Ile wydajemy na książki?

Data: 2021-10-19 06:00:01 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Główny Urząd Statystyczny sprawdził, ile rocznie Polacy wydają na książki. Wyniki badań urzędu są zaskakujące. 

Obrazek w treści

Główny Urząd Statystyczny przed kilkoma dniami przedstawił publikację „Kultura w 2020 roku”, w której omówiono m.in. wydatki gospodarstw na kulturę w minionym roku. W przypadku książek nie przekroczyły one 30 złotych na osobę.

Polacy wydają 25 złotych rocznie na książki 

W opracowanej przez GUS publikacji „Kultura w 2020 roku”, badacze kompleksowo przyjrzeli się wydatkom i stanowi kultury w Polsce w minionym roku. W przygotowanym materiale nie zabrakło miejsca także dla literatury. 

W publikacji ponownie zaprezentowano materiały dotyczące zmniejszającej się liczby bibliotek oraz spadku ilości wydawanych tytułów w 2020 roku w stosunku do poprzedniego roku. Zdradzono także, ile średnio Polacy wydają rocznie na książki. 

Może zainteresować cię również...

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, na książki „wydano przeciętnie rocznie na 1 osobę 25,44 zł”. Ta kwota nie uwzględnia wydatków na podręczniki i inne pomoce szkolne. Wynik ten jest wyższy niż przed rokiem – w 2019 roku wydatki na książki na jedną osobę przypadały na kwotę 24 zł. 

Walka o cenę książki 

Owe 25,44 zł, które trafia z portfeli Polaków na literaturę, stanowi 8,3% w całej strukturze wydatków na kulturę. Spośród wszystkich wydatków, lwia część to wciąż opłaty za abonament radiowy i telewizyjny oraz telewizję kablową, który stanowi 33,7% (103,32 zł). 

Jednocześnie w Polsce trwa debata nad kondycją rynku książki i regulacjami prawnymi, które mogłyby poprawić jego sytuację. Polska Izba Książki ponownie zaproponowała wprowadzenie jednakowych (stałych) cen książki za pomocą „Ustawy o ochronie rynku książki”. Chociaż ustawa zaproponowana przez PIK wciąż jest na etapie projektu, wzbudza wiele kontrowersji wśród środowiska literackiego. Na temat stałej ceny książki wypowiedział się chociażby Remigiusz Mróz. Zgodni nie są również sami wydawcy, co pokazała niedawna debata zorganizowana przez branżową organizację

W 2021 roku powoli zaczęto powracać do organizacji imprez literackich i targów. We wrześniu w Warszawie zorganizowano Warszawskie Targi Książki (w nowym miejscu – plenerowo przed Pałacem Kultury i Nauki), a w pierwszej połowie października – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje