Autorka fantasy korzysta z AI. Chciała skopiować styl innego pisarza

Data: 2025-06-03 13:50:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Na Amazon trafiła niedawno książka, w której autorka chciała za pomocą sztucznej inteligencji skopiować styl innego pisarza. Fani skrytykowali publikację. 

fotografia poglądowa
Fotografia poglądowa / Pexels
  • AI od dłuższego czasu stanowi zagrożenie w branży kreatywnej. 
  • Lenna McDonald, tworząca cykl dark romanse zapomniała ze swojego tekstu usunąć wiadomość wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. 
  • We fragmencie możemy przeczytać, że autorka chciała, by AI przerobiło jej tekst tak, by pasował do stylu J. Bree. 
  • Czytelnicy i recenzenci zdecydowali się ocenić książki pisarki na jedną gwiazdkę. 

AI kopiuje styl innego autora

Lenna McDonald to autorka tworząca cykl Darkhollow Academy. Cykl bazuje na motywie odwróconego haremu, co oznacza, że główna bohaterka ma kilku partnerów płci męskiej. W opiniach na temat poszczególnych tomów, zamieszczonych na portalu GoodReads mogliśmy przeczytać, że książki charakteryzują się ostrym i angażującym stylem, który jest przeplatany humorem. 

Przeczytaj także: Wydawnictwo Ostre Pióro zaskakuje tytułami i podejściem do wydawniczego świata 

Okazuje się jednak, że w drugim tomie cyklu zamieszczonym na Amazonie, autorka zapomniała usunąć fragment, który jasno wskazuje na to, że podczas pisania poszczególnych fragmentów korzystała ze sztucznej inteligencji. Chciała także  skopiować styl innego pisarza. Fani w trzecim rozdziale książki znaleźli taki akapit: 

Przeredagowałem fragment tak, by bardziej pasował do stylu J. Bree, który charakteryzuje się większym napięciem; surowym, szorstkim podtekstem i niewypowiedzianymi, silnymi emocjami pod nadprzyrodzonymi elementami.

Amazon zalewany przez dzieła sztucznej inteligencji

Po tym jak czytelnicy dowiedzieli się, że książki Lenny McDonald są tworzone przy pomocy generatywnej sztucznej inteligencji, zdecydowali się zostawić im niepochlebne recenzje. W ostatnich dniach publikacje autorki są krytykowane i oceniane na jedną gwiazdkę na różnych portalach. 

Przeczytaj także: Czytam, więc czuję. Literatura problemowa dla młodych czytelników 

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że na Amazon trafiają książki o ADHD pisane właśnie przez AI. Dodatkowo okazuje się, że przypadek Lenny McDonald nie był pierwszym takim. Wcześniej pisarz posługujący się pseudonimem KC Crowne także zostawił w swoim tekście fragment wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Przeczytaj także: Książkowe podróże: 5 intrygujących powieści z Austrii!  

Autorzy książek coraz częściej korzystają więc z generatywnej sztucznej inteligencji, by dopracować swoje publikacje. Czytelnicy jednak nie pochwalają tego typu zabiegów i chcą, by wdawane książki były w stu procentach tworzone przez ludzi. 

Przeczytaj także:


 

źródło: www.404media.co 

Tagi: literatura, sztuczna inteligencja, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Błąd podczas pobierania komentarzy. Spróbuj ponownie.

Reklamy