Uczył się z książek znalezionych na śmietniku, dzisiaj studiuje w Nowym Jorku

Data: 2022-08-03 09:23:39 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Ambitny, młody chłopak pochodzący z biednej rodziny i jedno marzenie: nauka i dostanie się na studia. Brzmi to jak gotowy scenariusz filmu american dream. To jednak żaden scenariusz, a historia, która wydarzyła się naprawdę.

Obrazek w treściFot. ilustracyjna / Pixabay

Kilka dni temu serwis Columna Digital opublikował niezwykle inspirującą historię. Jej bohaterem jest Thompson Vitor, który od dziecka wyróżniał się inteligencją, pracowitością i ogromnymi ambicjami. Nie miał jednak szczęścia. Dorastał w biednej rodzinie, która nie była w stanie finansowo wesprzeć syna w jego marzeniu o nauce na wyższej uczelni. Chłopak jednak się nie poddał i dziś studiuje w Nowym Jorku.

Marzenie małego chłopca spełnione dzięki książkom znalezionym na śmietniku

Thompson Vitor pochodzi z Paco da Patria – wschodniej części prowincji Natal w Brazylii. Jego rodzina, podobnie jak wiele innych, nie odznaczała się ani zamożnością, ani wyższym wykształceniem. Żaden z jego rodziców nie ukończył szkoły podstawowej. Matka chłopca zajmuje się zbieraniem śmieci, aby później sprzedać nadające się do recyklingu przedmioty, ojciec natomiast pracuje w drobnej gastronomii. Rodzice początkowo chcieli, aby chłopak pomagał im w ich pracy, jednak marzenia Thompsona były większe – chciał się uczyć.

Może zainteresować również:

Pierwszy raz świat usłyszał o Thompsonie w 2015 roku, kiedy to zdobył pierwsze miejsce z najlepszą oceną na egzaminie w Federalnym Instytucie Edukacji, Nauki i Technologii w Rio Grande do Norte. W wieku 15 lat otrzymał stypendium za dobre wyniki, jednocześnie się ucząc i pomagając swoim rodzicom, którzy — choć wciąż chcieli, by ten znalazł pracę — jednocześnie wspierali go w jego pomysłach. Jego miłość do czytania wzięła się z książek znalezionych na śmietniku przez jego mamę. Chłopak uparcie trwał w swoich postanowieniach i poświęcał niemal cały swój czas na naukę.

W wywiadzie dla gazety G1 powiedział: Jestem bardzo dumny ze swoich rodziców. Wiem, ile wycierpieli, żeby wychować mnie i moich braci. Pokonywali wszelkie przeciwności losu, problemy ekonomiczne, a nawet rezygnowali z chwil przyjemności, żeby tylko się o nas zatroszczyć.

Niezwykła historia inspiracją dla innych

Historia Thompsona Vitora poruszyła całą Brazylię i stała się tak popularna, że wykorzystała ją chociażby fundacja banku Itaú Unibanco w ramach kampanii Czytaj dla dziecka. W ramach projektu za darmo udostępniono książki dla dzieci, by zachęcić do czytania najmłodszych. W ramach kampanii przygotowano także specjalne spoty reklamowe z udziałem Thompsona i jego mamy.

Ponadto w swoich mediach społecznościowych dzieli się nie tylko chwilami ze swojego życia, ale także motywuje i zachęca do nauki innych. Początkowo chłopak chciał studiować prawo, jednak ostatecznie zdecydował się na karierę chemika. Dzięki swojemu talentowi dostał się na University of Rochester w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, a naukę zakończyć ma w 2023 roku.

Może zainteresować cię także...

Takich historii, w których główny bohater, pochodzący z nizin społecznych, musi w walce o swoje marzenia, zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, jest wiele. Przykładem może być głośna powieść Deli Owens Gdzie śpiewają raki, która niebawem doczeka się ekranizacji. Główną bohaterką jest Kya. Pochodząca z biednej rodziny dziewczynka wychowuje się na bagnach. Stopniowo wszyscy ją opuszczają, a ona sama musi nauczyć się życia. Tak jak bohater tego artykułu uwielbia się uczyć i czytać książki, jednak nie ma możliwości, żeby rozwijać swoje zdolności. Książka o samotności, odrzuceniu i walce, żeby mimo wszelkich przeciwności losu walczyć o siebie i swoje marzenia.

Książkę Gdzie śpiewają raki kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje