Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2019

Data: 2019-09-06 08:56:52 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2019

Dwa reportaże, biografia i cztery powieści – oto finaliści Nagrody Literackiej Nike. Laureata poznamy 6. października 2019.

-> Oto wszystkie książki nominowane do Nagrody Literackiej Nike 2019

W finale rywalizacji o jedną z najbardziej znanych polskich nagród literackich znalazły się książki reporterskie Małgorzaty Rejmer (Błoto słodsze niż miód, Wydawnictwo Czarne) i Mariusza Szczygła (Nie ma, Wydawnictwo Dowody na Istnienie), biografia Ota Pavel. Pod powierzchnią autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego (Wydawnictwo Czarne) i cztery powieści: Prymityw. Epopeja narodowa Marcina Kołodziejczyka (Wydawnictwo Wielka Litera), Krótka wymiana ognia Zyty Rudzkiej (Wydawnictwo W.A.B.), która kilka dni temu zgarnęła Nagrodę Literacką Gdynia, Turysta polski w ZSRR Juliusza Strachoty (Korporacja Ha!art) i Królestwo Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie. 

W jury zasiadają w tym roku Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący)

Nagroda Literacka „Nike” to jedna z najpopularniejszych i najstarszych nagród literackich w Polsce. Przyznawana jest przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory. Zwycięzca, oprócz uhonorowania statuetką, otrzymuje także nagrodę w postaci 100 tysięcy złotych. Nagrodę „Nike” otrzymać mogą w jednym roku dwie osoby – przyznawana jest bowiem nie tylko nagroda decyzją jury, ale także i czytelników. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zarówno jedną, jak i drugą statuetkę otrzymał Marcin Wicha za Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

Błoto słodsze niż miód Małgorzaty Rejmer to reportaż z Albanii. Z pozoru – książka polityczna, tak naprawdę jednak ukazuje społeczny, ludzki wymiar rządów dyktatora Envera Hoxhy, który postanowił uczynić ze swojego kraju ostatni bastion komunizmu. 

W książce Nie ma klasycznych reportaży właściwie... nie ma. To raczej zbiór tekstów, w których wybitny reportażysta przybliża historie kolejnych rozmówców, ukazują, w jak różny sposób rozumieć można tytułowe słowa.  

Napisać wciągającą opowieść na temat „zwykłego” życia to sztuka. Kaczorowski taką napisał. Oczywiście, jeżeli uznamy za „zwykłe” życie człowieka będącego Żydem w czasie, gdy groziła za to śmierć – czytamy w recenzji książki Ota Pavel. Pod powierzchnią w portalu Histmag.org

Prymityw Marcina Kołodziejczyka to – jak napisał w swojej opinii o książce nasz czytelnik – współczesna epopeja dziejąca się co prawda w Warszawie, a dokładnie w jej prawobrzeżnej części – Targówek, Brudno, Szmulki, ale faktycznie będąca szalenie interesującą próbą zdefiniowania kondycji narodu na przestrzeni minionych trzech lat. Jest więc siłą rzeczy do bólu wręcz aktualna i boleśnie uczciwa. Polecamy tekst benioffa – to naprawdę ciekawa lektura!

Nie zapełnisz tą książką akurat nadarzającej się chwili czasu, nie poprawi Ci humoru, nie ucieszy i nie poda łatwej treści – pisze o Krótkiej wymianie ognia nasza czytelniczka – Będzie trudna, bolesna i przeraźliwie dosadna. Ale jeśli się zdecydujesz, zapanujesz nad otoczeniem, oddasz się jej w całości, to podaruje Ci refleksje o kobiecie-matce, kobiecie-córce, kobiecie-żonie, kobiecie-staruszce. Być może Ci się spodoba, a być może uznasz ją za jeden wielki pseudoliteracki bełkot. Jest taka możliwość. Jest jeden sposób, żeby to sprawdzić. Przeczytać.

Tak jak poprzednia książka Juliusza Strachoty traktowała o uzależnieniach, tak najnowszą, „Turysta polski w ZSRR", można określić mianem przewodnika po drogach wyjściach z tychże – wyjaśnia w swojej opinii nasz czytelnik Nie od dziś wiadomo, że podróże mogą być znakomitą terapią, mogą pomóc zwłaszcza w sytuacjach, gdy chcę się czymś innym, czymś nowym zapełnić pustkę po czymś, co niechciane odeszło.

Królestwo Szczepana Twardocha to nie jest książka antypolska, to jest książka antywojenna – pisze w naszym serwisie Magdalena Maciejewska. – Jest kontynuacją „Króla", ale pozostaje książką niezależną, świetnie „Króla" uzupełniającą i nadającą historii Jakuba Szapiro nowy wydźwięk. Mimo, że Twardoch zrezygnował w niej całkowicie z wtrętów fantastycznych (nad wojenną Warszawą nie unosi się już olbrzymi kaszalot), to śmiem twierdzić, że „Królestwo", „Król" i „Morfina" stanowią jedno uniwersum, obraz świata, jaki wyłania się z tych trzech powieści, jest spójny, i w dużym stopniu uzupełnia się.

Czytaliście tegorocznych finalistów Nike? Komu kibicujecie? 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje