Małe kobietki 2. Czy istnieje kontynuacja filmowego hitu?

Data: 2020-01-26 20:39:34 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Już pod koniec stycznia w kinach pojawi się film na podstawie powieści Louisy May Alcott pt. Małe kobietki. Czy istnieje kontynuacja historii poznanych już bohaterów?

Obrazek w treściFot. Wilson Webb / ©2019 Columbia Pictures Industries, Inc. All Rights Reserved.

Małe kobietki to jeden z najchętniej czytanych amerykańskich klasyków. Powieść Louisy May Alcott wydana została po raz pierwszy w 1868 roku i od tego czasu ciągle dostępna jest w sprzedaży. Powieść doczekała się także kilku adaptacji filmowych, a ostatni z nich już od końca stycznia dostępny będzie w polskich kinach.

Małe kobietki – film

Małe kobietki pojawią się w polskich kinach dopiero 31 stycznia, jednak już teraz tytuł ten wzbudza sensację. W nowej ekranizacji zagrała bowiem plejada zagranicznych gwiazd – w rolach głównych wystąpili Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern, Timothée Chalamet, Chris Cooper oraz Meryl Streep.

Małe kobietki 2 – czy jest kontynuacja?

Małe kobietki to historia, która nie opowiada całej historii sióstr March. Czy zatem istnieje kontynuacja tej książki?

W oryginalnym, amerykańskim wydaniu, Małe kobietki wydane zostały w formie dwóch części. Pierwsza z nich to właśnie ta część historii, którą poznajemy w polskich wydaniach powieści. Natomiast druga część książki wydana została w Europie jako zupełnie odrębny tom o nowym tytule.

Jak wiadomo, w filmie zdecydowano się na połączenie obu tych części, tworząc jedną, spójną produkcję. Tym samym na jeden film Małe kobietki składają się książki (w polskim wydaniu): Małe kobietki oraz Dobre żony.

Autorka napisała także kolejną część, uważaną za nieoficjalną kontynuację Małych kobietek i Dobrych żon – chodzi o książkę z 1871 pt. Mali mężczyźni. To w Polsce książkowy tom 3 przygód z cyklu.

Dobre żony – opis

O czym jest drugi tom przygód Meg, Jo, Beth i Amy? Tym razem autorka przedstawia dziewczęta po par latach, gdy każda z nich wydoroślała i spoważniała. Mimo tego, u każdej z dziewcząt nadal zachował się charakter i hart ducha, decydujący o podążaniu przez nie własnymi ścieżkami życiowymi.

Dobre żony to książka dla wszystkich, którzy chcą poznać dalsze losy małych kobietek - poważnej Meg, roztrzepanej Jo, łagodnej Beth i wytwornej Amy.

Upłynęło kilka lat i dziewczęta powoli wkraczają w inny świat, dorośleją, zmieniają się, przeżywają smutki i rozczarowania, nawet tragedie, ale jednocześnie życie nie skąpi im także radosnych i szczęśliwych chwil.

Wraz z czterema siostrami czytelnicy ponownie przeżywać będą chwile radości, smutku i trwogi. Bohaterki wezmą udział także w weselu najstarszej z sióstr, a Ciotka March będzie miała niemało okazji do pomarudzenia! Bo, choć lata mijają, niektóre rzeczy się nie zmieniają.

Mali mężczyźni – opis książki

Czego dotyczy natomiast książka pt. Mali mężczyźni? Ta publikacja przedstawia losy młodych chłopców, dwójki braci i dwunastki uratowanych sierot, którymi zaczęła opiekować się jedna z sióstr March – Jo. Wszystko to w ramach realizacji nieformalnej szkoły prowadzonej przez Jo wraz ze swym mężem, profesorem niemieckiego, Friedrichem Bhaerem.

Jo zaczyna w swojej szkole uczyć w niekonwencjonalny sposób, tym samym po raz kolejny – przy pomocy swoich podopiecznych – ściągając na siebie niemałe kłopoty. W historii pojawią się też znane postaci, między innymi córka Meg.

Mali mężczyźni – czy będzie film?

Czy będzie filmowa kontynuacja Małych kobietek? Na ten moment nic na to nie wskazuje, jednak należy pamiętać, że decyzje o ewentualnej kontynuacji mogą zostać podjęte po premierze filmu we wszystkich planowanych regionach dystrybucji. Wiele zależy bowiem od sprzedaży kinowej filmu.

Jak donoszą zagraniczne media, jeśli mielibyśmy spodziewać się filmu na podstawie Małych mężczyzn, to obraz na ekranach pojawi się nie wcześniej niż w 2022 lub 2023 roku.

Mali mężczyźni – gdzie przeczytać książkę?

Pierwszą część – Małe kobietki – z łatwością kupić można w wielu księgarniach dzięki wznowieniom powieści przez kilka wydawnictw. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o polskim wydaniu książki Mali mężczyźni.

Tytuł ten ostatnim razem ukazał się w druku w… 1877 roku nakładem Ferdynanda Hösicka. Na całe szczęście prawa autorskie do utworu wygasły i teraz bezpłatnie przeczytać można w internecie.

Całą książkę w plikach PDF, Mobi czy ePub lub w wersji online przeczytać można m.in. na Wikiźródłach. Niestety, należy pamiętać, że zamieszczony przekład także pochodzi z XIX wieku, więc sposób zapisu części słów czy sformułowań może znacznie różnić się od współczesnej.

Dobre żony – gdzie przeczytać książkę?

Powieść Dobre żony we współczesnym przekładzie w 2020 roku opublikowało Wydawnictwo MG. Książka wydana została w twardej oprawie ze specjalnymi ilustracjami z okazji premiery filmu.

Tytuł ten można kupić poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Małe kobietki
Louisa May Alcott10
Okładka książki - Małe kobietki

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy