"Dziesi璚iu ma造ch Murzynk闚" musi znikn望 z p馧ek?

Data: 2020-08-28 12:36:19 Autor: Patryk Obarski
udost瘼nij Tweet

Powieść Agathy Christie I nie było już nikogo jest jednym z najpopularniejszych kryminałów angielskiej pisarki. Na żądanie spadkobiercy Christie, francuscy wydawcy muszą zaprzestać wydawania książki pod tytułem Dziesięciu małych Murzynków

Obrazek w treści 

Dziesięciu małych Murzynków to jedna z kultowych książek angielskiej pisarki, Agathy Christie. Przedstawia losy dziesięciu osób, które zostały uwięzione na bezludnej wyspie przez tajemniczego pana Owena. Wkrótce okazuje się, że wśród nich znajduje się morderca.

Książka Agathy Christie pierwszy raz opublikowana została w Anglii w 1939 r. pod tytułem Ten Little Niggers, czyli Dziesięciu małych Murzynków. Jednak amerykańskie wydanie z 1940 r. już wówczas wydało książkę pod nowym tytułem: I nie było już nikogo. Ostatni raz książka w Wielkiej Brytanii pod pierwotnym tytułem wydana została pod koniec lat 70., z kolei w Polsce tytuł I nie było już nikogo używany jest na stałe od 2004 r. 

Jak się jednak okazało, we Francji wciąż zamiennie stosuje się pierowotny tytuł. Niedawno głos w tej sprawie zabrał spadkobierca Agathy Christie, James Prichard. Prawnuk pisarki oprócz zastąpienia tytułu, chce także usunąć pojawiające się wielokrotnie we francuskim wydaniu „N-word”, czyli, uważane dziś za obraźliwe, określenie osób ciemnoskórych. Jak podkreśla – nie chce, by publikacja w jakikolwiek sposób kogoś obrażała. W polskim przekładzie od dawna mowa jest o dziesięciu "Żołnierzykach", a nie "Murzynkach", a zmiana nazewnictwa nie miała negatywnego wpływu na zrozumienia opowiadanej historii.

Odmiennego zdania jest natomiast Jean Prouvost, francuski leksykolog. W jego opinii tytułu książki Christie nie powinno się zmieniać, jest to bowiem część historii. Prouvost na antenie francuskiej rozgłośni France Inter przyznał, że słowo będące źródłem kłopotu, chociaż dziś jest obraźliwe, „należy do historii, której nie da się wymazać”. Proponuje też, by pozostawić oryginalny tytuł, a w książce stworzyć notę wydawniczą, która objaśniałaby historyczne odniesienie dotyczące tytułu. 

Także w Polsce trwa debata na temat zasadności użycia słowa „Murzyn” w przestrzeni publicznej. W wakacje Rada Języka Polskiego odpowiedziała na nadesłany list dot. używania rzeczownika "Murzyn". Marek Łaziński, doktor habilitowany i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiadajacy w imieniu RJP zauważył, że obecnie słowo to może nabierać pejoratywnego wydźwięku i wskazuje na kolor skóry, a nie na cechy osobiste określanej osoby czy jego faktyczną narodowość. 

REKLAMA

Zobacz tak瞠

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je髒eli jeszcze go nie posiadasz.

Ksi捫ka
I nie by這 ju nikogo
Agatha Christie26
Ok豉dka ksi捫ki - I nie by這 ju nikogo

Powie嗆 ta, uwa瘸na za jedn z najlepszych w dorobku Agathy Christie, znana by豉 dot康 polskim czytelnikom pod tytu貫m „Dziesi璚iu Murzynk闚”...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesi帷a
皋ny Konstancina
Ewelina 奸ota豉
皋ny Konstancina
Potkni璚ia mi這軼i
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potkni璚ia mi這軼i
Wi璚ej ni z這
Ewelina Stefa雟ka
Wi璚ej ni z這
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikaj帷ych gwiazd
Kristin Harmel
Las znikaj帷ych gwiazd
Kacper
Gabriela Garga ;
Kacper
Noc s闚. Opowie軼i z lasu
Jacek Karczewski
Noc s闚. Opowie軼i z lasu
Ba郾iowa opowie嗆
Stephen King
Ba郾iowa opowie嗆
Poka wszystkie recenzje