Wilki

Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy.

To była największa przygoda mojego życia! Chciałbym, żeby się powtórzyła.

Nagle coś wielkiego i szarego wystrzeliło, zawróciło, rozpędziło się i ani się obejrzałem, jak wilczysko skoczyło i ogromnymi łapami trzepnęło mnie w klatkę piersiową. Cios był potężny. Zachwiałem się na nogach i tylko cudem nie runąłem na ziemię. Nie był to koniec wystawiania mnie na próbę. Nie zdążyłem jeszcze wyjść z szoku po uderzeniu, gdy wilk stanął przy moim boku i poczułem na dłoni jego wielkie ostre zębiska. Trzymał ją spokojnie, ale bardzo stanowczo. Trzymał i patrzył mi w oczy swoimi brązowymi ślepiami, jakby chciał zapytać: ,,I co teraz, koleżko?".

Fragment książki

Wiem, że wśród moich czytelników jest wielu ludzi młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Muszę was ostrzec. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy, bo przecież wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, jak okropne rzeczy ludzie robili i robią wilkom, jednym z najbardziej prześladowanych dużych ssaków. Dlatego poproście rodziców, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami.

Informacje dodatkowe o Wilki:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2015-10-22

Kup książkę Wilki

Wilki - opinie o książce

Kto się boi bardziej - człowiek czy wilk?

Czy nasz strach przed wilkami jest uzasadniony? Kto się boi bardziej - człowiek czy wilk? Co sprawia, że te zwierzęta wywołują w nas bardzo silne emocje? Dlaczego ludzie, którzy często spotykają wilki nie boją się ich, a pozostali mają ogromne obawy przed spotkaniem tych ssaków? Kiedy i kogo wilki mogą zaatakować? Dlaczego ludzie polują na wilki (i to pomimo zakazów!)?

To tylko nieliczne z pytań, na które Adam Wajrak odpowiada na kartach książki "Wilki". Przedstawia swój punkt widzenia jako przyrodnika, ale też wrażliwego na krzywdę zwierząt człowieka. Stara się nie oceniać ludzi przysparzających cierpień tym zdawałoby się tajemniczym istotom, a przy okazji tłumaczy zależności, jakie występują w przyrodzie oraz jak nasza ingerencja w liczebność populacji może wpłynąć na ekosystemy.

Książka jest reportażem, ale takim, w którym znajdziemy oprócz faktów, obserwacji czy wyników badań także porcję osobistego życia autora i bliskich mu istot. Dzieli się z nami radościami i smutkami, wdzięcznością i rozczarowaniami. Czasem okazuje bezradność, a innym razem wytyka absurdy polskiego prawa. Jeśli ktoś poszukuje obszernych, szczegółowych i bardzo konkretnych informacji na temat wilków może poczuć pewien niedosyt.

Jeśli chodzi o moje wrażenia, to nie zawiodłam się na tej książce. Tym, co zwróciło szczególnie moją uwagę jest lekkość w dzieleniu się różnymi faktami dotyczącymi życia zwierząt (i to nie tylko wilków, ponieważ sporo można się dowiedzieć np. o jeleniach). Warto dokładnie wczytać się w to, co autor ma do przekazania, m.in. dlaczego do lasu wolno brać psy, ale koniecznie na smyczy, dlaczego mitem jest twierdzenie, że zimą wilki chodzą głodne czy też, kiedy i dlaczego wilki decydują się polować na zwierzęta gospodarskie.

Dość szokującą ciekawostką może być to, że są tacy, których cieszy, a nawet wzbudza w nich zachwyt... zapach padliny. Jak to możliwe? Przekonajcie się sami. Dodam, że mnie jakoś szczególnie to nie zdziwiło, ponieważ mam za sobą lekturę niejednej książki napisanej przez tego autora, choć z tego, co kojarzę, to akurat wszystkie były chyba skierowane typowo do dzieci ;)

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

"Wilk jest więc w naszej kulturze demonem, symbolem dzikości, nienasycenia, ciemności, krwiożerczości. Nawet, jak się nad tym nie zastanawiamy, ten przekaz powoli do nas trafia..." Czytając tę opowieść o wilkach zmienicie swój pogląd dotyczący tych zwierząt. Jednak nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Przedstawia nie tylko naturalną "brutalność" przyrody, ale również okropieństwa, jakich od wieków ludzie dopuszczają się w stosunku do wilków i innych zwierząt 🐺.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-03-23,
Adam Wajrak ma niesamowity dar snucia opowieści, dlatego treść książki jest cudowną przygodą, którą przeżywamy u boku autora, Nurii i ich kundelki Antonii. Nie jest to kompendium wiedzy o wilkach, ale przezabawna, arcyciekawa, momentami tragiczna i smutna historia zarówno z życia Pana Adama jak i z dziejów istnienia tych wspaniałych, dzikich stworzeń na ziemiach Polski (gł. tereny Białowieskiego Parku Narodowego i Bieszczadów), a także Europy. Nie znajdziecie tu suchych i drętwych faktów, ale opisy barwne, żywe, i porywające niczym morskie fale. Szata graficzna jest po prostu świetna! Też kochacie te książki z mapkami wewnątrz? A więc są mapki! I są tropy wilka porozsiewane tu i ówdzie, no i przede wszystkim - przepiękne fotografie autorstwa Adama i Nurii. Adam Wajrak opisuje nie tylko swoje przygody, sięga także do historii - przedstawiając czytelnikom jak na przestrzeni lat zmieniał się obraz wilka w oczach ludzi - od wilczycy wychowującej Remusa I Romulusa, przez nordyckich wojowników i słynnego potwora z Gevaudan, aż po bardziej współczesne nakazy tępienia wszelkich leśnych drapieżników i masowe giniecie wilków. Jednym z tematów wokół których prowadzona jest narracja, stały się badania Nurii Selvy Fernandez - partnerki Pana Adama, która zajmowała się kwestią odżywiania się padlinożerców. Z ową pracą związane są przezabawne historie i niespotykane szczęście, które wielokrotnie towarzyszyło bohaterom książki. Z "Wilków" dowiecie się również, czego boi się orzeł bielik, jak cwane są kruki i kto z wielce zdziwioną miną wyjrzy z dziupli, kiedy poskrobie się pień świerka. To oczywiście piszę z lekkim przymrużeniem oka, żeby bardziej zachęcić Was do sięgnięcia po tę książkę. I - tak - serio znajdziecie tam takie informacje. (pełna recenzja: thebooksspot.blogspot.com)
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017 , Ebook- mobi, Mam,
Ciekawa jak film przyrodniczy, bardzo przypominająca mi książkę Tytusa Karpowicza, czytaną w dzieciństwie, uwielbianą przeze mnie, której bohaterem był wspaniały wilk ("Żelazny wilk"). Oddech od zgiełku miasta w białowieskiej puszczy, pradawny szum lasu i głębokie zrozumienie przyrody, dalekie od ministerialnych dyrektyw.
Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 2017- 26 książek,
Piękna podróż po Puszczy Białowieskiej, gdzie wilki są naturalnym elementem krajobrazu. Autor zabiera nas ze sobą "w teren", wprowadza nas do świata, gdzie to wilk boi się człowieka, nie odwrotnie. Książka jest zapisem wieloletnich obserwacji wilków, Autor zaznajamia nas ze zwyczajami tego pięknego drapieżnika i dostarcza podstawowych informacji na jego temat. To historia spotkania, o którym marzy każdy, kto kocha przyrodę i kto ma świadomość, że jedynym groźnym jest człowiek. To opowieść o wilku- o jego prawdziwym obliczu, o tym jak niewiele w nim z ludzkich legend i przysłów. Ale to też opowieść o człowieku- o jego okrutnym obliczu, o szkodach i zbrodniach jakie popełniał przez lata tępiąc ten gatunek. Książka napisana prostym językiem, nie pozbawiona humoru, dostarczająca sporej dawki wiedzy nie tylko na temat wilka; przepełniona fotografiami, które pomagają poczuć klimat, o którym pisze Autor. To też obraz tego jak przebiegają liczenia, zakładanie obroży telemetrycznej dostarczającej informacji o ruchach wilków, jak wygląda praca osób zaangażowanych na co dzień w ochronę, m. in. wilka. Dla mnie to była ogromna przyjemność móc wybrać się w tę podróż. Od zawsze marzyłam o tym, by spotkać wilka na swojej drodze- ale tak mają chyba wszyscy przyrodnicy ;) Polecam Wszystkim - nie tylko miłośnikom przyrody, ale i tym nieco sceptycznie nastawionym bo ta książka "odczaruje" dla was wilka, który ciągle dla wielu ludzi to gatunek zabójczy i demoniczny. Całym sercem polecam i odstawiam na półkę "ulubione".
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki,
Fajna opowieść z pięknymi zdjęciami. Dla interesujących się przyrodą, to solidna dawka wiedzy o wilkach. Wajrak robi świetną robotę jeśli chodzi o ochronę przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt. Brawo.
Avatar użytkownika - ania_gt
ania_gt
Przeczytane:2021-05-23, Ocena: 4, Przeczytałam,

Książka - reportaż. Piękne zdjęcia i ciekawa opowieść, która przybliża nam świat niezwykłych ssaków, jakimi są wilki. Gratka dla miłośników przyrody.

Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2018-03-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2018,

Las, wilki i wystarczy. Ale musi być człowiek który to opisze , tym którzy mieszkają w mieście. Warto przeczytać. Jest to inny świat, ale pod ogromną presją człowieka.

Avatar użytkownika - szczurzyca
szczurzyca
Przeczytane:2018-10-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Zima
Adam Wajrak0
Okładka ksiązki - Zima

Zima to czas twardzieli. Będziemy pokonywać zaspy, biegać na nartach, zdobywać bagna, zamarznięte rzeki i jeziora. I to bez słowa narzekania, bo zupełnie...

Wielka Księga prawdziwych Tropicieli
Adam Wajrak0
Okładka ksiązki - Wielka Księga prawdziwych Tropicieli

Kultowe przewodniki prawdziwych tropicieli Adama Wajraka teraz w jednym tomie - uaktualnione i odświeżone, ilustrowane zdjęciami autora! Po diabła...