Quantcast

Nowa powieść Colma Tóibína już w księgarniach

Data: 2017-08-28 10:13:57 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Nowa powieść Colma Tóibína już w księgarniach

Najnowsza powieść Colma Tóibína - Nora Webster - to nie tylko poruszające studium żałoby, lecz również kolejny w dorobku pisarza doskonały portret intrygującej kobiety.

Po niedawnej śmierci męża przedwcześnie owdowiała Nora Webster od nowa układa swoją codzienność. Z dnia na dzień musi stanąć na czele swojej rodziny, zadbać osobno o każde z czwórki swoich dzieci i zapewnić stabilność domowych finansów. Przede wszystkim jednak musi uporać się z własnym poczuciem pustki i straty.

Do lektury Nory Webster zaprasza Wydawnictwo W.A.B. Koniecznie przeczytajcie premeirowy fragment nowej powieści Colma Tóibína:

Niedługo potem w kominku trzaskał ogień, a chłopcy byli przebrani w piżamy, gotowi położyć się spać. Ucichli i wiedziała, że zasną od razu, gdy tylko w ich pokoju zgaśnie światło. Zastanawiała się, czy ktoś chciał ją odwiedzić tego wieczoru, i wyobraziła sobie, jak ten ktoś zbliża się do pogrążonego w ciemności domu, puka do frontowych drzwi, a jako że nikt nie otwiera, odczekuje jeszcze chwilę pod drzwiami, a potem odchodzi.

Zaparzyła sobie filiżankę herbaty i usiadła w fotelu przy kominku. Włączyła radio, ale podawano właśnie wiadomości sportowe, więc je wyłączyła. Gdy weszła na górę, okazało się, że chłopcy śpią jak zabici, i przez chwilę przyglądała im się, nim zamknęła drzwi i powierzyła ich nocy. Na dole pomyślała, że może jest coś ciekawego w telewizji. Podeszła do odbiornika i wcisnąwszy przycisk, czekała, aż pojawi się obraz. Jak zapełni te godziny? W tym momencie dałaby wszystko, żeby znaleźć się z powrotem w pociągu, znów przemierzać dublińskie ulice.

W telewizji nadawano amerykańską komedię. Oglądała ją przez chwilę, ale śmiech z puszki irytował ją i wyłączyła telewizor. W domu panowała teraz cisza. Przypomniała sobie o książce, którą kupiła w Dublinie. Nie pamiętała, co spowodowało, że wybrała akurat tę. Przeszła do kuchni i odszukała ją w torebce. Otworzyła tom, lecz od razu go odłożyła. Zamknęła oczy. W przyszłości – miała nadzieję – mniej osób będzie do niej przychodzić. W przyszłości, gdy chłopcy położą się spać, częściej będzie miała dom tylko dla siebie. Nauczy się zagospodarowywać te godziny. W cichości zimowych wieczorów wymyśli, jak ma dalej żyć.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nora Webster
Colm Tóibín0
Okładka książki - Nora Webster

Najnowsza powieść Colma Tóibína to nie tylko poruszające studium żałoby, lecz również kolejny w dorobku pisarza doskonały portret intrygującej kobiety...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje