Biblioteka wydziałowa Uniwersytetu Łódzkiego zniszczona. Doszło do zalania 

Data: 2020-06-26 08:48:35 Autor: pobarski

W czasie czerwcowego długiego weekendu dojść miało do awarii w jednym z budynków Uniwersytetu Łódzkiego. Zalanych zostało kilka pomieszczeń, w tym biblioteka wydziałowa. 

Obrazek w treści

Jak donosi Gazeta Wyborcza, w nocy z 14 na 15 czerwca w kuchni znajdującej się na drugim piętrze budynku Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego dojść miało do awarii sieci wodno-kanalizacyjnej. Według informacji uzyskanych przez Blankę Rogowską, dzinnikarkę Wyborczej, pękła mufa, czyli łącznik pomiędzy rurami, przez który przedostała się woda, zalewając położone niżej kondygnacje. 

Czytaj także: Powódź zniszczyła ponad 10 tysięcy książek dla dzieci

Do awarii dojść miało w nocy. Wówczas w budynku nie pozostawał nikt poza ochroną, która o zalaniu dowiedziała się dopiero rano, kiedy dokonywała rutynowego obchodu wszystkich pięter. Niestety, wtedy było już za późno, gdyż przedostająca się z uszkodzonej rury woda zdążyła przeniknąć przez kolejne piętra. 

Zalanych została część pomieszczeń bezpośrednio pod kuchnią - sale znajdujące się na pierwszym piętrze oraz na parterze. Najbardziej ucierpiała wydziałowa biblioteka, w której znajdowały się najpotrzebniejsze studentom Wydziału Nauk o Wychowaniu publikacje naukowe. Informacje o zalaniu biblioteki wydziałowej potwierdził też Wydział Nauko o Edukcji. Na swojej stronie internetowej, władze Wydziału umieściły komunikat: 

Z powodu zalania Wydziału, Biblioteka będzie nieczynna  do odwołania. Wypożyczone książki można zwracać na portierni Biblioteki UŁ.

Władze uczelni zakomenderowały wynoszenie wszystkiego, co nie zostało naruszone przez wodę z biblioteki wydziałowej. Według Wyborczej, powołującej się na jednego z pracowników uczelni, niestety wielu publikacji nie dało się uratować, pomimo tego, że pracownicy dokonywali jeszcze osuszeń części zbiorów. Księgozbiór miał "pływać w wodzie".

Trwają prace nad osuszaniem książek, w których uczestniczą pracownicy Biblioteki Wydziałowej, niektórzy pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego oraz nauczyciele akademiccy, być może włączą się też studenci

- powiedział Paweł Śpiechowicz z Uniwersytetu Łódzkiego w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej. 

Zalane miały zostać także dokumenty oraz prace dyplomowe – tym doniesieniom zaprzecza jednak rzecznik prasowy. Zalany budynek nie nadaje się obecnie do dalszej eksploatacji – wymagane jest jego profesjonalne osuszenie oraz kapitalny remont. Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy do niego dojdzie. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje