Koronawirus. Czy będą matury w 2020?

Data: 2020-03-11 21:17:27 Autor: pobarski

11 marca 2020 r. Minister Edukacji Narodowej ogłosił zawieszenie zajęć dydaktycznych i zamknięcie szkół na terenie całej Polski. Prace szkół zatrzymane będą na ponad dwa tygodnie. Co z tegorocznymi maturami? Czy w konsekwencji trzeba będzie odrabiać ten czas w wakacje?

Obrazek w treści

Koronawirus to temat, który od pewnego czasu nie schodzi z ust niemal wszystkich. O niebezpiecznym zagrożeniu, które powstało w chińskim dystrykcie Wuhan, mówią i piszą niemal wszystkie media. Od tygodnia w Polsce potwierdzane są kolejne przypadki zarażeń wirusem prowadzącym do choroby COVID-19.

Już w ubiegłym tygodniu zamknięto pierwsze szkoły w Polsce, a dziś – na skutek powiększania się grona chorych na koronawirus – Minister Edukacji Narodowej zdecydował się na zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych. W praktyce oznacza to, że od jutra w szkołach nie będzie prowadzona działalność dydaktyczna (jedynie opiekuńcza), a od poniedziałku 16 marca przez następne 2 tygodnie szkoły zawieszą całkowicie swoją działalność.

W tym czasie uczniów i studentów szkół wyższych obowiązuje kwarantanna, podczas której grupa ta nie powinna pojawiać się m.in. w centrach handlowych, na siłowniach czy w punktach użyteczności publicznych. Młodzi powinni ograniczyć wówczas także kontakty z osobami starszymi.

Zamknięte szkoły – czy będą matury?

Wielu uczniów klas maturalnych szkół średnich z techników i liceów w całej Polsce zastanawiają się, czy z powodu kwarantanny terminy ich egzaminów maturalnych są zagrożone.

Na ten moment trudno odpowiedzieć na to pytanie. Chociaż dwa tygodnie zawieszenia nauki w szkołach, w czasie której wielu maturzystów dokształcać się będzie za pomocą e-learningu, mocno nie wpływa na dezorganizację cyklu kształcenia, to warto zauważyć, że rozwój sytuacji jest dynamiczny.

Oznacza to, że po dwóch tygodniach zamknięcia szkół, MEN podejmie decyzję, co dalej. Może okazać się, że zamknięcie szkół zostanie przedłużone o kolejne tygodnie, wszystko w zależności od szybkości szerzenia się koronawirusa.

Aktualnie termin majowej sesji nie ulega zmianie. Potwierdza to także Centralna Komisja Egzaminacyjna we wpisie na Twitterze:

Jak jednak zaznacza CKE, terminy pozostają niezmienione „na razie”. Może się więc okazać, że tegoroczni maturzyści swój egzamin napiszą w późniejszym terminie.

Czy trzeba będzie odrabiać 2 tygodnie wolnego?

Czy z powodu koronawirusa trzeba będzie odrabiać dwa tygodnie wolnego? W czasie swojego wystąpienia Dariusz Piontkowski zaznaczył, że dwutygodniowe zawieszenie zajęć edukacyjnych nie zmienia harmonogramu roku szkolnego, w tym daty zakończenia roku szkolnego.

Jako przykład, Minister Edukacji Narodowej przypomniał wydarzenia z ubiegłego roku związane ze strajkiem nauczycieli:

- Zeszłoroczny strajk nauczycieli pokazał, że pomimo kilkutygodniowej przerwy w zajęciach jest możliwość zrealizowania na czas podstawy programowej – powiedział Piontkowski podczas porannego wystąpienia.

Oznacza to, że na tę chwilę nie ma przesłanek, by sądzić, że niespodziewane dla uczniów dwa tygodnie bez szkoły będą skutkowały koniecznością odrabiania lekcji w czasie letniej przerwy.

Jak samemu przygotować się do matury bez szkoły?

W marcu i kwietniu w szkołach średnich często rozpoczynają się intensywne powtórki przedmaturalne. Zawieszenie zajęć w szkołach często wiąże się dla maturzystów z koniecznością samodzielnego przerabiania zadanego materiału.

Ministerstwo zaleca między innymi naukę poprzez serwis epodrecznik.pl – darmowy portal z opracowanymi podręcznikami dla wszystkich typów szkół ogólnokształcących. My polecamy Wam dodatkowe materiały, z których warto skorzystać:

Matematyka

Przygotowując się do matury z matematyki, warto rozwiązywać jak najwięcej zadań, które pozwolą nam utrwalić zdobytą wiedzę i przyzwyczaić się do tworzonych przez CKE sformułowań.

Jedną z książek polecanych przez maturzystów jest Jak zdać maturę z matematyki? autorstwa Dariusza Kulmy – matematyka i nauczyciela roku, który otrzymał wyjątkowe wyróżnienie za niepospolite metody dydaktyczne. W książce Kulmy znajdują się zadania maturalne podzielone na poszczególne działy wiedzy, każde zadanie posiada rozwiązanie, które przedstawione zostaje krok po kroku, co ułatwia w znalezieniu własnych błędów w czasie obliczeń.

Uczniowie chętnie sięgają także po książki wydawnictwa Nowa Era. Masę zadań zamkniętych podzielonych na działy znajdzie się także w książce Vademecum Teraz Matura. Matematyka na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Twórcy książki na początku każdego rozdziału przedstawiają najważniejsze definicje i sposoby rozwiązań.

Język polski

Pisemny test maturalny z języka polskiego składa się z dwóch części – testu czytania ze zrozumieniem, a także z wypracowania, którym jest analiza wiersza lub rozprawka. Dwa tygodnie w domu warto poświęcić na przypomnienie sobie najważniejszych lektur, m.in. Trenów, Chłopów, Dziadów, Pana Tadeusza, Lalki, Przedwiośnia czy Ferdydurke.

W ramach powtórki warto zobaczyć także kultowe ekranizacje – m.in. Igrzyska Śmierci, zawierające wiele motywów przydatnych do matury ustnej, czy wartościowego kilkuodcinkowego serialu Lalka na podstawie utworu Prusa.

Spośród dostępnych na rynku książek wyróżnić można Język polski. Zbiór zadań maturalnych. Poziom podstawowy i rozszerzony autorstwa Ewy Helbin-Czyżowskiej, Joanny Klimeckiej i Bogumiły Michalskiej. W książce znaleźć można wiele tematów do matury ustnej z języka polskiego, a także prac pisemnych na podstawie rozszerzonym i podstawowym. W publikacji omówione zostają także sposoby oceniania egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Warto zapoznać się także z innymi repetytoriami z języka polskiego – m.in. Teraz matura. Język polski. Vademecum z zadaniami. Publikacja to nie tylko wszystkie lata nauki polskiego w pigułce, ale także dostęp do wirtualnej platformy wydawnictwa Nowa Era, która umożliwia poszerzanie swojej wiedzy za pomocą dodatkowych materiałów dostępnych online.

Język angielski

W przypadku języka angielskiego warto pamiętać, że dużą rolę odgrywa wymowa i umiejętność rozpoznawania ze słuchu. Z tego powodu wielu nauczycieli języka poleca odsłuchiwanie brytyjskiej wymowy w radiu czy telewizji. Przy oglądaniu ciekawego filmu warto zatem wyłączyć lektora, a włączyć polskie napisy.

Spośród publikacji warto zainteresować się książkami wydawanymi przez znane wydawnictwa językowe. Jedną z najczęściej kupowanych publikacji jest podręcznik wydawnictwa Pearson – Longman. Repetytorium maturalne. Język angielski. Na publikację składa się prawie 300 stron, które pozwalają utrwalić wiadomości na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Spośród tańszych publikacji, wybrać możemy także Repetytorium maturalne. Słownictwo krok po kroku Wydawnictwa LektorKlett. W książce znaleźć można ponad 6 tysięcy przydatnych słówek oraz ponad 250 ćwiczeń językowych wraz z rozwiązaniami.

Jak tanio ćwiczyć?

Warto skorzystać także z dostępnych w sieci darmowych materiałów – m.in. przykładowych arkuszy maturalnych dostępnych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz arkuszy archiwalnych. Na swojej stronie próbne arkusze maturalne udostępnia także Wydawnictwo Operon.

Warto także poszukać wartościowych kanałów na YouTubie. Jednym z nich jest m.in. wideoblog Izabeli Kasperek – Wiedza z wami. W serii filmików w sieci, nauczycielka omawia szczegółowo poszczególne motywy literackie czy lektury.

Skorzystać można także z darmowych lektur dostępnych na platformie WolneLektury.pl. Plusem serwisu jest nie tylko dostępność wielu utworów, ale także – zaznaczone ważne elementy lektur. Niektóre utwory dostępne są także w wersji audio.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.