Kuchenne rewolucje: Bar Agata/Bar Agata 1965 w Gorzowie Wielkopolskim

Data: 2021-11-18 11:10:01 Autor: adudek
udostępnij Tweet

Kolejnym miejscem, które poddało się zmianom, jakie wprowadziła Magda Gesler i program "Kuchenne rewolucje", był znany w Gorzowie Wielkopelskim bar mleczny, od kiludziecięciu lat prowadzony przez panią Marzenę. Niestety właścicielki baru, nie ma już wśród nas. 

Obrazek w treści

Kolejną restauracją, w której wprwadzono zmiany, jakim podlega lokal podczas programu "Kuchenne rewolucje", prowadzonego przez wszystkim znaną restauratorkę Magdę Gesler, był bardzo znany bar mleczy położony w Grodzisku Mazowieckim. Miejsce, znane jako Bar Agata, przeszedł bardzo udaną rewolucję. Niestety bohaterki programu, szefowej lokalu nie ma już wśród nas. Zmarła niedługo po udanej rewolucji. Jakie zmiany dokonały się w lokalu? Co zmieniono w menu? Czy kolejna rewolucja była udana?

Kuchenne rewolucje - Bar Agata — opis odcinka 

W kolejnym, dwunastym już odcinku nowego sezonu programu "Kuchenne rewolucje" Magda Gesler, znana i lubiana polska restauratorka udała się do lokalu znanego jako Bar Agata, położonego w Gorzowie Wielopolskiem. Bar Agata to bardzo znane, niemal kultowe miejsce w tym mieście. Bar miał swój początek w roku 1965 i przez te wszystkie lata, choć zmieniał swoją lokalizację, cieszyć się zaifaniem i pzychylnością gości. Od czterdziestu lat był prowadzony i zarządzany przez Panią Marzenę Koniuszy. Miejsce znane i chętnie odwiedzane przez gości, którzy zachwaliali przepyszne pierogi i wyjątkowe kotlety jajeczne, wiele lat cieszyło się wielką popularnością. 

           Czytaj również: Kuchenne rewolucje: Cafe: Orient X-press/Pełen Rondel w Grodzisku Mazowieckim

W latach 90-tych Bar Agata został przejęty przez tamtejszy klub sportowy piłki nożnej Silton. Od kilku lat świecił pustkami, choć w kuchni dalej królowała świetnie gotująca, wiecznie radosna i pracowita pani Marzena. Właściciele przejętego lokalu nie mogli dogadać się z personelem, z czasem konflik narastał. Do tego doszedł brak płynności finansowej. Pracodawcy nie wywiązywali się z płatności swoim pracownikom, nie płacąc im po kilka miesięcy. Działacze sportowi i sama pani Marzenia poprosili więc o pomoc Magdę Gesler, która zgodziła się na kolejną rewolucję. 

Kuchenne Rewolucje — Bar Agata — gdzie jest? 

Lokal, którego rewolucję zobaczymy już dzisiaj, położony jest, jak już mówiliśmy w Gorzowie Wielkopelskim, stolicy województwa lubeskiego. Miasto położone jest nad Wisłą i liczy sobie sto tysięcy mieszkańców. Lokal zarządzany był przez ponad czterdzieści lat przez panią Marzenę Koniuszy, która, mimo zmianom lokalizacji, od kiludziesięcoi lat szefowała, jednocześnie serwując gościom swoje wyśmienite potrawy.   

          Czytaj również: Kuchenne Rewolucje - Sokołów - Kuźnia Smaków/Prosto od serca - Co wydarzyło się w Sokołowie Podlaskim?

Magda Gesler, ceniona polska restauratorka, przyjęła prośbę o dokonanie kolejnej kuchennej rewolucji. Zmiany wprowadzono, przede wszystkim w wyglądzie i w nowym menu. Odmianie praktycznie nie uległa nazwa lokalu, do której dołożono jedynie datę powstania baru, jego otwarcia, w roku 1965. Bar po zmianach ściągnął do lokalu mnóstwo klientów. 

Kuchenne Rewolucje — Bar Agata — czy rewolucja była udana?

Zmiany to podstawa programu "Kuchenne rewolucje", jaki od wielu sezonów króluje na kanale TVN. Dwudziesty trzeci sezon to kolejne zmiany, tym razem w Barze Agata w Gorzowie Wielopolskim. Po rewolucjach miejsce zyskało ciekawe, choć bazujące na dawnych daniach świetnie gotującej Pani Marzeny menu. Magda Gesler nie zdecydowała się jednak wprowadzić znaczącej zmiany nazwy lokalu. Po rewolucji goście mogą udać się do Baru Agata 1965. Niestety nie szefuje w nim już Pani Marzenia. Lokal otwarty ponownie po rewolucjach 9 sierpnia, prowadziła jedynie przez ponad miesiąc. Pani Marzena zmarła 20 września 2021 roku. 

          Czytaj również: Magda Gessler - biografia, życie i twórczość

Lokal, poddany został kuchennym rewolucjom z powodzeniem. Od razu po jego nowym otwarciu, pojawiły się w nim tłumy. Jak wypadły kolejne rewolucje w kuchni, przekonacie się już dziś, w czwartek 18 listopada 2021 roku, o godzinie 21:35 na kanale TVN oraz w niedzielę, 21 listopada o 2:30, na tym samy kanale.

Kuchenne rewolucje -  Bar Agata/Bar Agata 1965  – menu 

Zmiany, jakie dokonały się dzięki kuchennym rewolucjom w restauracji, teraz znanej jako Bar Agata 1965, to oczywiście, oprócz zmiany wystroju, także nowe  menu. Bar, który zasłynął ze smacznych dań Pani Marzeny, w tym doskonałych pierogów i wyśmienitych kotletów jajecznych, po rewolucji, wprowadził nowości w jadłospisie. 

         Czytaj również:  Kuchenne Rewolucje - restauracja Kura Domowa/Ziemniak czy kartofel w Zamościu

Po zmianach w restauracji oprócz znanych potraw, pojawiło się także "Menu Magdy". W nim, zgodnie z formą lokalu, który jest barem znajdziemy: kanapkę, kotleta mielonego, kotleta jajecznego, kotleta schabowego, zupę pomidorową, sałatkę polską, sos zielony, sos pieczarkowi, sławne pierogi litewskie i tradycyjny kompot. 

Gości Baru Agata mogą także zamawiać pyszne zestawy obiadowe, których cena waha się od 13-15 złotych. 

Kuchenne Rewolucje - książki 

"Kuchenne Rewolucje" to program rozrywkowo-kulinarny, oparty na amerykańskim formacie Kitchen Nightmares. Jego prowadzącą jest Magda Gessler, polska restauratorka i osobowość telewizyjna, właścicielka i współwłaścicielka kilkunastu restauracji, malarka, felietonistka, autorka wielu książek o tematyce kulinarnej.

W jej dorobku znalazły się między innymi takie dzieła jak: Wielkanoc ze smakiem, Kuchenne rewolucje. Nowe przepisy Magdy Gessler, Kuchenne rewolucje. Przepisy Magdy Gessler, Kuchnia Polska Magdy Gessler. 

ziemniak

Serdecznie polecamy autobiografię Magdy Gessler o tytule Magda, która powstała przy współpracy z Dominikiem Limanowskim. Książkę w dobrej cenie kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Magda
Dominik Linowski1
Okładka książki - Magda

MAGDA Fascynująca opowieść o życiu absolutnej królowej polskiej gastronomii i jednej z najbardziej znanych i wpływowych Polek. Szczera i dotychczas...

dodaj do biblioteczki
Reklamy