Donald Sutherland nie żyje

Data: 2024-06-20 20:09:59 | aktualizacja: 2024-06-20 20:26:29 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Donald Sutherland, jeden z popularniejszych amerykańskich aktorów, zmarł w wieku 88 lat - przekazały zagraniczne media. Aktor wcielał się m.in. w postać prezydenta Snowa w serii filmów Igrzyska Śmierci opartych na twórczości Suzanne Collins.

Donald Sutherland w roli prezydenta snowa w serii filmów Igrzyska Śmiercifot. kadr z filmu Kosogłos. Część 1 / Forum Film Poland

20 czerwca 2024 r. zmarł Donald Sutherland, wybitny aktor filmowy i producent, odznaczony Orderem Kanady. Aktor zmarł w wieku 88 lat po ciężkiej walce z chorobą, a informację o jego śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał jego syn, Kiefer Sutherland, także aktor. 

Donald Sutherland nie żyje. Miał 88 lat

Sutherland urodził się 17 lipca 1935 w Saint John w Kanadzie. Dorastał w rodzinie niezwiązanej ze sztuką; jego ojciec prowadził przedsiębiorstwo związane z motoryzacją. W wieku 14 lat współpracował z lokalnym radiem, by później - po ukończeniu szkoły średniej - ukończyć zarówno kierunek aktorski, jak i inżynierię na Uniwersytecie w Toronto, spełniając jednocześnie marzenia swojego ojca i swoje.

Swoje pierwsze szlify aktorskie zdobywał w Wielkiej Brytanii. Na ekranach pojawił się w połowie lat 60., otrzymując role w filmach: Fanatyk (1965), Gabinet Grozy doktora Zgrozy (1965) oraz Wszystko dla niej (1965). Prawdziwą popularność przyniosły mu role w filmach Parszywa dwunastka (1967), Złoto dla zuchwałych (1970) oraz MASH (1970). Później regularnie angażowany był do kolejnych ról; wystąpił m.in. w filmie Alex w Krainie Czarów, gdzie zagrał tytułową rolę. Łącznie wystąpił w ponad 150 produkcjach. Wielokrotnie otarł się o najważniejsze nagrody w świecie filmowym, rzadko jednak je otrzymywał.

Jedną z ostatnich postaci, w którą wcielał się aktor, był prezydent Snowa z serii filmów Igrzyska Śmierci. Wystąpił w czterech pierwszych produkcjach: Igrzyska Śmierci, W pierścieniu ognia, Kosogłos. Część 1. oraz Kosogłos. Część 2. W ostatniej produkcji z franczyzy, Ballada ptaków i węży, w postać młodego Snowa wcielała się Tom Blyth.

Informację o śmierci Donalda Sutherlanda jego syn umieścił na platformie X (daw. Twitter). We wpisie opatrzonym rodzinną fotografią przeczytać można:

- Z ciężkim sercem zawiadamiam, że zmarł mój ojciec Donald Sutherland. Był dla mnie jednym z najważniejszych aktorów w historii kina. Nigdy nie bał się roli, dobrej, złej czy brzydkiej. Kochał to, co robił i robił to, co kochał, i nie można prosić o nic więcej. Dobrze przeżył swoje życie - napisał w oświadczeniu syn zmarłego aktora.

Do sieci trafiły także pierwsze kondolencje ze strony gwiazd świata filmu, ale nie tylko. Kondolencje na X zamieścił także premier Donald Tusk:

 

Do śmierci aktora odniósł się także brytyjski dziennikarz i prezenter, Piers Morgan:

 

Tagi: Igrzyska śmierci, aktorzy,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje