W aukcji charytatywnej na rzecz Ukrainy licytowano kurs pisania polskiego autora
Data: 2022-03-04 15:41:32 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min.Na rzecz ogarniętej wojną Ukrainy zbierane są środki, żywność i potrzebne lekarstwa. Polacy organizują także charytatywne aukcje, a na jednej z nich wylicytowano właśnie kurs pisarski oferowany przez Arkadego Saulskiego.
- Trwa wojna w Ukrainie. Kolejne organizacje pomocowe zbierają środki na rzecz obywateli ukraińskich.
- Nietypową zbiórkę na Facebooku ogłosił jeden z polskich autorów.
- Przed kilkoma dniami ukraińska Biblioteka Narodowa zaapelowała o zbojkotowanie rosyjskiej literatury.
Od dziewięciu dni na terenie Ukrainy trwa wojna z Rosją, W tym czasie wiele organizacji zaapelowało o pomoc dla obywatelek i obywateli Ukrainy, rozpoczęto także internetowe zbiórki – m.in. organizowane przez Polską Akcję Humanitarną, Caritas Polska oraz Unicef. Ukrainę wsparł także autor Arkady Saulski, który na Facebooku zaproponował kurs pisania dla użytkownika, który zaoferuje najwyższą kwotę w charytatywnej licytacji.
Kurs pisania i pomagania
Arkady Zaulski to autor popularnych książek z nurtu fantastyki, który niedawno został laureatem w plebiscycie serwisu Granice.pl „Książki Roku 2021”. Pisarz postanowił pomóc obywatelom Ukrainy w nietypowy sposób – zaoferował autorski kurs pisarski dla osoby, która wpłaci najwyższą kwotę na rzecz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
W ramach aukcji oferuję dwugodzinne szkolenie on-line z opisywania scen akcji/pojedynków/walk/bitew. Spotkamy się na Skype i odpowiem na wszystkie pytania. Jeśli będziesz miał dużo pytań, luz - przedłużymy
– zaoferował na Facebooku pisarz.
Okazało się, że na naukę „walki” na polu literatury było sporo chętnych, a kwota licytacji przekroczyła minimalny próg stu złotych. W ciągu czterech dni licytacji na rzecz PCPM, ostatecznym zwycięzcą został użytkownik, który wylicytował pisarski kurs na 750 złotych.
Wcześniej, oprócz Saulskiego, w sprawie wojny w Ukrainie wypowiadali się także inni pisarze. W proteście przeciwko wojnie w Kanadzie udział wzięła Margaret Atwood, autorka popularnej Opowieści podręcznej. Przeciwni wojnie są także rosyjscy pisarze – w tym Boris Akunin.
Wydawcy i księgarnie pomagają Ukrainie
Do zbiórek na rzecz Ukrainy dołączają nie tylko poszczególni pisarze, ale także księgarnie internetowe oraz poszczególne wydawnictwa. Solidarność z Ukrainą wyraziła m.in. Grupa Wydawnicza Foksal, która zadeklarowała, że cały zysk ze sprzedaży książek ze swojego sklepu internetowego przekaże na akcję „SOS dla dzieci z Ukrainy”.
Popularna księgarnia internetowa Legimi, która czytelnicy kojarzą zwłaszcza z popularnych abonamentów czytelniczych, uruchomiła akcję „Czytamy dla Ukrainy”. W ramach inicjatywy czytelnicy mogą zupełnie bezpłatnie pobrać jedną z kilku książek, w tym reportaży Putin. Człowiek bez twarzy czy Krym. Znikający półwysep. Legimi przekaże 10 złotych od każdego pobranego e-booka na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.
Czytaj także: Ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup książek dla dzieci z Ukrainy
Coraz więcej księgarń i sklepów wycofuje się ze sprzedaży produktów, które pochodzą z Rosji. W przypadku księgarń wycofane zostają głównie produkty papiernicze, a nie literatura rosyjska, która w polskim przekładzie wydana została przez polskie oficyny. Produkty z kodem kreskowym wskazującym na Białoruś lub Rosję wycofał m.in. Empik, Świat Książki oraz spółka Glosel, będąca właścicielem księgarni TaniaKsiazka.pl.
Z rosyjskimi instytucjami kultury współpracę zawiesiła natomiast Fundacja Historia i Kultura, która – po ogłoszeniu upadłości spółki Murator Expo – przejęła organizację Targów Książki w Warszawie oraz Targów Książki w Katowicach.