Nieznana dotąd książka Gabriela Garcíi Márqueza zostanie wydana w przyszłym roku 

Data: 2023-05-08 13:43:50 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

W 2024 roku wydana ma zostać niepublikowana dotąd powieść spod pióra Gabriela Garcíi Márqueza, noblisty zmarłego w 2014 roku. Wiadomo, że książka wydana zostanie m.in. w języku angielskim. 

Obrazek w treści Nieznana dotąd książka Gabriela Garcíi Márqueza zostanie wydana w przyszłym roku  [jpg]fot. Soledad Amarilla / Ministerio de Cultura de la Nación / flickr.com (CC BY-SA 2.0.)

Na przyszły rok zaplanowano premierę wyjątkowego dzieła – niepublikowanej dotąd powieści autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza. Na razie nieznany jest polski wydawca dzieła. 

Nowa powieść Gabriela Garcíi Márqueza zostanie wydana w przyszłym roku 

Wokół ostatniego dzieła noblisty od lat krążyło wiele plotek. Jedna z nich głosiła, że dzieło Márqueza jest przechowywane w rodzinnym sejfie i nigdy nie zostanie udostępnione przez spadkobierców pisarza. Teraz jednak ma się to zmienić. 

Na 2024 rok zaplanowano premierę powieści En Agosto Now Vemos, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Zobaczymy się w sierpniu. Na razie nieznane są szczegóły dzieła; wiadomo, że na książkę składać ma się pięć rozdziałów, których główną bohaterką będzie  Ana Magdalena Bach. Czytelnicy Márqueza mogli poznać ją już w 1999 r. w wydanym przez autora opowiadaniu. Powieść ma liczyć łącznie około 150 stron.

Zbyt istotna, by pozostawała w ukryciu 

Brytyjski „Guardian” wskazuje, że publikacja tekstu wyniknęła z głębokiego zastanowienia  dzieci noblisty nad spuścizną ich ojca. Synowie Gabriela Garcíi Márqueza w oficjalnym komunikacie podkreślili, że En Agosto Now Vemos jest zbyt cenne, by pozostawało w ukryciu przed czytelnikami na całym świecie. 

– Czytając tekst ponownie prawie 10 lat po śmierci [ojca], odkryliśmy, że ma wiele […] zalet i nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się najważniejszymi cechami twórczości Gabo: jego inwencją, poezją języka, urzekającą narracją, jego zrozumieniem istoty ludzkiej i zamiłowaniem do jego doświadczeń i nieszczęść – przekazano prasie. 

Gabriel García Márquez urodził się w 1927 roku w Aracataca w Kolumbii. Uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela nurtu realizmu magicznego, którego przykładem jest jedna z najważniejszych powieści w jego dorobku – Stu lat samotności. W 1982 roku pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W 1999 roku u pisarza zdiagnozowano chorobę nowotworową, z którą walczył przez kolejne lata. W 2004 ukazała się powieść Rzecz o mych smutnych dziwkach, która dotąd uznawana była za ostatnie wydane dzieło noblisty. 

Przyszłoroczna data premiery dotyczy hiszpańskojęzycznego wydania. Zdaniem serwisu „The Bookseller” za wydanie w krajach hiszpańskojęzycznych odpowiadać ma Penguin Random House Spain. Oficyna wyda powieść w twardej oprawie, e-booku oraz audiobooku. Na ten moment nie wiadomo, kto będzie odpowiadał za polski przekład powieści. 

 

źródła: theguardian.com, thebookseller.com
Tagi: premiery książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Sto lat samotności
Gabriel Garcia Marquez0
Okładka książki - Sto lat samotności

Wydanie specjalne, z ilustracjami chilijskiej artystki Luisy Rivery   Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcíi Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje