reklama

Kolejne zmiany na maturze 2023! Będzie łatwiej! 

Data: 2023-03-15 17:28:51 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W połowie marca ogłoszono zmiany w związku z nową formułą egzaminu maturalnego. Na nieco ponad miesiąc przed maturą zmienione zostały zasady oceniania poszczególnych zadań egzaminu z języka polskiego. 

Obrazek w treści Kolejne zmiany na maturze 2023! Będzie łatwiej!  [jpg]fot. ilustracyjna / Pexels

15 marca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła zmiany w zasadach oceniania poszczególnych typów zadań na nadchodzącej maturze z języka polskiego. Nowe warunki oceniania dotyczą egzaminu organizowanego w 2023 i 2024 roku. 

W opublikowanym dokumencie zostały przedstawione wyniki zgromadzone przez CKE po organizacji tzw. próbnych egzaminów oraz testów diagnozujących. W ich wyniku komisja zdecydowała się zmienić punktację poszczególnych zadań. Nadchodzące zmiany będą na plus dla zdających. 

– Po analizie wyników testów diagnostycznych oraz po konsultacjach przeprowadzonych przez CKE i OKE z egzaminatorami sprawdzającymi testy diagnostyczne uczniów, eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podjęli decyzję o wprowadzeniu poniższych modyfikacji dotyczących kształtu arkuszy egzaminacyjnych lub zasad oceniania rozwiązań zadań – pisze CKE w swojej informacji.

Matura język polski 2023 – zmiany w sposobie oceniania zadań

Zmiany w sposobie oceniania poszczególnych zadań dotyczą zarówno poziomu podstawowego, jak i poziomu rozszerzonego na maturze. Na poziomie podstawowym dokonano czterech modyfikacji. 

Pierwsza ze zmian dotyczy modyfikacji w ocenianiu wypracowań. Zmiana oceniania dotyczy przesunięcia opisu „Tylko jeden utwór wykorzystany w pełni funkcjonalnie” jako alternatywy do opisu „Dwa utwory wykorzystane częściowo funkcjonalnie”

Kolejna zmiana polega na zwiększeniu liczby błędów językowych dla poszczególnych kategorii punktowych. W praktyce – teraz maturzyści będą mogli popełnić więcej błędów, nie tracąc przy tym aż tylu punktów. Zdający będą mogli popełnić także większą liczbę błędów ortograficznych – pełną punktację otrzymuje się, gdy nie popełni się błędu lub zrobi się tylko jeden błąd ortograficzny. 1 punkt otrzymać można, gdy popełni się od dwóch do czterech błędów ortograficznych. Za poprawność ortograficzną nie otrzyma się punktów, gdy na maturze popełni się pięć lub więcej błędów. 

Ostatnia ze zmian dotyczyła poprawności interpunkcyjnej. Teraz maksymalną liczbę punktów można otrzymać nawet wtedy, gdy w wypracowaniu zrobi się 8 błędów interpunkcyjnych! Zdający, który popełni od 9 do 17 błędów, otrzyma jeden punkt. Zero punktów trafi na konto tego maturzysty, który zrobi więcej niż 17 błędów interpunkcyjnych. 

Zmiany ogłoszono także w punktacji związanej z pracami na poziomie rozszerzonym. Podobnie jak na podstawie, także i tutaj zmieniono przede wszystkim liczbę błędów, które popełnić może zdający.

Matura 2023 z języka polskiego coraz bliżej 

Egzamin maturalny w tym roku tradycyjnie rozpocznie się już na początku maja. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się 4 maja o godz. 9:00. Z kolei maturzyści zdający maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym swój egzamin zdawać będą niemal dwa tygodnie później – dopiero 17 maja 2023 r. W tym samym czasie odbywać się będą także egzaminy ustne, które powróciły po kilkuletniej przerwie w zmienionej formule. 

Wśród nowości na tegorocznej maturze znajduje się m.in. notatka syntetyzująca, która zastąpiła dotychczasowe streszczenie maturalne. Maturzyści na egzaminie z polskiego będą musieli przygotować także wypracowanie, w którym odniosą się do lektur oraz odpowiedzieć na pytania związane z załączonymi do arkusza tekstami. W nowej formule egzaminu z polskiego postawiono przede wszystkim na zadania otwarte, ograniczając przy tym zadań z odpowiedziami do wyboru. 

 

Tagi: matura 2023, matura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Pokaż wszystkie recenzje