Grzegorz Piątek z Nagrodą Nike czytelników 2023 

Data: 2023-09-29 08:15:51 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Grzegorz Piątek uhonorowany zostanie Nagrodą Nike czytelników. Informacja ta na łamach „Gazety Wyborczej” pojawiła się w piątkowy poranek. 

Grzegorz Piątek w trakcie spotkania autorskiego fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons (cropped)

W nadchodzącą niedzielę odbędzie się uroczysta gala związana z ogłoszeniem tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Nike. Jak co roku w jury nagrody zasiadają krytyczki i krytycy literaccy oraz badaczki i badacze literatury, najpierw jednak głos oddano czytelniczkom i czytelnikom. W ten sposób już dziś poznaliśmy laureata czytelników.

Grzegorz Piątek z Nike czytelników 2023

Zgodnie z głosami internautów, którzy mogli wybrać jedną z książek zakwalifikowanych do ścisłego finału tegorocznej edycji Nagrody, tegoroczna statuetka Nike czytelników trafi do Grzegorza Piątka

Piątek uhonorowany został Nagrodą Nike czytelników za książkę Gdynia obiecana, w której snuje opowieść o przeszłości swojego miasta. W swojej pracy skupia się na niemal dwóch dekadach rozwoju Gdyni – od 1920 do 1939 roku. Gdynia obiecana to – jak promuję książkę jej wydawca – „fascynująca i zaskakująca opowieść o budowaniu Gdyni od podstaw oraz marzeniu o idealnym mieście i idealnej Polsce”. 

– Robotnicza przeszłość Gdyni to wciąż wstydliwa historia. Od niedawna piszemy "ludowe historie", ale myślę, że wciąż istnieje problem z opowiadaniem bez upiększeń. Mit przedwojennego sukcesu doskonale wpisuje się w to, jak Gdynia chce się widzieć dzisiaj, czym chce być – miejscem bogatym, nowoczesnym, otwartym na świat. A przecież ludzie, którzy mają tu korzenie, wciąż pamiętają o potwornej biedzie

– tłumaczył Grzegorz Piątek w rozmowie z Wojciechem Szotem w dzisiejszym artykule na łamach „Gazety Wyborczej”.

Jednocześnie nie jest to jedyna literacka nagroda, która w tym roku przyznana została autorowi. W sierpniu, podczas Nagrody Literackiej Gdynia, książka Grzegorza Piątka zwyciężyła w kategorii esej.

Nagroda Nike 2023 – finał w niedzielę 

Finał Nagrody Literackiej Nike 2023 odbędzie się w niedzielę, 1 października 2023 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Gala będzie transmitowana na żywo w TVN24 BiS. Relację z gali będzie można przeczytać na stronie Wyborczej, a także tutaj – w serwisie Granice.pl. 

Na czele jury w tym roku stanęła Inga Iwasiów. Poza literaturoznawczynią, w skład kapituły Nagrody wchodzą także Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gdynia obiecana
Grzegorz Piątek0
Okładka książki - Gdynia obiecana

Fascynująca i zaskakująca opowieść o budowaniu Gdyni od podstaw oraz marzeniu o idealnym mieście i idealnej Polsce. ,,Gdynia obiecana" to opowieść o mieście...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje