„Dziady. Śladami Adama Mickiewicza” – wyjątkowy spektakl dziś na antenie TVP 1

Data: 2023-10-31 16:54:34 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

W Zaduszki na antenie TVP wyemitowany zostanie specjalny spektakl na żywo – Dziady. Śladami Adama Mickiewicza. Widowisko powstało w oparciu o najważniejsze fragment z dzieła narodowego wieszcza, a całość realizowana jest na Litwie. Co jeszcze warto wiedzieć o programie? 

Dziady - okładka dramatu Adama Mickiewiczafot. fragment okładki Dziadów / Lwów: H. Altenberg, 1896, Kraków: F. Kluczycki / Biblioteka Narodowa

We wtorek, 31 października 2023 r., na antenie TVP 1 zobaczyć będzie można spektakl Dziady. Śladami Adama Mickiewicza. O czym dokładnie będzie spektakl i skąd będzie nadawany? Przedstawiamy poniżej najważniejsze informacje o emisji. 

Dziady. Śladami Adama Mickiewicza – opis 

Dziady. Śladami Adama Mickiewicza znalazło się we wtorkowy wieczór w programie TVP 1. Nowa produkcja teatralna związana jest z Zaduszkami i tradycjami związanymi z obchodzonym w naszym kraju świętem zmarłych. Z tej okazji na antenie publicznego nadawcy zobaczymy spektakl powstały na bazie wszystkich czterech części Dziadów Adama Mickiewicza

W nadchodzącym spektaklu przeniesiemy się zarówno do cmentarnej kaplicy, gdzie Guślarz przewodzi wigilii kozła, jak i trafimy do celi w klasztorze, gdzie przetrzymywani są polscy patrioci – w tym Konrad, wykonujący Wielką Improwizację.

Dziady. Śladami Adama Mickiewicza – kto występuje? 

W głównych rolach w spektaklu zobaczymy m.in. Arkadiusza Janiczka, którego widzowie TVP kojarzyć mogą za sprawą świetnej roli w ekranizacji sagi rodzinnej Stulecie Winnych Ałbeny Grabowskiej. U jego boku pojawią się Sławomira Łozińska, Wiktor Loga oraz Piotr Kramer. Poza nimi w spektaklu na żywo zobaczyć będzie można także Joannę Halinowską, Przemysław Stippa oraz Mateusza Webera. 

W realizację przedsięwzięcia zaangażowanych jest dwóch reżyserów: Jarosław Kilian i Jarosław Gajewski, a także reżyserka Magdalena Małecka

Dziady. Śladami Adama Mickiewicza – gdzie oglądać? 

Spektakl będzie można zobaczyć na żywo na antenie TVP 1 w Zaduszki, 31.10.2023 r. o godz. 20:30. Dwie godziny później Dziady. Śladami Adama Mickiewicza będzie można zobaczyć na antenie TVP Polonia. W kolejnych dniach – 2 listopada br. o 14:40 – na TVP Kultura i TVP Kultura 2. 

Czytaj także: Kler - nagrodzony i kontrowersyjny film Wojtka Smarzowskiego dziś na TVN 7

W Internecie spektakl wyemitowany zostanie na TVP VOD w ramach retransmisji na żywo TVP 1. Po premierze prawdopodobnie zostanie także umieszczony na platformie w formie nagrania. 

Dziady. Śladami Adama Mickiewicza – wyjątkowa inscenizacja teatralna dzieła wieszcza 

Dziady należą do kanonu polskiej literatury, nie tylko okresu romantyzmu, w którym tworzył Adam Mickiewicz. Z utworem wieszcza – podzielonym na cztery części, z czego pierwsza nigdy nie została ukończona – od pokoleń zapoznają się Polacy w szkołach. Dziady są jednak nie tylko lekturą szkolną, ale przede wszystkim składową polskiej kultury. 

Chociaż minęło dwieście lat od wydania II części Dziadów, na podstawie dramatu wciąż tworzone są kolejne utwory: słuchowiska czy spektakle, którego przykładem jest najnowsza produkcja TVP. Samo dzieło Mickiewicza dziś dostępne jest w całości w domenie publicznej. Dziady kupić można także w księgarniach – m.in. w wersjach z opracowaniami i streszczeniami, ale też w wersjach kolekcjonerskich. 

Dziady - książka

Książkę w dobrej cenie kupić można w popularnych księgarniach poniżej: 

 

Tagi: ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziady
Mickiewicz Adam5
Okładka książki - Dziady

Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu polskiego. Osobiste przeżycia (nieszczęśliwa miłość do Maryli Wereszczakówny) i aktualne...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje