Millie Bobby Brown w ogniu krytyki. Chodzi o powieść napisaną z pomocą ghostwritera

Data: 2023-09-15 14:32:20 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Millie Bobby Brown to popularna aktorka, którą wiele osób kojarzy z udziału w serialu Netflixa – Stranger Things oraz główną rolą w popularnych ekranizacjach książek o nastoletniej detektywce Enoli Holmes. Niedawno aktorka wydała pierwszą własną powieść, jednak szybko spadła na nią fala krytyki w związku ze współpracą z ghostwriterką.

Kadr z wydarzenia związanego z filmem "Enola Holmes 2"fot. Gage Skidmore / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com

Millie Bobby Brown jest jedną z czołowych brytyjskich aktorek, która swoją rozpoznawalność zawdzięcza zwłaszcza udziale w serialu Stranger Things, gdzie wciela się w postać Jedenastki. Co ciekawe ostatnio wspomniała, że jest gotowa na to, by zakończyć prace nad serialem i ruszyć dalej. Teraz więc postanowiła wykonać kolejny krok w swojej karierze — wydała debiutancką powieść. Niestety, poza przychylnymi opiniami, pojawiło się też sporo krytyki.

Książka Millie Bobby Brown w ogniu krytyki

Millie Bobby Brown mocniej zaistniała właśnie dzięki Stranger Things. Od czasu premiery pierwszych odcinków serialu rozwijała inne projekty, m.in. stworzyła własną linię kosmetyków, a teraz zdecydowała się wydać książkę zatytułowaną Nineteen Steps. Okazuje się jednak, że skorzystała z pomocy ghostwriterki, co nie spodobało się zarówno czytelnikom, jak i krytykom. Chociaż inspiracją do stworzenia publikacji były osobiste doświadczenia babci aktorki i jej przeżycia w czasie katastrofy w niemieckim metrze, to jednak opowieść stworzył ktoś zupełnie inny.

czytaj także: „Kordian” lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku

Co jednak ciekawe, Millie Bobby Brown od początku nie kryła tego, że przy tworzeniu książki będzie wspomagała się pracą ghostwriterki. Aktorka oficjalne dziękowała nawet Kathleen McGurl, z którą tworzyła powieść. Fani są jednak zawiedzeni, że nazwisko współautorki-ghostwriterki publikacji nie pojawiło się nawet na okładce. Z kolei sama McGurl w jednym ze wpisów na swoim blogu chwaliła współpracę z Millie, z którą przez długie miesiące pracowały nad powieścią. Gdy udział ghostwriterki w pracy nad książką wyszedł na jaw, Millie Bobby Brown miała napisać na Instagramie:

Nie udałoby mi się tego zrobić bez ciebie!

Jak wskazuje w swoim artykule Ella Creamer na łamach „The Guardian”, czytelnicy pod postem na Instagramie zarzucać mieli Millie Bobby Brown, że „przypisuje sobie zasługi” należne tak naprawdę McGurl. Sprawa wokół udziału Kathleen McGurl w tworzeniu Nineteen Steps może mieć jednak także i pozytywne efekty. Jak wskazują rozmówcy Elli Creamer, znormalizowanie współpracy celebrytów i ghostwriterów mogłoby uregulować pracę pisarzy na zlecenie i zmienić „ogólną percepcję” zawodu ghostwritera. Zmniejszyłoby to również szansę na to, że tego rodzaju twórcy byliby narażeni na wyzysk.

Millie Bobby Brown kontynuuje przygodę nad serialem Stranger Things

Millie Bobby Brown w zeszłym roku wystąpiła w czwartym sezonie serialu Stranger Things. Produkcja wywołała niemałe zamieszanie, a bracia Dufferowie ogłosili, że planują spin-off. Na ten moment ciężko jednak stwierdzić, kiedy aktorzy wraz z całą ekipą wrócą na plan piątego sezonu. A to wszystko przez trwające obecnie  w USA strajki scenarzystów i aktorów

Jeśli natomiast chodzi o powieść Millie Bobby Brown, to póki co nie ukazała się ona w Polsce. Możliwe jednak, że już wkrótce zostanie przetłumaczona i trafi na półki księgarń w naszym kraju. Zwłaszcza że aktorka jest niezwykle popularna, więc zapewne sporo osób chętnie przeczytałoby jej książkę. 

Na ten moment jednak polecamy się zapoznać z publikacjami związanymi ze światem Stranger Things. Jedną z tego typu książek powieść Stranger Things. Mroczne umysły autorstwa Gwendy Bond.

Książkę można kupić w wielu popularnych księgarniach internetowych: 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Stranger Things. Mroczne umysły
Gwenda Bond18
Okładka książki - Stranger Things. Mroczne umysły

Zanim pojawił się DemogorgonJeszcze nim przybył Łupieżca UmysłówStrach miał ludzką twarz Tajemnicze laboratorium. Szalony naukowiec. Tajna rządowa...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje