Finaliści Nike 2017

Data: 2017-09-06 10:28:47 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Finaliści Nike 2017

Dwie powieści, dwa tomy poetyckie i dwa eseistyczne oraz reportaż znalazły się w finale literackiej nagrody Nike – informuje "Gazeta Wyborcza", jeden z organizatorów nagrody. Tegorocznego laureata poznamy w pierwszą niedzielę października.

Wśród nominacji znalazła się powieść Serce Radki Franczak (wyd. Marginesy) o dziewczynie z Polski, która znajduje pracę jako opiekunka dwóch starszych kobiet w Szwajcarii, których życie, jak się okazuje, kryje mroczne tajemnice. Druga nominowana powieść to Las nie uprzedza Krzysztofa Środy (Czarne). Jej bohater zaprzyjaźnia się z przypadkowo poznanym Czeczenem, który przedstawia mu wizję wiszącej nad Europą katastrofy.    

Nominowane książki eseistyczne to Dwanaście srok za ogon Stanisława Łubieńskiego (Czarne), opowieści o nowym zjawisku społecznym - modzie na obserwowanie ptaków oraz Fałszerze pieprzu Moniki Sznajderman (Czarne), która ze zdjęć i dedykacji na ich odwrocie, starych dokumentów i wspomnień, rekonstruuje historię swojej rodziny – żydowskiej rodziny ze strony ojca i polskiej ze strony matki.

Do Nike nominowano też dwa tomiki wierszy – Paraliż przysenny Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej (Instytut Mikołowski)  i  Włos Bregueta Jacka Podsiadły (wyd. WBPiCAK), a także reportaż – Żeby nie było śladów Cezarego Łazarewicza (Czarne), który odtwarza historię zabójstwa 19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka przez milicjantów w maju 1983 roku w Warszawie.

Jurorami tegorocznej edycji Nagrody Nike są: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Na początku września redakcja dziennika „Gazeta Wyborcza" ujawnia nazwiska 7 finalistów. Decyzję o laureacie jury podejmie w dniu wręczenia nagrody - w niedzielę, 1 października br.

Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatką Nike w 2016 r. została Bronka Nowicka za Nakarmić kamień.

Więcej: Nike.org.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy