Chomikuj ma kłopoty? Ćwiek to dopiero początek...

Data: 2019-06-26 19:12:54 Autor: pobarski

Serwis Chomikuj.pl to jeden z najpopularniejszych polskich serwisów, udostępniających przestrzeń dyskową, za pomocą których użytkownicy mogą dzielić się z innymi swoimi plikami. Być może portal niebawem mieć będzie spore kłopoty…

Chomikuj.pl kłopoty prawo 

Na popularnego Chomika w wynikach wyszukiwania prędzej czy później trafił chyba każdy poszukujący czegoś w internecie. Na popularnej platformie znaleźć możemy bowiem wszystko – od darmowych materiałów do prezentacji, przez notatki z wykładów, pliki zdjęciowe, muzyczne, e-książki, aż po kopie programów komputerowych i klucze licencyjne.

O tym, jak wiele tracą twórcy w związku z publikacją utworów w miejscach takich jak Chomikuj, pisał niedawno w poście na Facebooku Jakub Ćwiek – popularny polski pisarz. W poście Ćwiek przedstawia, jak wiele pracy włożył w stworzenie najnowszej książki - Szwindel. Jej napisanie zajęło mu 211 dni pracy, a by ją ukończyć, wydał 7173 zł, nie licząc dojazdów na spotkania ze swoimi rozmówcami. Ćwiek zadaje w poście pytanie, jaki szacunek okazuje mu czytelnik, pobierający książkę za darmo w sieci.

W swoim tekście autor zwrócił uwagę także na to, jak niewiele z każdego sprzedanego egzemplarza otrzymują pisarze, a każde ściągnięcie takiego e-booka – choć dla czytelnika nie wiąże się z konsekwencjami prawnymi – pozbawia autora wynagrodzenia za jego ciężką pracę.

W Polsce odpowiedzialność prawną za piractwo ponosi jedynie osoba, która plik wrzuciła do sieci i udostępniła go. Oznacza to, że osoby ściągające piosenki, filmy czy e-booki nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Nieco inaczej wygląda sytuacja z oprogramowaniem komputerowym – za instalację programu czy systemu operacyjnego bez legalnego klucza aktywacyjnego ukarany jest właściciel komputera.

Do tej pory właściciele Chomikuj.pl twierdzili, że ich serwis to zwyczajna chmura i nie odpowiadają za to, co użytkownicy na niej udostępniają. A jednak - Recording Industry Association of America, amerykańska organizacja zrzeszająca muzyków, przygotowuje się do postępowania sądowego przeciw właścicielowi Chomikuj.pl.

RIAA żąda od właścicieli serwisu usunięcia plików muzycznych, a czasem nawet całych albumów muzyków, których reprezentują. Co więcej, organizacja w imieniu twórców oczekuje także zadośćuczynienia w postaci finansowego odszkodowania za poniesione straty.

Obecnie z portalu Chomikuj.pl korzystać ma około 3,5 miliona internautów. Należy pamiętać, że część z nich, w celu zwiększenia transferu na pobierane pliki, dokonuje dodatkowych płatności na rzecz firmy utrzymującej Chomikuj.pl.

Czy sądzicie, że powinny istnieć ograniczenia dotyczące takich stron?

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szwindel
0
Okładka książki - Szwindel

Jeśli myślisz, że uśmiechnęło się do ciebie szczęście, to znaczy, że wzięli cię na cel. W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje