Kler - nagrodzony i kontrowersyjny film Wojtka Smarzowskiego dziś na TVN 7

Data: 2024-03-18 13:58:38 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Stacja TVN 7 wyemituje dziś w godzinach wieczornych jeden z filmów głośnego reżysera, nie bojącego się poruszać w swoich produkcjach tematów kontrowersyjnych. To nagrodzony wieloma wyróżnieniami Kler 

Kler - grafika promująca film 

Film Kler zapewne wiele osób już widziało, o produkcji Smarzowskiego po kinowej premierze bardzo dużo dyskutowano. Film ukazuje duchownych, którzy wyznają zasadę „Nic co jest ludzkie, nie jest mi obce" (nawet grzech), dziś obejrzymy na antenie TVN 7. O czym jest? I czy warto go zobaczyć? 

Kler – opis filmu

Film Kler to kolejna filmowa kontrowersyjna produkcja Wojtka Smarzowskiego. Ten polski dramat obyczajowy porusza tematykę Kościoła w Polsce. Bohaterami wielokrotnie nagradzanej produkcji są trzej księża, których przed laty połączyło tragiczne wydarzenie. 

Przeczytaj także: Miłość jest wszystkim – Miłosny prezent na Święta Bożego Narodzenia?

Jeden z nich to Leszek Lisowski (w tej roli Jacek Braciak), pracujący w kurii ksiądz, który marzy o pracy w Watykanie. Niestety, niejaki arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos) robi wszystko, aby mu to utrudnić. Drugi bohater filmu to wiejski proboszcz Tadeusz Trybus (Robert Więckiewicz), który żyje w nielegalnym związku z kobietą, którą kocha. Trzecim bohaterem jest Andrzej Kukuła, mający wiele życiowych problemów, między innymi nie potrafiąc wyrobić sobie autorytetu i zdobyć zaufania parafian. Wszyscy trzech spotykają się na przyjęciu w rocznicę wypadku, z którego cudem wyszli cało. Wkrótce ich życie, kariery i codzienność, drastycznie się zmieniają. 

Kler – obsada filmu

W głównych rolach w filmie wystąpili: Arkadiusz Jakubik (Klangor, Czarna owca) w roli Andrzeja Kukuły, Robert Więckiewicz (Ile waży koń trojański?, Miasto) jako Tadeusz Trybus oraz Jacek Braciak (Żeby nie było śladów, Moje wspaniałe życie) jako Leszek Lisowski.

Przeczytaj także: Kevin sam w domu – popularna produkcja powraca na Święta!

W pozostałych rolach pojawiają się: Janusz Gajos, Joanna Kulig, Adrian Zaremba, Magdalena Celówna-Janikowska, Ignacy Klim, Michał Gadomski

Reżyserem filmu Kler jest Wojciech Smarzowski, który wraz z Wojciechem Rzehakiem stworzył scenariusz filmu. Reżyser ma na swoim koncie filmy Wołyń, Dom zły, Pod mocnym aniołem, czy Wesele

Kler – gdzie obejrzeć film?

Film Kler to filmowy dramat obyczajowy, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2018 roku. Film był już pokazywany w polskiej telewizji, jest dostępny także na DVD oraz VOD. Dziś ponownie zobaczymy go na jednym z kanałów telewizyjnych. 

Czytaj również: Przestępcze odcienie szarości... – Sęp

Kler wyemituje stacja TVN 7 w poniedziałek, 18 marca 2024 roku o godzinie 21:00. Film będzie można obejrzeć ponownie w niedzielę, 24 marca 2024 o godzinie 22:45, na antenie tej samej stacji. 

Kolejna produkcja Smarzowskiego jest dostępna do obejrzenia także na DVD, a także na Chilli, Amazon Prime Video.

Kler - opinie o filmie

Film Kler to produkcja, która przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom kontrowersyjnych filmów Wojciecha Smarzowskiego. Spodoba się także miłośnikom polskich produkcji i historii z życia wziętych. To także obraz, który ma na celu pokazywanie jednej z grup społecznych, w tym wypadku Kościoła. To ważna produkcja, ukazująca przynajmniej część prawdy na temat polskich duchownych. 

Kler ma na swoim koncie nagrody filmowe. Orła za Najlepszą główną rolę męską zdobyła Jacek Braciak; za Najlepszą drugoplanową rolę męską – Janusz Gajos; a za Najlepszą muzykę – Mikołaj Trzaska.

Film otrzymał także Bursztynowe Lwy w kategorii dystrybutor, nagrodę publiczności dla Wojciecha Smarzowskiego oraz nagrodę dziennikarzy. Nie są to jedyne wyróżnienia dla tej produkcji.

Przeczytaj także:


Kler – książki

Opisywany film to produkcja, która nie ma swego odpowiednika książkowego. Inny problem, z którym mierzyć się muszą duchowni, opisuje publikacja Kościół kobiet autorstwa Zuzanny Radzik

Tagi: filmy w tv, filmy obyczajowe, polskie filmy,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Film
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje