Nora Roberts pozywa o plagiat. Spotka się w sądzie z inną pisarką

Data: 2019-04-25 09:59:18 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Nora Roberts pozywa o plagiat. Spotka się w sądzie z inną pisarką

Nora Roberts – popularna powieściopisarka, która na swoim koncie ma wiele książek zaliczanych do romansów czy literatury kobiecej – oskarżyła właśnie inną autorkę o plagiat jej 10 książek. Pozew do sądu został złożony w ostatnią środę.

O sprawie oskarżenia o plagiat poinformował wczoraj The New York Times. Według dziennikarki NYT, Nora Roberts – autorka takich książek jak Dziedzictwo, Gorący lód czy Zagubieni w czasie, oskarżyła inną pisarkę – pochodzącą z Brazylii Cristiane Serruyę o plagiat w postaci zapożyczeń, parafraz czy kopiowania z aż dziesięciu książek Roberts.

New York Times skontaktował się z brazylijską pisarką, autorką m.in. Royal Affair, w której to miały znaleźć się splagiatowane fragmenty. Serruya w komentarzu, który udzieliła gazecie, zaprzecza, jakoby świadomie miała plagiatować kogokolwiek.

Cristiane Serruya w swojej wypowiedzi zaprzeczyła zarzutom, powiedziała też, że sama została oszukana przez „niektórych mentorów i trenerów”, którzy żądać mieli od niej coraz więcej tekstów w coraz krótszym czasie. Winą Serruya obarczyła także ghostwriterów, z których pomocy korzystała.

Według Nory Roberts, plagiat widać wyraźnie m.in. pomiędzy jej książką Kłamca a tytułem Royal Affair. Jak się jednak okazuje, nie tylko Roberts oskarżyła o plagiat Serruyę.

Po tym, jak przed kilkoma miesiącami czytelnicy zaczęli zauważać podobieństwo pomiędzy książką Serruyi Royal Love a The Duchess War” Courtney Milan, wielu pisarzy także dokonało szokujących odkryć w twórczości Cristiane. Łącznie, w akcję zaangażowało się około 40 pisarzy, mających wątpliwości, co do oryginalności utworów Serruyi.

Nora Roberts żąda od pisarki zadośćuczynienia w wysokości 25 tysięcy dolarów oraz wycofania ze sprzedaży książek, chyba że usunie się z nich splagiatowane fragmenty. Chociaż sprawa nie trafiła jeszcze na wokandę, Amazon zatrzymał już sprzedaż książek na swojej platformie.

Co o tym sądzicie?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kłamca
Nora Roberts0
Okładka książki - Kłamca

Nowa pasjonująca powieść NORY ROBERTS, najlepszej pisarki na liście ,,New York Timesa".   Gdy mąż Shelby Pomeroy ginie w tajemniczym wypadku, kobieta...

dodaj do biblioteczki
Reklamy