Nora Roberts pozywa o plagiat. Spotka się w sądzie z inną pisarką

Data: 2019-04-25 09:59:18 Autor: pobarski
News - Nora Roberts pozywa o plagiat. Spotka się w sądzie z inną pisarką

Nora Roberts – popularna powieściopisarka, która na swoim koncie ma wiele książek zaliczanych do romansów czy literatury kobiecej – oskarżyła właśnie inną autorkę o plagiat jej 10 książek. Pozew do sądu został złożony w ostatnią środę.

O sprawie oskarżenia o plagiat poinformował wczoraj The New York Times. Według dziennikarki NYT, Nora Roberts – autorka takich książek jak Dziedzictwo, Gorący lód czy Zagubieni w czasie, oskarżyła inną pisarkę – pochodzącą z Brazylii Cristiane Serruyę o plagiat w postaci zapożyczeń, parafraz czy kopiowania z aż dziesięciu książek Roberts.

New York Times skontaktował się z brazylijską pisarką, autorką m.in. Royal Affair, w której to miały znaleźć się splagiatowane fragmenty. Serruya w komentarzu, który udzieliła gazecie, zaprzecza, jakoby świadomie miała plagiatować kogokolwiek.

Cristiane Serruya w swojej wypowiedzi zaprzeczyła zarzutom, powiedziała też, że sama została oszukana przez „niektórych mentorów i trenerów”, którzy żądać mieli od niej coraz więcej tekstów w coraz krótszym czasie. Winą Serruya obarczyła także ghostwriterów, z których pomocy korzystała.

Według Nory Roberts, plagiat widać wyraźnie m.in. pomiędzy jej książką Kłamca a tytułem Royal Affair. Jak się jednak okazuje, nie tylko Roberts oskarżyła o plagiat Serruyę.

Po tym, jak przed kilkoma miesiącami czytelnicy zaczęli zauważać podobieństwo pomiędzy książką Serruyi Royal Love a The Duchess War” Courtney Milan, wielu pisarzy także dokonało szokujących odkryć w twórczości Cristiane. Łącznie, w akcję zaangażowało się około 40 pisarzy, mających wątpliwości, co do oryginalności utworów Serruyi.

Nora Roberts żąda od pisarki zadośćuczynienia w wysokości 25 tysięcy dolarów oraz wycofania ze sprzedaży książek, chyba że usunie się z nich splagiatowane fragmenty. Chociaż sprawa nie trafiła jeszcze na wokandę, Amazon zatrzymał już sprzedaż książek na swojej platformie.

Co o tym sądzicie?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kłamca
Nora Roberts0
Okładka książki - Kłamca

Nowa pasjonująca powieść NORY ROBERTS, najlepszej pisarki na liście ,,New York Timesa".   Gdy mąż Shelby Pomeroy ginie w tajemniczym wypadku, kobieta...

dodaj do biblioteczki
Autor
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje