Janusz Rosikoń ze Złotym Medalem Gloria Artis

Data: 2023-11-17 13:31:24 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Janusz Rosikoń – wybitny artysta fotografik – został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, które  wręczył artyście podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego sekretarz stanu,  dr Jarosław Sellin.

Janusz Rosikoń ze Złotym Medalem Gloria Artis

– Pan Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce. Od ponad pół wieku w wyszukanej artystycznie formie dokumentuje ważne wydarzenia naszej historii, portretuje indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom zwłaszcza religijny wymiar naszej konsystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając nam wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób – mówił minister Sellin, uzasadniając przyznanie wysokiego wyróżnienia Januszowi Rosikoniowi, podkreślając, że zdjęcia artysty przypominają często swoją kompozycją wybitne dzieła malarskie. 

– Janusz Rosikoń stworzył też nowy na polskim rynku wydawniczym gatunek bogato ilustrowanych, wyrafinowanych edytorsko książek, które doczekały się kilkudziesięciu wydań zagranicznych, przetłumaczonych łącznie na 9 języków. Jego wystawy fotograficzne, pokazywane w kilkunastu krajach, od lat promują na świecie wartości chrześcijańskie oraz polską kulturę narodową – dodał minister Sellin, podkreślając, że sam jest „szczęśliwym posiadaczem wielu dzieł, albumów pana Janusza Rosikonia, zwłaszcza tych stworzonych wspólnie z Grzegorzem Górnym”.

Po odebraniu wyróżnienia Janusz Rosikoń podziękowań za dostrzeżenie swoich prac. 

„Gloria Artis” to medal niezwykły, medal szczególnie ceniony w środowiskach artystycznych. 

– Od 30 lat fotografuję naszą cywilizację i korzenie jej znaczenia dla współczesnego świata. Fotografia o tematyce chrześcijańskiej nie jest specjalnie ceniona, szczególnie w dzisiejszym świecie. Trochę jest z boku, i dlatego było dla mnie wielką niespodzianką dostrzeżenie mojej fotografii – mówił artysta. Podkreślił, że w pierwszych latach stanu wojennego zastanawiał się nad zmianą zawodu, ponieważ był bez pracy. 

– Tylko stanowcze „nie” mojej żony Grażyny spowodowało, że pozostałem fotografem. Bardzo Ci za to dziękuję – powiedział Janusz Rosikoń, zwracając się do swojej małżonki. Podziękował także Grzegorzowi Górnemu, z którym wspólnie wydał kilkanaście bogato ilustrowanych książek, poświęconych źródłom chrześcijaństwa oraz chrześcijańskiemu dziedzictwu kulturowemu i duchowemu.

– Podróże z nim, praca z nim, są dla mnie niezwykłą inspiracją artystyczną – podkreślał fotograf.

Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, który od ponad pół wieku w artystycznej formie dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość, portretuje wybitne indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom religijny wymiar egzystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób. Niektóre z jego prac, prezentujące sceny zbiorowe, portrety lub krajobrazy, przypominają kompozycją wybitne dzieła malarskie. Utrwalał takie wydarzenia, jak m.in. słynny gest Willy’ ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, wizytę Teda Kennedy’ego w Warszawie czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Jego wystawa fotograficzna „Madonny Europy” była prezentowana w ponad 70 miastach w Polsce, w tym w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich i w Sejmie RP, oraz w 20 miastach amerykańskich, m.in. na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, w Dayton, Pensylwanii, w Nowym Jorku, a także w Toronto, Paryżu, Wilnie i na Malcie.

Janusz Rosikoń jest również autorem i współautorem ponad 30 książek. Kilkanaście z nich zostało wydanych w wielu wersjach językowych i ukazało się w jedenastu krajach.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Pokaż wszystkie recenzje