"Kobieta w oknie" nie trafi do kin? Netflix zainteresowany kupnem 

Data: 2020-08-09 10:58:24 Autor: pobarski

W zeszłym roku zakończono pracę nad filmem Kobieta w oknie, który powstał na podstawie powieść A.J. Finna. Produkcja czeka na swoją premierę od października 2019. Wiele wskazuje na to, że zamiast w kinach, widzowie będą mogli zobaczyć ją od razu na Netflixie.

Obrazek w treści

W ubiegłym roku skończono ostateczne pracę nad filmem Kobieta w oknie. Za produkcję z udziałem Amy Adams odpowiada zależne od Disneya studio filmowe 20th Century Studios

Kobieta w oknie – opis

O czym będzie film Kobieta w oknie? Produkcja skupi się na losach Anny Fox – z wykształcenia psycholożki dziecięcej, która w pewnym momencie życia straciła wszystko, co było dla niej najważniejsze – swoich bliskich, pracę oraz zdrowie. Teraz kobieta popada w ruinę, uzależniając się od alkoholu i samemu zmagając się z agorafobią. 

Jej jedynym urozmaiceniem są nowe odcinki serialów i szpiegowanie życia własnych sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Najczęściej Anna podgląda rodzinę Russelów, która dopiero co wprowadziła się na osiedle. W czasie jednej z obserwacji kobieta zauważa jednak coś, czego widzieć nie powinna. Jednak czy to, co widziała, to prawda czy jej urojenia? 

Kobieta w oknie – nie będzie premiery? 

Produkcja Kobieta w oknie powstała na podstawie książki A.J. Finna. Twórcy filmu spodziewali się, że produkcja stanie się równie wielkim hitem, co filmy takie jak Dziewczyna z pociągu czy Zaginiona dziewczyna. Nie szczędzono w środkach i do produkcji zaangażowane wiele znanych gwiazd kina. W roli głównej wystąpiła Amy Adams, a u jej boku zagrali Gary Oldman, Jennifer Jason Leigh oraz Julianne Moore. Za reżyserię odpowiadał Joe Wright. 

Niestety, mimo że od jesieni zeszłego roku film jest ukończony i czeka „na półce”, premiera produkcji została kilkukrotnie przesunięta. Początkowo film ukazać miał się w USA w październiku 2019 r., następnie – w maju 2020 roku.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że kupnem licencji do tytułu zainteresowany jest Netflix. Gigant streamingowy rozpocząć miał pertraktacje zmierzające do tego, by produkcja ukazała się bezpośrednio na ich platformie, z pominięciem premiery filmowej. 

Jest to możliwe, bowiem od wielu miesięcy film czeka na swoją premierę, a wytwórnia wciąż nie podjęła żadnych konkretnych decyzji. Disney mający prawa do filmu, nie zdecydował się na umieszczenie go na jednej ze swoich platform – Hulu. Nieoficjalnie mówi się, że przeprowadzone przez wytwórnie badania fokusowe na grupie widzów miały wykazać niepokojące dla studia rezultaty.

Kobieta w oknie – kiedy premiera w Polsce? 

Dodatkowo, sprawę nie ułatwia trudna sytuacja na rynku filmowym związana z pandemią koronawirusa. Nawet jeśli Disney sprzeda licencję do filmu amerykańskiemu Netflixowi, nie oznacza to, że produkcja pojawi się także na polskiej wersji platformy, chociaż oczywiście – nie jest to wykluczone. 

Sprawa polskiej premiery okazuje się bowiem jeszcze bardziej zawiła – za premierę w Polsce odpowiedzialny miał być dystrybutor filmowy Imperial Cinepix, który od lat wydawał filmy 20th Century Studios. W maju br. polska spółka podjęła jednak decyzję o likwidacji. 

Czytaj także: Film "Mulan" nie trafi do kin? Od 4 września na Disney+ 

Część z produkcji 20th Century będzie podlegać teraz polskiemu oddziałowi Disneya i być może to on podejmie decyzje związane z formą dystrybucji tego filmu na terenie Polski. Warto zauważyć, że Disney obecnie odpowiada m.in. za dystrybucję nowych filmów Star Wars, filmów Marvela. Jedną z najnowszych premier miała być nowa wersja historii o Mulan, jednak i w tym przypadku nie można być pewnym kinowej premiery. 

Kobieta w oknie – książka

Film Kobieta w oknie powstał na podstawie bestsellerowej powieści A.J. Finna z 2018 r., która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. W ubiegłym roku doszło do wielu kontrowersji związanych z tytułem – okazało się, że sam autor książki zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową i naprawdę nazywa się Dan Mallory

Mężczyzna nakłamać miał w swoim życiorysie. Okazało się, że nigdy nie skończył Oksfordu, jak deklarował. Finn często podkreślał także, że stracił swoją matkę, która zachorowała na raka oraz że jego brat popełnił samobójstwo. Faktem jest, że faktycznie kobieta chora była na raka, jednak przezwyciężyła chorobę. Zarówno matka Mallory’ego, jak i jego brat, wciąż żyją. 

Pojawiły się również zarzuty, że autor pisząc Kobietę w oknie zaczerpnąć miał wiele inspiracji z innego thrillera – pochodzącego z 1995 roku filmu Copycat w reżyserii Jona Amiela. W lipcu 2019 r. autor zapowiedział wydanie kolejnej książki. 

Powieść Kobieta w oknie pozostaje w sprzedaży. Tytuł w dobrej cenie kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kobieta w oknie
A.J. Finn17
Okładka książki - Kobieta w oknie

Czy zawsze można wierzyć własnym oczom? Anna Fox straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę oraz zdrowie. Od miesięcy nie postawiła stopy za progiem...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Recenzje miesiąca
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
O melba!
Grażyna Bąkiewicz
O melba!
Pokaż wszystkie recenzje