Quantcast

Etgar Keret: „Polscy czytelnicy są świetną publicznością”. Obejrzyjcie spotkanie online z pisarzem

Data: 2022-10-25 14:41:44 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet
News - Etgar Keret: „Polscy czytelnicy są świetną publicznością”. Obejrzyjcie spotkanie online z pisarzem

Etgar Geret, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie mógł odwiedzić Polski w październiku. Pisarz na swoich mediach społecznościowych napisał o tym, że stęsknił się za naszym krajem, a także zapowiedział spotkania, które odbyć się miały w Warszawie i Łodzi. Niestety, ze względu na problemy zdrowotne twórcy, żadne z nich nie doszło do skutku. Do dyskusji z udziałem pisarza doszło za to w przestrzeni online. Można już obejrzeć zapis video z tego wydarzenia. 

Fot. Facebook/Etgar Keret (Official)

Autor powieści Osiem procent z niczego niejednokrotnie odwiedzał już Polskę, lecz miał to być jego pierwszy przyjazd od ponad pięciu lat. Keret we wpisie podkreślił, jak bardzo lubi tutaj przyjeżdżać oraz, jak bardzo ceni sobie polską publiczność. 

Poniżej możecie obejrzeć transmisję ze spotkania z Etgarem Keretem: 

Etgar Keret: „Polscy czytelnicy są świetną publicznością”

Etgar Keret to polsko-izraelski autor, który znany jest przede wszystkim z krótkiej formy. Oprócz zbiorów opowiadań w jego dorobku znajdziemy również komiksy, musical, a nawet satyryczny program telewizyjny. Międzynarodową sławę zyskał dzięki książkom Tęskniąc za Kissingerem oraz Pizzeria "Kamikaze". Publikacje Kereta doczekały się licznych przekładów, a jego utwory posłużyły za podstawę scenariuszy do blisko 50 filmów. Wyreżyserowane przez Kereta i jego żonę Shirę Geffen Meduzy otrzymały Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. 

Czytaj również: Ekranizacja powieści Annie Ernaux, noblistki, w tym miesiącu w kinach

Fani twórczości Kereta mieli spotkać się z pisarzem na żywo 14 października w Łodzi, a dzień później w Warszawie. Autor pragnął wspólnie z czytelnikami celebrować długo wyczekiwany powrót do Polski, którą sam nazywa domem. W poście Keret podkreślił, że uwielbia czytać w Polsce, a polscy czytelnicy są wspaniałą publicznością. Poniżej możecie przeczytać cały post Kereta.

O czym pisze Etgar Keret?

Etgar Keret nazywany jest mistrzem paradoksu i zwięzłości. Jego twórczość to przede wszystkim niezwykle ironiczne, groteskowe i pełne absurdu teksty. W ramach jednego zbioru opowiadań zatytułowanego Rury znajdziemy: kobietę, przyklejoną stopami do sufitu, agenta Mosadu, który łapie sam siebie, dziewczynę niezdolną do wyznania miłości czy anioły grające ze sobą w kulki. Inna pozycja tego autora Nagle pukanie do drzwi opowiada natomiast o terrorystach, którzy włamując się do domu pisarza, domagają się... ciekawej historii. Z kolei Kolonie Knellera to opowieść o Chaimie, który popełnia samobójstwo i trafia do świata, w którym „życie" toczy się dalej. Bohater postanawia odszukać swoją ukochaną, która również odebrała sobie życie. Po drodze spotka między innymi zrzędzącego Kurta Cobaina, Króla Mesjasza i gadającego psa.

To tylko wycinek twórczości i niesamowitej wyobraźni Kereta. Mimo że jego utwory często opowiadają o zwykłej codzienności, kryją w sobie niepokojącą i surrealistyczną wizję świata. Autor w swoich książkach porusza różnorodne tematy takie, jak: samobójstwo, poszukiwanie miłości, nieodwzajemnione uczucia czy samotność. Z dozą mocnego humoru obnaża rzeczywistość i człowieczeństwo. Jego twórczość, opisywana jako  obrazoburcza, brutalna, ale jednocześnie błyskotliwa, to kopalnia niesamowitych myśli i nieprzewidywalnych finałów

Czytaj również: Najciekawsze premiery książek w październiku 2022

Warto również zwrócić uwagę na książki, które Keret kieruje do dzieci. W tytułach takich jak Stłuc świnkę czy Kocioludek Długowłosy autor w wyjątkowy sposób daje się ponieść swojej wyobraźni. Pierwsza z nich opowiada o sile przyjaźni pomiędzy pewnym chłopcem oraz jego porcelanową świnką-skarbonką. Bohater gotów jest poświęcić swoje marzenia o figurce Barta Simpsona w zamian za ocalenie ukochanej świnki. Z kolei Kocioludek opowiada o chłopcu-kotku oraz ekscentrycznym kapitanie statku powietrznego. Książka pod osłoną fantastycznych i egzotycznych postaci oraz niesamowitych przygód porusza ważny temat relacji rodzinnych.

Jeśli nie znacie jeszcze twórczości Etgara Kereta, zachęcamy do sięgnięcia po jedną z jego książek. Jeden z ważniejszych zbiorów opowiadań, który przyczynił się do międzynarodowej sławy Kereta, to jego debiutanckie Rury. Książkę, wydaną nakładem wydawnictwa W.A.B., znajdziecie poniżej:

Tagi: etgar keret, spotkanie, pisarz,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Rury
Etgar Keret0
Okładka książki - Rury

Debiutancki zbiór opowiadań Kereta w nowej odsłonie graficznej Przemka Dębowskiego! Kobieta, przyklejona stopami do sufitu; agent Mosadu, który...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje