reklama

Koniec z dezinformacją. „Pandemia. Dzieje zarazy" Bożeny Stasiak

Data: 2020-06-24 14:58:44 Autor: Piotr Piekarski

Wirus to cząsteczka kwasu nukleinowego owinięta w kłopot.
Peter Medawar, biolog i laureat Nagrody Nobla

10 czerwca nakładem Wydawnictwa Harde ukazała się książka Pandemia. Dzieje zarazy autorstwa Bożeny Stasiak. To kompendium prezentujące w przystępny sposób stan aktualnej wiedzy medycznej o chorobach zakaźnych, jak też zarazy i plagi wywoływane przez bakterie i wirusy, które przez tysiąclecia dziesiątkowały ludzkość i zmieniały bieg historii. Doświadczamy tego i dzisiaj, kiedy przetaczająca się przez świat pandemia koronawirusa zdeterminowała życie ludzi na całej planecie, budząc lęk nie tylko o nasze dziś, ale i o nasze jutro.

Obrazek w treści

Po książkę Pandemia. Dzieje zarazy Bożeny Stasiak powinni sięgnąć wszyscy zagubieni w lawinie sensacyjnych doniesień i niewiarygodnych artykułów dostępnych w internecie.

Kompendium rozpoczyna się od rozdziału tłumaczącego, czym są, skąd się wzięły i jak działają wirusy i bakterie. Następnie autorka opowiada  o zarazach i plagach w dziejach ludzkości, począwszy od starożytności aż po XXI stulecie, w tym dżumy, trądu, ospy, cholery, polio, AIDS, eboli czy „hiszpanki”. Przedstawia stosowane wówczas metody leczenia, odwołując się do źródeł historycznych i opracowań naukowych, od świeżej krwi dziewic, przez lewatywy, po szczepionki.

Pokazuje także, że epidemie i pandemie sprzyjały pogromom grup społecznych i nacji, którym przypisywano winę za wybuch zarazy, Ich konsekwencją były też nowe układy polityczne, nowe zasady funkcjonowania społeczeństwa, a także głębokie zmiany w życiu religijnym. Autorka pisze również o teoriach spiskowych, szukaniu kozłów ofiarnych, polowaniu na czarownice oraz kłamstwach  i przemilczeniach decydentów.

Najbardziej interesującymi rozdziałami, biorąc pod uwagę rzeczywistość, w której się znajdujemy, są te poświęcone koronawirusom, w tym wirusowi SARS-CoV-2 odpowiedzialnemu za obecną pandemię. Jest o SARS – CoV, MERS-CoV, COVID 19, nieprzewidywalnych mutacjach i innych zagrożeniach wymienianych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, a także postępach prac naukowców na całym świecie. Czy czeka nas apokalipsa? Czy drobnoustroje niszczące ludzkość przed wiekami zostały wytępione, czy tylko czekają na sprzyjające warunki, by ponownie zaatakować? Czy wirusy mogą wymknąć się z laboratoriów? Czy na przełomie 2020/21 roku możemy oczekiwać drugiej, jeszcze silniejszej pandemii COVID-19?

Wydawnictwo Harde poleca książkę Ewy Stasiak Pandemia. Dzieje zarazy. Wersję drukowaną można zakupić w przedsprzedaży na www.sklep.grupazpr.pl Ebook dostępny jest już w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pandemia. Dzieje zarazy
Bożena Stasiak0
Okładka książki - Pandemia. Dzieje zarazy

Pandemia. Dzieje zarazy - warto i trzeba je znać Wirusy i bakterie źle się kojarzą - boimy się ich i w miarę możliwości staramy się ich unikać. Niektóre...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje