"Wróg u bram". Dramat wojenny w gwiazdorskiej obsadzie

Data: 2020-05-15 22:07:25 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wróg u bram to jedna z wielu cenionych produkcji z udziałem Jude Law. O czym jest film i czy warto go zobaczyć?

Obrazek w treści "Wróg u bram". Dramat wojenny w gwiazdorskiej obsadzie [jpg]Wróg u bram (Enemy at the Gates); film wojenny Niemcy/Irlandia/USA/Wielka Brytania, rok produkcji: 2001; fot: TVN/ Paramount

Wróg u bram to film, który na ekranach kin pojawił się dobrych 19 lat temu, jednak nadal wzbudza dość duże zainteresowanie widzów. To nietypowa sensacyjna historia osadzona w czasach II wojny światowej z udziałem czołowych angielskich aktorów.

Wróg u bram – opis

O czym jest film Wróg u bram? Film ten przedstawia losy Wasilija Zajcewa (Jude Law), młodego mężczyzny pochodzącego z rosyjskiej wsi, który odznacza się szczególnym talentem strzeleckim. Kiedy zostaje zaciągnięty do armii, jego zdolności zostają szybko odkryte przez wojskowych dowódców.

Czytaj także: Epidemia strachu. Film, który zyskał drugą młodość dzięki koronawirusowi

Niebawem jeden z nich, wysoko postawiony urzędnik komisarz Daniłow (Joseph Fiennes) zaczyna angażować dawnego pasterza w najtrudniejsze akcje, a między wojskowymi kolumnami zaczynają szerzyć się plotki o niezwykle utalentowanym rosyjskim snajperze.

Niebawem przeciwna Rosjanom niemiecka armia rozpoczyna ofensywę, której celem jest zabicie największej militarnej gwiazdy Rosjan. Zajcew musi zmierzyć się z innym legendarnym niemieckim majorem – Königiem.

Wróg u bram – kiedy w telewizji

Film w telewizji wyemitowany zostanie w piątek, 15 maja 2020 r. o godz. 22:35 przez telewizję Polsat.

Czytaj także: Co nowego na Netfliksie w maju? Premiery filmów i seriali

Powtórki można zobaczyć także na Polsat Film w sobotę i niedzielę – 30 i 31 maja 2020.

Oprócz tego produkcję zobaczyć można na dwóch internetowych platformach – iTunes oraz Amazon Prime Video. Niestety, film nie jest obecnie dostępny na Netflixie lub HBO GO.

Wróg u bram – książka

Chociaż sama historia ukazana w filmie w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda nie jest oparta na konkretnej książce, to jednak – powiązana jest z pewnym tytułem. Otóż nazwa filmu została zaczerpnięta od tytułu Wróg u bram: Bitwa pod Stalingradem autorstwa Williama Craiga. Tytuł ten był dokumentalną publikacją, przedstawiającą prawdziwego wojskowego – Vasilliego Zaitseva.

Oprócz tego polecamy także inne książki o podobnej tematyce. Wśród nich wyróżnić można m.in. publikację Antony'ego Beevora - Stalingrad. Książka ta okrzyknięta została jedna z najlepszych książek historycznych ostatnich lat. Wyróżnia ją nie tylko obiektywizm i przytaczanie nieznanych szerszej grupie czytelników faktów dotyczących życia zwykłych żołnierzy na froncie, ale także niezwykle dynamiczny sposób narracji i przedstawienia tragicznych wydarzeń sprzed lat.

Książką Stalingrad w dobrej cenie kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje