Autor książki o żołnierzach w Afganistanie wezwany do prokuratury

Data: 2020-06-12 08:49:37 Autor: pobarski

Kafir, były wojskowy, który przed dwoma laty wydał książkę pt. Kontakt, w której przedstawił polskie służby w czasie misji w Afganistanie, otrzymał wezwanie w charakterze podejrzanego do jednej z warszawskich prokuratur. Autor przedstawić miał w swojej publikacji ściśle tajne informacje.

Obrazek w treści

Kafir to pseudonim byłego oficera Wojskowych Służb Informacyjnych oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który po przejściu w stan spoczynku rozpoczął pracę nad książkami opisującymi realia żołnierzy na froncie w Afganistanie.

Niebezpiecznie zrobiło się w ubiegłym roku, kiedy prokuratura zareagowała na opublikowaną nakładem Wydawnictwa Bellona książkę pt. Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie. Publikacja – jak zapewniał wydawca – miała stanowić prywatną opowieść o służbach w Afganistanie, stworzoną na podstawie wspomnienie oficer i przedstawiająca trudności agentów polskiego wywiadu w samym centrum brutalnych wydarzeń.

Zdaniem urzędników państwowych, treści zawarte w publikacji naruszały tajemnicę państwową. W kwietniu ubiegłego roku mieszkanie Kafira zostało przeszukane przez Żandarmerię Wojskową, a Wydawnictwo otrzymało informację o konieczności wydania materiałów związanych z publikacją (np. komputerów). O szczegółach sprawy możecie przeczytać w naszym artykule.

W czwartek, 11 czerwca br., Kafir na Twitterze poinformował o rozwoju sprawy. Mężczyzna otrzymał wezwanie do stawiennictwa w Wydziale do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak wynika z zamieszczonego przez byłego agenta pisma, przeciw autorowi prowadzone są czynności związane z artykułem 265 kodeksu karnego – kto ujawnia lub wbrew przepisom ustawy wykorzystuje informacje niejawne o klauzuli „tajne” lub „ściśle tajne”, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w materiale dla portalu Onet.pl dyrektor Wydawnictwa Bellona – Zbigniew Czerwiński podkreślił:

W naszej ocenie książka nie zdradza żadnych tajemnic wojskowych i państwowych. Najbardziej nas dziwi, że reakcja nastąpiła po pół roku od momentu wydania tej książki.

Także zdaniem autora książki Kontakt, publikacja nie naruszała tajemnicy państwowej. Kafir w październiku ubiegłego roku Kafir wydał inną publikację – Hajlajf stworzoną przy współpracy z Łukaszem Maziewskim. Ta książka z kolei opowiadała o losach służb wywiadowczych PRL.

Książka Kontakt, której dotyczy cała sprawa, wciąż dostępna jest na rynku. Zakupić ją można m.in. poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie
Kafir1
Okładka książki - Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie

Wygrane medialne bitwy. Przegrana po cichu wojna. Procedury przygotowane przez amatorów zza biurek i żółtodzioby na misji. Brak helikopterów...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Pokaż wszystkie recenzje