Czy po Świętach biblioteki będą otwarte? Biblioteki a Narodowa Kwarantanna

Data: 2020-12-26 09:40:49 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Czy po Świętach, w czasie „Narodowej Kwarantanny” biblioteki będą otwarte dla czytelników? Biblioteka Narodowa opublikowała swoje stanowisko. 

Obrazek w treści

W grudniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o tym, że od 28.12.2020 do 17.01.2021 w Polsce rozpoczęta zostanie „Narodowa Kwarantanna”. Pierwsze informacje o możliwości wprowadzenia ogólnokrajowej kwarantanny pojawiły się już w listopadzie, jednak rządzący zdecydowali się wprowadzić ją po Świętach Bożego Narodzenia. Wraz z „Narodową Kwarantanną” pojawiły się również pytania, czy biblioteki i księgarnie pozostaną otwarte. 

Czytaj także: Księgarnie pozostaną otwarte w czasie Narodowej Kwarantanny 

Kwestia związana z księgarniami szybko została rozstrzygnięta, bowiem sklepy, których główna działalność opiera się na sprzedaży książek czy prasy, już w projekcie rozporządzenia uwzględnione zostały jako te, które działać mogą w centrach handlowych. W czasie „Narodowej Kwarantanny” otwarte będą mogły być oczywiście także te księgarnie, które mieszczą się poza centrami handlowymi w osobnych punktach sprzedaży. 

Nieco dłużej czytelnicy czekali na komunikat dotyczący otwarcia bibliotek. We wtorek, 22 grudnia, Biblioteka Narodowa poinformowała jednak, że „obowiązujące od 28 listopada do 27 grudnia 2020 roku zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych zostały przedłużone do 17 stycznia 2021 roku”

Czytaj także: Jak bezpiecznie robić zakupy w księgarni w czasie pandemii?

W praktyce oznacza to, że biblioteki pozostaną otwarte i będą działały tak samo, jak działają od listopada – będzie można skorzystać z usług biblioteki, jednak większość wypożyczalni nie będzie udostępniać swoim czytelnikom księgozbioru na zasadzie wolnego dostępu. Aby wypożyczyć książkę, trzeba będzie wcześniej zamówić ją telefonicznie, mailowo czy internetowo lub poprosić o dobór odpowiedniej pozycji bibliotekarza. Książki będą przechodziły trzydniową kwarantannę, a w jednym czasie w bibliotece przebywać będzie mogła ograniczona liczba osób – w zależności od dostępnej powierzchni książnicy. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.