Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody „Nike”!

Data: 2019-05-24 08:09:58 Autor: pobarski
News - Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody „Nike”!

 23 maja w Warszawie ogłoszono nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”. I w tym roku o statuetki prestiżowej nagrody powalczy dwadzieścia utworów.

-> Szczęśliwa siódemka – finaliści Nike 2019

Nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” 2019 przedstawiono w czwartek podczas Warszawskich Targów Książki, odbywających się od 23 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Listę nominowanych utworów, które mogą otrzymać tytuł najlepszej książki 2018 roku, ogłosiło jury. W skład gremium wchodzą: Marek Zaleski (przewodniczący jury) oraz Maryla Hopfinger, Agata Dowgird, Anna Nasiłowska, Teresa Bogucka, Joanna Szczęsna, Dariusz Kosiński, Antoni Pawlak i Paweł Próchniak.

Wśród nominowanych znaleźli się w tym roku:

Nagroda Literacka „Nike” to jedna z najpopularniejszych i najstarszych nagród literackich w Polsce. Przyznawana jest przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory. Co roku w październiku odbywa się rozstrzygnięcie danej edycji nagrody. W tym roku gala przypada na 6.10.2019 r. Zwycięzca, oprócz uhonorowania statuetką, otrzymuje także nagrodę w postaci 100 tysięcy złotych.

Nagrodę „Nike” otrzymać mogą w jednym roku dwie osoby – przyznawana jest bowiem nie tylko nagroda decyzją jury, ale także i czytelników. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zarówno jedną, jak i drugą statuetkę otrzymał Marcin Wicha za Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

Przed laty nagrodę otrzymali także Cezary Łazarewicz, Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski czy Dorota Masłowska.

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Apetyt na miłość
Stephanie Kate Strohm
Apetyt na miłość
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokaż wszystkie recenzje