Epidemia strachu. Film, który zyskał drugą młodość dzięki koronawirusowi

Data: 2020-05-15 19:15:26 Autor: Piotr Piekarski

Jeśli z powodu pandemii koronawirusa nerwowo odskakujecie od każdego, kto w Waszym towarzystwie kaszlnie lub kichnie, nie oglądajcie Epidemii strachu Stevena Soderbergha. To ogromnie wciągający thriller science fiction. No, może nie tak bardzo fiction, co dobrze pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy. 

Obrazek w treści

Film Contagion. Epidemia strachu powstał w 2011 roku, za reżyserię odpowiada Steven Soderbegh. Jak to często bywa w przypadku tego reżysera, interesująca fabuła staje się jedynie pretekstem do refleksji na tematy społeczne. 

Czytaj także: Oczy ciemności. Czy twórca horrorów przewidział pandemię koronawirusa? 

Epidemia strachu. O czym jest film?

To ciekawe, że opis filmu doskonale oddaje sytuację, którą mogliśmy obserwować w ostatnich miesiącach. Oto na świecie rozprzestrzenia się epidemia zupełnie nowego wirusa. Przenosi się on drogą kropelkową, przez powietrze czy podanie ręki. Naukowcy z całego świata, rządy krajów, wojsko rozpoczynają wielki wyścig, aby znaleźć lekarstwo i opanować epidemię. Różnica pomiędzy filmem a rzeczywistością, jaką znamy, polega na tym, że wirus opisany w produkcji Soderbergha jest dużo bardziej niebezpieczny. Ale i tak największe zagrożenie stanowi panika spowodowana epidemią. 

Czytaj także: Książki o epidemii, pandemii, wirusie. Co warto przeczytać?

Contagion. Epidemia strachu – obsada

W filmie Epidemia strachu zagrała cała plejada gwiazd. Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishbourne, Jude Law, Kate Winslet, Gwyneth Palthrow – nazwiska mówią same za siebie.   

Epidemia strachu. Contagion – recenzja, czy warto zobaczyć?

Jeśli nie chcecie wreszcie oderwać myśli od pandemii i chorób, zdecydowanie warto. To sprawnie zrealizowany thriller, który ogląda się na jednym oddechu, a zarazem zaskakująco aktualne ostrzeżenie – między innymi przed nieuświadomionym dotykaniem własnej twarzy, które może stać się źródłem infekcji, o czym bardzo często przypominają przecież lekarze przy okazji współczesnej epidemii koronawirusa. A także przypomnienie o tym, że nawet w sytuacji zagrożenia liczą się przede wszystkim pieniądze i że nawet ludzka tragedia może być wykorzystana dla osiągnięcia zysku.  

Czytaj także: "Wróg u bram". Dramat wojenny w gwiazdorskiej obsadzie

Epidemia strachu. Contagion – gdzie zobaczyć?

Film Contagion. Epidemia strachu zobaczyć będzie można w niedzielę, 8 listopada 2020, o godzinie 22:40 na antenie TVN 7. W kazdej chwili film dostępny jest również na Netflixie i HBO GO. 

Epidemia strachu – czy jest książka?

Nie, Epidemia strachu powstała na podstawie scenariusza oryginalnego Scotta Z. Burnsa. Jeśli jednak chcecie poczytać o fikcyjnych pandemiach, zajrzyjcie do naszego artykułu, w którym prezentujemy książki o pandemii, zarazie, wirusie. Ostatnio jedna z nich – Oczy ciemności Deana Koontza, opisująca zabójczą pandemię wirusa pochodzącego z Wuhan – zyskała popularność na całym świecie. 

Książkę Oczy ciemności możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Epidemia
Cook Robin1
Okładka książki - Epidemia

Gdy założyciel Kliniki Richtera w Los Angeles zapada na nieznaną chorobę, nikt jeszcze nie wie, że to początek epidemii. Już wkrótce jednak chorują...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski
Orkiestra z Auschwitz
Dzień prawdy
Anna M. Brengos
Dzień prawdy
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Czerwony lotos
Arkady Saulski
Czerwony lotos
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Pokaż wszystkie recenzje