Komiksy „Heartstopper” uznane za „szkodliwe dla dzieci” i „obsceniczne” 

Data: 2022-05-11 11:56:50 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Popularne komiksy Alice Oseman z serii Heartstopper trafiły na listę „publikacji obscenicznych” przygotowaną przez tureckie władze. Od końca 2021 roku książki te sprzedawane mogą być jedynie pełnoletnim. 

Obrazek w treściFot. kadr z serialu Heartstopper / Netflix

W kwietniu opublikowano najnowszy raport przygotowany przez Stowarzyszenie Tureckich Wydawców dotyczący wolności publikacji w Turcji od grudnia 2020 do listopada 2021 roku. W przygotowanym dokumencie wskazano na książki, w których wydawcy dokonywali autocenzury oraz przygotowano listę książek uznanych za obsceniczne przez tureckie władze. 

Autocenzura w tureckich wydawnictwach

Stowarzyszenie Tureckich Wydawców analizuje wolność wypowiedzi i publikacji od 1995, a wyniki swoich obserwacji ujawnia w publikowanych raportach. Jak wskazują twórcy raportu, coraz częściej dochodzi do pozwów skierowanych wobec oficyn. Wydawców pozywa się zaś m.in. za podżeganie do nienawiści oraz fragmenty obelżywe.

Jak zauważają twórcy raportu, część z oficyn dokonuje autocenzurę w wydawanych publikacjach. W przekładach wydawanych książek opuszcza się fragmenty, które mogłyby wywołać niepotrzebne kontrowersje oraz przysporzyć wydawnictwu kłopoty.

Może zainteresować cię także...

W raporcie zauważono m.in., że z powieści Salmana Rushdiego Czarodziejka z Florencji zniknęło słowo „Kurdystan”. Zdaniem przywoływanego przez twórców raportu portalu informacyjnego, słowo miało zostać ocenzurowane przez wydawcę, tłumaczka książki potwierdziła natomiast, że słowo nie zostało przez nią usuwane w trakcie przekładu. Oficyna zadeklarowała, że wydanie Czarodziejki… zostało wycofane z obiegu i pojawi się na rynku wraz z poprawką. 

Książki obsceniczne tylko dla dorosłych 

Jak wskazują twórcy raportu, przywrócona w 2018 roku Rada ds. Ochrony Nieletnich przed Obscenicznymi Publikacjami zajęła się także książkami, które skierowane są do młodych czytelników. Rada od grudnia 2020 do listopada 2021 roku uznała 24 książki za nieprzyzwoite dla młodych odbiorców, z czego aż 15 z nich dotyczyło książek przeznaczonych dla dzieci. 

Wśród 24 publikacji, na listę trafiły także dwa komiksy Alice Oseman z serii Heartstopper. Cykl komiksów w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, także i w Polsce, za sprawą serialu zrealizowanego przez Netflix. Komiksy Heartstopper opowiadają o miłosnych perypetiach zakochanych w sobie dwojga angielskich nastolatków. Na kartach publikacji czytelnicy zobaczyć mogą pocałunki par jednopłciowych, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. W komiksie Oseman bohaterką jest także transpłciowa dziewczyna. 

Komiks Oseman zdaniem rady wywierać ma „szkodliwy wpływ na moralność nieletnich” i jeszcze przed trafieniem na listę książek obscenicznych, komiksy zostały wycofane ze sprzedaży internetowej i wobec publikacji rozpoczęto dochodzenie w prokuraturze. 

Książki, które trafiły na listę książek obscenicznych, mogą być sprzedawane w Turcji jedynie osobom pełnoletnim i pod warunkiem, że książka umieszczona jest w nieprzezroczystym worku lub kopercie oraz zawiera adnotację z tytułem książki i informacją, że zawartość jest „szkodliwa dla dzieci”. 

W Polsce komiksy Heartstopper wydawane są nakładem Wydawnictwa Jaguar. Polska oficyna 18 maja planuje wydać także najnowszą powieść autorki – książkę dla młodzieży Loveless. Polską wersję pierwszego tomu komiksów kupić można w popularnych księgarniach poniżej: 

 

Źródło: Actualitte, Turkyaybir.org.tr

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Heartstopper
Alice Oseman9
Okładka książki - Heartstopper

Charlie i Nick chodzą do liceum dla chłopców. Charlie jest wyoutowanym gejem, Nick gra w rugby i jeszcze chwilę wcześniej był zakochany w dziewczynie....

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy