Komiks o Holokauście usunięty z listy lektur przez szkołę

Data: 2022-01-28 09:52:44 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na początku stycznia z programu nauczania jednej ze szkół w stanie Tennessee w USA wykluczono znaną powieść graficzną Arta Spiegelmana Maus. Opowieść ocalałego. Autor ocenił radę szkoły jako „orwellowską”.

Obrazek w treściFot. fragment okładki
  • Z listy lektur jednej ze szkół w Stanach Zjednoczonych zniknęła powieść graficzna Arta Spiegelmana.
  • Swoją decyzję rada szkoły uzasadniła m.in. brutalnym językiem.
  • Więcej informacji ze świata literatury odnajdziesz na łamach serwisu Granice.pl.

Jak donoszą międzynarodowe media, McMinn County School w Tennessee w Stanach Zjednoczonych podjęła decyzję o usunięciu ze swojego zestawu lektur szkolnych powieści graficznej opowiadającej o doświadczeniach Holokaustu. Swoją decyzję rada uargumentowała wulgarnym językiem oraz ilustracjami przedstawiającymi nagość.

Komiks Maus. Opowieść ocalałego wykluczony z programu nauczania

Przedmiotem sporu okazała się publikacja Arta Spiegelmana Maus. Opowieść ocalałego. Głównym bohaterem powieści był Władek Szpigelman, były więzień obozu Auschwitz oraz Żyd polskiego pochodzenia. Książka Spiegelmana w sposób zaskakujący prezentowała poszczególne narodowości – Żydzi ukazani byli jako myszy, Niemcy jako koty, Polacy byli świniami, a Anglicy – psami.

Może zainteresować cię także...

Jak podkreślają pedagodzy z amerykańskiej szkoły, wykluczenie książki z ich programu nauczania nie nastąpiło ze względu na tematykę Holokaustu, którą podejmuje komiks. Problemem miały być „brutalny, budzący zastrzeżenia język” oraz obrazek prezentujący nagą mysz, która miała prezentować matkę Spiegelmana.

10 do 0 za usunięciem książki

Rada przegłosowała usunięcie książki; 10 pedagogów należących do rady zagłosowało ‘za’, przeciw pomysłowi usunięcia książki nie oddano żadnego głosu. Początkowo planowano jedynie „ocenzurować” książkę, usuwając z niej wulgaryzmy oraz postać nagiej myszy. Finalnie książka w całości zniknęła z programu nauczania.

O usunięciu książki z listy lektur rozpisały się amerykańskie media. Sytuację skomentował także inny znany amerykański pisarz – Neil Gaiman. W swoim wpisie na Twitterze autor Sandmana napisał:

Jest tylko jeden rodzaj ludzi, którzy głosowaliby za zakazaniem Mausa, jakkolwiek by się teraz nazywali.

Autor powieści graficznej Art Spiegelman w rozmowie z telewizją CNBC miał ocenić działania szkolnej rady jako „orwellowskie”. Potwierdził też, że „jest skonsternowany” sytuacją, jaka miała miejsce w Tennessee oraz uważa, że decyzja podjęta przez nauczycieli motywowana była raczej ogólnym charakterem książki, a nie brutalnym językiem czy wizerunkiem myszy.

Książka Maus. Opowieść ocalałego w Polsce ukazała się pierwszy raz w 2001 roku. Wznowienie książki sześć lat temu ukazało się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Książkę kupić można poniżej:

Źródło: dziennik.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Maus. Opowieść ocalałego
Art Spiegelman2
Okładka książki - Maus. Opowieść ocalałego

Maus powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii.  Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje