Książki stają się coraz tańsze?

Data: 2020-05-18 10:58:28 Autor: pobarski

Na początku roku zapowiadano, że w 2020 roku książki staną się jeszcze droższe. Teraz znamy już  pierwsze wskaźniki dotyczące cen książek w 2020 roku. Czy jest się z czego cieszyć?

Obrazek w treści

Jak wskazywał na początku roku magazyn Polityka, ceny m.in. książek miały w 2020 r. wzrosnąć – powodem było podniesienie stawki pensji minimalnej, a także wyższe opłaty za prąd. W międzyczasie jednak doszło do istotnych zmian w gospodarce – nie tylko w listopadzie zmieniono matrycę podatku VAT na książki w postaci elektronicznej, ale także – doszło do kryzysu na rynku w związku z epidemią koronawirusa.

Jak zauważają branżowe media, w tym portal rynek-ksiazki.pl, widoczne są wahania w cenach książek w minionych miesiącach, co w swoich informacjach sygnalnych potwierdza Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z danymi GUS, w ubiegłym miesiącu za zakupy musieliśmy zapłacić o 3,4% więcej niż w kwietniu 2019 r.

Co stało się jednak z książkami? Według GUS w kwietniu 2020 roku musieliśmy zapłacić o średnio 0,2% więcej za książki niż w tym samym miesiącu w 2019 r. Co jednak ciekawe, w stosunku do cen książek z marca 2020 r., ceny kwietniowe obniżyły się aż o 4,6%!

Warto zauważyć, że ze względu na pandemię wirusa, spora część konsumentów przeniosła swoje zwyczaje zakupowe do sieci. Jeszcze popularniejsze stały się więc zakupy w księgarniach internetowych, natomiast wiele stacjonarnych punktów zostało zamkniętych (w szczególności księgarnie znajdujące się w centrach handlowych).

Ze względu na kryzys, sieć Empik postanowiła zamknąć 40 swoich sklepów oraz zrezygnowała z prowadzenia sieci księgarń Mole Mole, spółka Murator Expo zrezygnowała natomiast z organizacji tegorocznej edycji Warszawskich Targów Książki. Oprócz tego Unia Literacka rozpoczęła zbiórkę środków dla pisarzy, których źródłem utrzymania były spotkania autorskie w bibliotekach i księgarniach (odwołane ze względów bezpieczeństwa), a serwis Granice.pl zapoczątkował internetową akcję #ksiazkanakryzys.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje