20 XI: Joanna Kuciel-Frydryszak w Krakowie

Data: 2018-11-14 21:47:22 Autor: Sławomir Krempa
News - 20 XI: Joanna Kuciel-Frydryszak w Krakowie

We wtorek 20 listopada o godzinie 18.00 Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Służące do wszystkiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer.

Służące do wszystkiego to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym poświęcona zapomnianej grupie kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku – polskim „białym niewolnicom”.

Pod koniec II RP było ich około pięćset tysięcy. Przeważnie pochodziły ze wsi. Do pracy w charakterze służących były zatrudniane przez mieszczaństwo najczęściej w wieku lat piętnastu. Na służbie gotowały, sprzątały i opiekowały się dziećmi – musiały być stale gotowe do pracy. Na nogach od świtu do nocy, bez prawa do urlopu i wypoczynku, za marne grosze. Bez nich zniknąłby niejeden dom. Tymczasem to one zniknęły – zostały wymiecione z historii, przemilczane, nikt nie zadbał, aby o nich opowiedzieć czy spisać ich relacje. A przecież bez nich opis świata do połowy XX wieku byłby niepełny.

Służące do wszystkiego to bardzo dobrze udokumentowana i prawdziwie przerażająca opowieść o kobietach, którym odbierano imiona, godność, prawo do prywatności i szczęścia. To także opowieść o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami, o różnicach klasowych, tarciach i o zmieniającym się społeczeństwie. O micie dwudziestolecia międzywojennego, czyli o „starych, dobrych czasach”, które tak naprawdę nigdy nie istniały. I o współczesności – bo choć od czasów, które przywołuje autorka, przeszliśmy gruntowną przemianę społeczną, to wciąż istnieją grupy uprzywilejowane i te wykorzystywane.

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracująca m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”; prowadzi zajęcia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.

________
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
20 listopada, godz. 18.00
– wstęp wolny –

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Służące do wszystkiego
Joanna Kuciel-Frydryszak
Wydawnictwo