Empik podsumowuje 2015 rok

Data: 2016-01-13 12:21:55 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Empik podsumowuje 2015 rok

Najczęściej kupowaną książką 2015 roku był Grey. Pięćdziesiąt twarzy oczami Christiana. Tym razem dobrze wszystkim już znana historia została opowiedziana z męskiej perspektywy, a panie znów rozkochały się w niegrzecznym Christianie. Z przyjemnością sięgały nie tylko po najnowszą powieść E. L. James, ale i wracały do całej trylogii o Greyu. Popularność zyskiwały również inne książki z nurtu literatury erotycznej (Dotyk Crossa) i romantycznej (Wróć, jeśli pamiętasz).

 

Magia tkwi w... morderstwach

 

Na drugim miejscu top sprzedażowego uplasował się brytyjski thriller psychologiczny Dziewczyna z pociągu - debiut Pauli Hawkins. To światowy bestseller, do którego wykupiono już prawa do ekranizacji. Wybór tej powieści pokazuje, że lubimy rozwiązywać mroczne tajemnice zabójstw. Dlatego też dalej pojawiła się Camilla Lackberg - królowa skandynawskich kryminałów. Najczęściej wybierano jej powieść Zamieć śnieżna i woń migdałów, a także Pogromcę lwów. Na szczycie najlepiej sprzedających się książek znalazło się też Co nas nie zabije, czyli ciekawy przypadek kontynuowania sagi Millennium (zmarłego już Stiega Larssona) przez innego autora.

 

Czytelnikom podobały się rodzime kryminały autorstwa Bondy czy Miłoszewskiego. Z polskich tytułów chętnie sięgaliśmy też po książki z cyklu docu crime, których rok 2015 przyniósł sporo. Odkrywaliśmy sekrety polityków (Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego), mafii (Masa o porachunkach polskiej mafii) oraz policjantów (Złe psy).

 

Jedzenie, sprzątanie i kreatywne malowanie

 

Mieliśmy apetyt na kulinarne pozycje (Jadłonomia; Moje wypieki) i poradniki (Ukryte terapie, Magia sprzątania, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały). Czytelnicy pokochali książki kreatywne (To nie książka ) i... kolorowanki, które wspinały się na szczyty bestsellerów na równi z powieściami. Najpopularniejszą interaktywną książką dla dzieci okazało się Naciśnij mnie.

 

Lubiliśmy też czytać porady blogerów. Czołowe postacie Internetu (np. Kasia Tusk, Red Lipstick Monster) wydały w tym roku swoje pierwsze książki, które szybko odniosły sprzedażowy sukces .

 

To był ich rok!

 

Miniony rok był wyjątkowo inspirujący dla wielkich pisarzy - otrzymaliśmy nowe powieści od m.in. Kinga, Houellebecqa, Murakamiego, Pamuka. Nie można zapomnieć i o popularnych tytułach: Metro 2035, Życie na pełnej petardzie, Wilki, czy Feblik. W 2015 pożegnaliśmy się też z kultowymi twórcami - Terrym Pratchettem i Henningiem Mankellem.                                                                                                                       

 

Dostaliśmy również dużą dawkę polityczno-społecznego i wojennego reportażu od laureatki literackiego Nobla - Swietłany Aleksijewicz. Polską nagrodę Nike odebrała Olga Tokarczuk za Księgi Jakubowe.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje