reklama

Dom Bohumila Hrabala trafił na sprzedaż

Data: 2021-07-21 08:27:39 Autor: Patryk Obarski

Czeskie ministerstwo kultury zainteresowane jest zakupem domku letniskowego, w którym mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych czeskich pisarz – Bohumil Hrabal. Obiekt nie jest zabytkiem, lecz niesie za sobą sporą historię. 

Obrazek w treściNa fotografii Bohumil Hrabal oraz Jaromír Pelc w gminie Kersko w 1986 / Wikimedia Commons/ CC BY-SA 4.0.
  • Dom letniskowy Bohumila Hrabala trafił na sprzedaż
  • Ofertą zainteresowane jest czeskie ministerstwo kultury.
  • Dom może stać się muzeum pisarza, ale również dobrze – kwaterą prywatną, jak dom Jane Austen

Czeskie ministerstwo kultury planuje zakupić domek letniskowy w gminie Hradisztko-Kersko. W domku przed wieloma laty mieszkać miał i tworzyć Bohumil Hrabal – autor m.in. noweli Auteczko

Dom Bohumila Hrabala na sprzedaż 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w ofercie jednej z czeskich agencji nieruchomości pojawiła się letniskowa posiadłość w województwie środkowoczeskim, która przed wieloma laty należała do znanego pisarza Bohumila Hrabala. 

Czytaj także:  Camilla Läckberg sprzedaje swój domek letniskowy. Cena: 25 milionów 

Chodzi o domek letniskowy, który pisarz nabył w połowie lat 60. W miejscu tym autor miał spędzać nie tylko miłe chwile, ale również – tworzyć ważne w jego dorobku dzieła. Stąd też pomysł, by dom pisarza przeszedł w ręce skarbu państwa. 

Dom Bohumila Hrabala liczy 79 metrów kwadratowych, a na samą posiadłość składa się działka o powierzchni 3,5 tysiąca metrów kw. Zdaniem pośrednika, dom ten wraz z ziemią wart jest obecnie przynajmniej pół miliona euro. 

Gminy nie stać na zakup posiadłości 

Początkowo ofertą kupna domu interesowała się gmina Hradisztko-Kersko, jednak kwota proponowana za dom okazała się dla miasta zdecydowanie zbyt wysoka. Wtedy z pomocą przyszło czeskie ministerstwo kultury, które zamierza negocjować zakup wystawionego na sprzedaż domu letniskowego w Kersku. 

Czytaj także:  Aktorzy Władcy Pierścieni zbierają pieniądze na dom J.R.R. Tolkiena! 

Już teraz wiadomo, że nie będzie to łatwe, bo posiadłość nie jest zabytkiem. To z kolei sprawia, że resort kultury nie ma pierwszeństwa w zakupie domu po pisarzu. Jednocześnie dom Hrabala może trafić w prywatne ręce i zostać zagospodarowany w dowolny sposób, także – wyburzony. 

Bohumil Hrabal jednym z najważniejszych czeskich pisarzy

Bohumil Hrabal urodził się w Brnie w 1914 roku. W latach trzydziestych pisarz rozpoczął studia prawnicze, jednocześnie ucząc się filozofii oraz literatury. 

Wojna zastała Hrabala niespodziewanie – został dyżurnym ruchu na kolei, co miało wpływ na jego twórczość i przyczyniło się do stworzenia jednej z najsławniejszych powieści autora – książki Pociągi pod specjalnym nadzorem

Czytaj także:  Dom F. Scotta Fitzgeralda do kupienia za prawie 4 miliony dolarów

Największą popularnością pisarz cieszył się w latach 60., a w 1968 nazwisko Hrabala trafiło na czarną listę cenzorską, zakazująca publikacji autora. To nie powstrzymało pisarza w publikacji za granicą oraz w wydawnictwach podziemnych.  

Zmarł 3 lutego 1997 roku w Pradze. Okoliczności śmierci autora nie są w pełni znane – według oficjalnej wersji pisarz wychylał się przez szpitalne okno, by karmić gołębie i niefortunnie z niego wypadł. Częściej mówi się jednak, że celowo odebrał sobie życie, wyskakując z piątego piętra szpitala. Pisarz pochowany został w rodzinnym grobie w Hradištku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Auteczko
Bohumil Hrabal2
Okładka książki - Auteczko

W swoim domku w Kersku pod Pragą Hrabal zajmował się pisaniem i ukochanymi kotami, wśród których ulubienicą była rudo-biała Auteczko. Kiedy jednak koty...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje