Oto najlepsze książki na jesień!

Data: 2016-10-28 22:37:37 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na jesień!

Ponad osiemdziesiąt nowości wydawniczych - m.in. powieści obyczajowych, kryminałów, poradników czy książek dla młodych czytelników - rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na jesień". W głosowaniu oddano ponad 32 tysiące głosów. Na które premiery książkowe tej jesieni warto więc zwrócić szczególną uwagę? 

 

- Plebiscyt „Najlepsza książka na jesień" to już trzecia tegoroczna odsłona cyklu kwartalnych konkursów serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny portalu. - Trzynaście konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych ostatnich miesięcy. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz - równolegle - czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanajesien.pl.

 

 

oktoberTegoroczni zwycięzcy

 

Najważniejszą spośród nagród - nagrodą główną jury - uhonorowana została powieść Glendy Millard Gwiazdy nad Oktober Bend (Wydawnictwo Dreams).

 

- To piękna historia o walce z przeszłością, ale też o walce o swoją przyszłość - przyszłość przepełnioną spokojem, szczęściem i miłością - podkreśla Anna Szczurek. - To opowieść o walce z ludźmi, którzy próbują stanąć nam na drodze, którzy mają żal i pretensje, którzy nie potrafią poradzić sobie z tym, co dawno minęło. To historia o marzycielce, która pisze, co dyktuje jej serce, bo to jedyna droga do pokonania demonów przeszłości.

 

przekletaNajwięcej głosów czytelników i drugą spośród nagród głównych otrzymała powieść Przeklęta Igi Wiśniewskiej (Wydawnictwo Lucky). 

 

- Ta książka została perfekcyjnie złożona z gotowych klocków - mówi dr Katarzyna Krzan. - Autorka świetnie porusza się po schematach fabularnych i szablonowych postaciach. Ze znanych wątków ułożyła własną fabułę, a ponieważ lubimy to, co doskonale znamy, powieść winna przypaść do gustu większości czytelników.

 

Starożytne mity przenikają się tu z technologiczną wizją przyszłości w dosyć przekonujący sposób. Te odwołania także sprawiają, że czytelnik odczuwa więź ze światem przedstawionym, składającym się z elementów zaczerpniętych z innych opowieści. I nie jest to wcale zarzut.

 

Książka Igi Wiśniewskiej otrzymała również nagrodę internautów w kategorii fantastyki.

 

 

prawdziwaNajlepsza proza

 

W kategorii „prozy", w której rywalizowała literatura piękna polskich i zagranicznych autorów, jurorzy przyznali nagrodę powieści Delphine De Vigan Prawdziwa historia (Wydawnictwo Sonia Draga). Jej główną bohaterką jest alter ego autorki - pisarka, która po wydaniu głośnej książki cierpi na blokadę twórczą i nie może otrząsnąć się z depresji. Sytuacji nie poprawia fakt, że dziennikarze i znajomi wciąż pytają: „kiedy wyjdzie Twoja następna powieść?".

 

Tymczasem Delphine poznaje L. - kobietę, która zdaje się rozumieć ją jak nikt inny. Szybko zaprzyjaźniają się ze sobą, ale głęboka więź, jaka zawiązała się między nimi, zaczyna stopniowo przeradzać się w relację mocno niepokojącą. Czy rzeczywiście L. jest tylko przyjaciółką Delphine? Czy naprawdę chce jej pomóc? Te pytania trapić będą czytelnika podczas lektury tego niezwykłego thrillera, będącego zarazem metaliteracką opowieścią o związkach pomiędzy prozą a życiem jej autora, pomiędzy fikcją a prawdą. 

 

stanNajwięcej głosów czytelników w kategorii prozy trafiło do powieści Renaty Chołuj Stan podgorączkowy (Edipresse Książki). To lekka, zabawna, miejscami - mocno ironiczna opowieść o życiu pewnego ginekologa-położnika, który niedawno ożenił się i został przybranym ojcem dwójki dzieciaków. Jakby tego było mało, świeżo upieczona małżonka zaszła z nim w ciążę, a Tomasz poradzić musi sobie także z niespodziewanym awansem, nie znoszącą synowej mamusią i upiorną teściową.

 

Renata Chołuj w swej ksiązce opisuje życie takim, jakie jest - z jego jasnymi i mniej jasnymi stronami, wskazując jednak, że przy odrobinie zdrowego dystansu i nieco większej odrobinie poczucia humoru mimo wszystko można sobie z nim poradzić. Więcej nawet - można z życia czerpać całkiem sporo radości i satysfakcji. Stan podgorączkowy to powieść krzepiąca, optymistyczna, ale też mocno pouczająca. I gwarantująca sporo niepohamowanych wybuchów śmiechu.

 

 

klamstwaKsiążki pełne emocji

 

Takie właśnie publikacje rywalizowały w kategorii powieści obyczajowych, w której nagrodę jury otrzymały Złote kłamstwa Barbary Freethy (Wydawnictwo Bis). Nowa książka popularnej pisarki pokazuje, że nigdy nie można być pewnym swej przyszłości - nawet, gdy wydaje się, że ma się zagwarantowany komfort materialny czy wysoki status społeczny. Freethy podkreśla też, że aby uczynić krok naprzód, trzeba najpierw uporządkować sprawy z przeszłości. Sporym atutem jej książki jest tajemnicza historia odgrywającego sporą rolę w opowieści posążku smoka, kolejne zaś jej zalety to wyraziści bohaterowie pierwszego, a szczególnie - drugiego planu czy wiarygodnie zarysowane tło.

 

Powieść Freethy okazuje się naprawdę wciągająca, miejscami - autentycznie zaskakująca i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. 

 

rozoweCzytelnicy wśród powieści obyczajowych największym zainteresowaniem obdarzyli Gang różowych kapeluszy Anny Szczęsnej (Wydawnictwo Lucky). 

  

- Maria właśnie owdowiała. Barbara wciąż stara się zaspokajać wszystkie potrzeby męża i dzieci. Olga nieustannie testuje swą uwodzicielską moc, pozostając amatorką niezobowiązujących romansów. Serafina, choć wygląda na miłą staruszkę, niczym wiejska wiedźma zna sekrety ziół i leczniczych herbatek - opisuje bohaterki powieści Anny Szczęsnej Karolina Mucha. - Co je łączy? Przede wszystkim przyjaźń. Ale także – wiek. Bo cztery wspomniane damy, członkinie Gangu Różowych Kapeluszy, większą część życia mają już za sobą. Sportretowane przez Annę Szczęsną bohaterki, z których najmłodsza ma sześćdziesiąt cztery lata, z pewnością nie należą do typowych literackich postaci pierwszoplanowych. Nie przypominają również mdłych czy wyzbytych już własnych pragnień staruszek. Podczas opisanego w książce roku (od jesieni do jesieni, od pogrzebu do pogrzebu) koleje losu każdej z bohaterek zmieniają się wielokrotnie. Dobre i złe wydarzenia tworzą nierozerwalny splot. Na szczęście pośród tych wszystkich zawirowań i burz ich przyjaźń pozostaje bezpieczną przystanią, pomagającą przetrwać nawet najgroźniejsze sztormy. A także dodającą odwagi, by z pewnej szczególnej okazji założyć wyjątkowe, różowe kapelusze…

 

hudsonRównie wiele emocji dostarcza czytelnikom lektura powieści nagrodzonych w kategorii „z pieprzykiem". A więc - na przykład - wybranej przez jurorów książki Laurelin Paige Uwikłani. Hudson (Wydawnictwo Kobiece). To już czwarta część cyklu książek, który zyskał popularność wśród czytelników na całym świecie, a opisująca znaną już czytelnikom historię, lecz z nowej perspektywy - z perspektywy mężczyzny.

 

- Co tak naprawdę łączyło Hudsona i Celię? Dlaczego starała się ona namieszać w życiu Hudsona i Alayny? W tej części znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania. Nie musicie się obawiać, że będzie to jedynie powtórka poprzednich części. Pojawia się wiele nowych faktów, wydarzeń czy interpretacji, a znane już wątki rozwijane są i uzupełniane. Całość czyta się niezwykle szybko, autorka po raz kolejny zachwyca stylem - nie sposób oderwać się od lektury - podkreśla czytelniczka serwisu Granice.pl, ukrywająca się pod loginem wrobel. 

 

ciszaNajwięcej głosów internautów otrzymała z kolei Cisza przed burzą Katarzyny Goncerzewicz (Wydawnictwo Goneta.net) - historia miłosna, kierowana do wszystkich kobiet, marzących o związku z celebrytami.

 

Katarzyna Goncerzewicz ukazuje cienie i blaski statusu celebryty, wystawienie na widok publiczny wszystkich spraw osób znanych i lubianych, a także to, jak często dotyka ich społeczny ostracyzm. Wskazuje też, że celebryci to często tak naprawdę ludzie podobni do nas - marzący o szczęściu, miłości, odrobinie prywatności, ciepłym i szczęśliwym domu, radosnych dzieciach. Goncerzewicz opowiada historię przyjaciół i bliskich celebrytów, dla których relacje z osobami znanymi mogą być często naprawdę trudne. 

 

Cisza przed burzą to poruszająca, pełna emocji powieść dla wszystkich wrażliwych czytelników. 

 

 

trumnaNajlepsze kryminały

 

Książki rywalizujące w tej kategorii są z pewnością gwarantują czytelnikom nie mniej emocji. Pierwsza z nich - wyróżniona przez jurorów Zamknięta trumna Sophie Hannah (Wydawnictwo Dolnośląskie), stanowi napisaną po latach kontynuację losów genialnego detektywa, Herkulesa Poirota. 

 

- Hannah doskonale oddała atmosferę powieści Agathy Christie, czytelnie nawiązując do jej sztandarowych książek - twierdzi Anna Szczurek. - Akcja toczy się w zamkniętej, odseparowanej przestrzeni, na miejscu mamy kilkunastu podejrzanych, a każdy z nich ma równie dobry motyw do popełnienia zbrodni. Jedyne, co może pomóc w uchwyceniu mordercy, to szare komórki niezrównanego Herkulesa Poirota, który sportretowany został z wielką dbałością. Pisarka nie zapomniała nawet o typowym dla niego egocentryzmie i przekonaniu o wyprzedzającej go sławie, a także o ciętym języku detektywa, uwypuklając te cechy w kilku humorystycznych scenach.

 

uciekajTymczasem nagrodzona przez internautów powieść Fred Vargas Uciekaj szybko i wróć późno (Wydawnictwo Sonia Draga) mocno zanurzona jest w historii.

 

- Vargas ożywia średniowieczne obawy, pokazując, że wcale nie jesteśmy tak racjonalni, jak mogłoby nam się wydawać. Że wystarczy odrobina pyłu węglowego, kilka zręcznych sugestii, by wywołać panikę na masową skalę - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl.

 

Uciekaj szybko i wróć późno to solidna propozycja nie tylko dla miłośników kryminału. Powieść spełnia wszystkie wymogi stawiane wobec tego gatunku, oparta jest na niebanalnym pomyśle, „uszlachetniona” została wątkami osadzonymi w historii. Książka Fred Vargas gwarantuje kilka godzin solidnej zabawy i co najmniej satysfakcjonujące zakończenie. To literatura popularna w naprawdę dobrym wydaniu - dodaje Krempa. 

 

 

zemstaZ historią w tle

 

A skoro mowa o historii, ta szczególną rolę pełni w publikacjach rywalizujących w kategorii „Z historią w tle" - a więc między innymi w nagrodzonej przez jurorów powieści Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk Fortuna i namiętności. Zemsta (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). 

 

- To co niezwykle urzekło mnie w tej powieści, to niezwykła dbałość autorki o szczegóły i cała plejada fantastycznych postaci - podkreśla czytelniczka jezyna 122. - Bohaterowie są jak żywi i wręcz prosi się, aby powieść została sfilmowana. Burzliwe dzieje postaci świetnie współgrają z niepokojem na terenach Polski, wzbudzając moc emocji. Złość, niedowierzanie czy też zaskoczenie nie opuszczają czytelników aż do ostatniej strony. Nie wszystko toczy się zgodnie z planem, zgodnie z oczekiwaniami bohaterów i czytelników. Małgorzata Gutowska-Adamczyk potrafi zaskoczyć. Jeżeli ktoś ceni rzetelne powieści historyczne, będzie to dla niego idealna lektura książka. Jeśli nie znosi tego gatunku, Fortuna i namiętności. Zemsta może stać się tą powieścią, która całkowicie zmieni wyobrażenie o nim.

 

bielCzarna biel. Wspomnienia Mariana Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina) to z kolei nie powieść, lecz literatura faktu. To zapis wspomnień Ireny Fedorowicz z domu Dobrzańskiej. Efekt rozmów z lekarką, spokrewnioną ze znanym szerzej majorem Henrykiem Dobrzańskim „Hubalem”. Ten jednak, kto spodziewa się w książce ciekawostek o nim, odejdzie rozczarowany.

 

- Ta pozycja to ujęte w zgrabną literacką formę wspomnienia kobiety dziewięćdziesięcioletniej, która wiele w życiu doświadczyła i przeżyła - mówi Damian Kopeć. - Która pozostaje jednym z coraz rzadszych żywych świadków historii. Tej historii, którą ostatnio coraz częściej - nierzadko z powodów koniunkturalnych - manipuluje się i którą się zmienia. Historii jakby coraz bardziej opartej na interpretacjach, a nie na faktach. Pozostaje smutne wrażenie, że wraz z tym, jak odchodzą ostatni świadkowie przeszłości, można zacząć ją bezkarnie zmieniać, a nawet pisać na nowo.

 

dzentelmenOsobisty wymiar ma również nagrodzona przez jurorów w kategorii „Perły z lamusa" publikacja Ewy Budrewicz Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży (Instytut Wydawniczy Erica). 

 

To zbiór siedemdziesięciu wspomnień o niebanalnym człowieku. Wspomnień jego kolegów, znajomych, przyjaciół, bliskich, wielbicieli talentu. Mozaika spojrzeń na tę osobę z różnych perspektyw czasowych i tematycznych. Sięgnięcie pamięcią wstecz do faktów, wydarzeń, spotkań, rozmów, często z perspektywy bardzo osobistej, opartej o drobiazgi, które z różnych względów utkwiły komuś w pamięci. Wspomnień ukazujących Olgierda Budrewicza wielowymiarowo, poprzez spojrzenia oczami rozmaitych osób, które były z nim w bliższych stosunkach bądź w jakiś sposób się z nim zetknęly. To rodzaj biografii, ale biografii żywej, pozbawionej chronologii, badawczego obiektywizmu, złożonej za to z subiektywnych ocen i spostrzeżeń. To publikacja cenna zwłaszcza dla tych, którzy prześledzić pragną nie tylko najważniejsze dokonania Olgierda Budrewicza, ale chcą dowiedzieć się o nim nieco więcej jako o człowieku - recenzuje publikację Damian Kopeć. 

 

opowiesciZupełnie inny charakter ma opublikowana nakładem Wydawnictwa Kos książka Jacka Londona Opowieści z całego świata, nagrodzona wśród pereł z lamusa przez czytelników 

 

Jego książki znamy wszyscy. Chyba wszyscy czytaliśmy powieści Biały Kieł, Zew krwi czy Martin Eden. Mało kto jednak decyduje się sięgnąć po nie w wydaniu oryginalnym. 

 

Tymczasem dotychczasowe tłumaczenia prozy Londona okazują się co najmniej ułomne, osłabiając wymowę, siłę przekazu i wymiar jego dzieł. Pozostaje jedynie fabuła, która wystarczyła, by książki Londona pozostały w pamięci wielu czytelników. Nowy przekład Roberta Stillera naprawia to niedopatrzenie. Egzotyka i miłość, występki i podróże, emocje i wyrachowanie - w Opowieściach z całego świata jest wszystko, czego oczekują dziś miłośnicy dobrej literatury. Literatury, która - mimo upływu lat - zupełnie się nie zestarzała. 

 

 

afrykaPodróże literackie 

 

W daleką drogę zabierają czytelników publikacje nagrodzone w kategorii „podróże literackie" - a więc przede wszystkim wyróżniona przez jury książka Afryka jest kobietą Beaty Lewandowskiej-Kaftan (Edipresse Książki). - Ta książka powstała z miłości - do Afryki, w której od pierwszej chwili poczułam się tak, jak gdybym wróciła do domu. I z zauroczenia - piękny­mi, odważnymi, silnymi kobietami, których tak wiele w Afryce spotkałam. Smukłe Turkanki, żyjące na terenach, gdzie nikt z nas nie przetrwałby tygodnia. Dumne Hamerki, domagające się chłosty, by okazać swą od­wagę. Piękne Himba o nieskazitelnie gładkiej skórze dzięki stosowaniu makijażu otjize. Kobiety Suahili, które w swych sekretnych rytuałach łą­czą kamasutrę z rytmami afrykańskich bębnów i których stroje mówią. Białe Afrykanki, które od pokoleń albo zaledwie od kilku lat mają swój dom tam, skąd wszyscy wyszliśmy. Ta książka to zbiór opowieści o nich, historie naszych spotkań, historie ich życia. Zapis niezapomnianych chwil spędzonych razem... gdzieś w Afryce - opowiada autorka publikacji.

 

apetytNajwięcej głosów czytelników przypadło publikacji Agnieszki Kazały i Haliny Kowalczuk Apetyt na życie (Wydawnictwo Literackie Białe Pióro). Opowiada ona o przyjemnych chwilach, o prawdziwej i bezinteresownej przyjaźni, ale przede wszystkim - o niezapomnianych podróżach i smakowaniu najpyszniejszych potraw - niekoniecznie w nagradzanych gwiazdkami Michelin restauracjach.

 

- Każda z autorek na swój sposób zapamiętuje i odtwarza przygody, jakich doświadczyła w mniej lub bardziej egzotycznym miejscu. Podkreślić jednak trzeba, że wspomnienia te są wciąż żywe, bogate w najdrobniejsze szczegóły (włącznie z numerami lotów czy cenami biletów autobusowych) i pełne kolorów - twierdzi Magdalena Galiczek-Krempa - Być może pomagają w tym liczne fotografie, wykonywane przy każdej możliwej okazji, a może także dziennik, który prowadzi Agnieszka i w którym zapisuje wszystkie wspomnienia i wkleja pamiątki z podróży. Po lekturze wielu czytelników stwierdzi zapewne, że to jedna z bardziej ciepłych i optymistycznych książek, jakie mieli okazję w ostatnim czasie czytać 

 

 

zycieLiteratura faktu

 

Inny wymiar podróży ukazuje Życie pechowej emigrantki Martyny Flemming (Wydawnictwo Czarna Kawa), nagrodzone przez czytelników wśród literatury faktu. 

 

- To nie jest typowa książka podróżnicza - wskazuje czytelniczka kasiatuszek. - Nie znajdziemy tu obszernych opisów odwiedzanych miejsc, zabytków, przebytych tras. Poznajemy natomiast mnóstwo ciekawostek, zwyczaje panujące w poszczególnych krajach, mentalność mieszkańców, zachowania obcokrajowców oraz Polaków. Autorka dzieli się swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami, doświadczeniem, jakie nabyła mieszkając i pracując w różnych krajach, na różnych stanowiskach. Przebywała w wielu hotelach - również pracowniczych, w obozach pracy, które bywały przerażające. Zastanawiające jest to, dlaczego ludzie godzą się na takie traktowanie, na życie w zamknięciu, w ciągłej gotowości, w nieustannym oczekiwaniu na telefon, po którym w ciągu zaledwie kilku minut muszą stawić się w miejscu pracy. Martyna Flemming omawia współpracę z Agencją Pracy w Holandii, wspomina atmosferę panującą w kasynach, a także moment, kiedy będąc w szóstym miesiącu ciąży zmieniała koło na autostradzie. Miała możliwość zasmakowania ciekawych potraw, tj.: jebra, soukzoukos czy jajecznicy z mewich jaj. I posmakowania życia - zarówno jego gorzkiej, jak i słodkiej strony. 

 

karieraJurorzy za szczególnie ważną uznali publikację Andrzeja Dembińskiego Kariera klawisza (Oficyna Wydawnicza Impuls).

 

- To opowieść o człowieku, który nie do końca świadomie wybrał własną ścieżkę kariery, głównie ze względu na profity fnansowe z nią związane, a nie poczucie misji czy zainteresowania. Rzecz ludzka i zrozumiała - opowiada o publikacji Damian Kopeć. - Wszedł zatem jako trzydziestoletni ojciec rodziny w nieznany mu wcześniej świat. Zaskakujący i niełatwy, niebezpieczny i nieustannie wypełniony stresem. W Karierze „klawisza”, będącej publikacją wspomnieniową, autor ocenia ten czas z perspektywy wieloletniej pracy, doświadczenia zawodowego. To, co czytamy - poddane zresztą odpowiedniej redakcji - nie jest zatem zbiorem zapisków czynionych na gorąco, tylko spojrzeniem wstecz, po latach. Przemyślane, przetrawione, przeżyte. Można odnieść wrażenie, że Andrzej Dembiński nie mówi o wszystkim. Z drugiej strony to, co opisuje, jest samo w sobie naprawdę „mocne”. Jak wygląda (wyglądała) służba na więziennych oddziałach? Zwyczaje panujące wśród osadzonych, funkcjonariuszy służby więziennej. Układy, hierarchia, relacje międzyludzkie w budynku więzienia. Seks za kratami, przemoc, agresja, samookaleczenia, próby samobójcze. Konwoje, widzenia, głodówki, ucieczki. Poszczególne rozdziały podejmują konkretne tematy, choć sporo w nich luźnych dygresji. Ciekawe jest nie tylko to, co czytamy, ale również to, czego możemy się domyślać, czytając „między wierszami". Są jakby dwie warstwy opowieści: opis specyfiki życia więziennego oraz swoiste usprawiedliwianie się autora, poszukiwanie zrozumienia dla siebie i swojej pracy.

 

  

ucztaNajciekawsze poradniki

 

Najlepiej tematykę poruszaną w nagrodzonej przez jurorów publikacji Moniki Mrozowskiej i Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr Uczta dla dwojga (Zwierciadło) oddaje jej podtytuł - Zdrowa dieta dla mamy i dziecka. 

 

Mamy więc w tej książce wszystkie informacje, których potrzebować będą mamy oczekujące przyjścia na świat dziecka. Mamy informacje teoretyczne, zasady, którymi powinna kierować się każda kobieta, komponując swoją dietę. Mamy ich objaśnienie, wskazanie, dlaczego poszczególne składniki odgrywają w żywieniu kobiety w ciąży tak ważną rolę. Mamy - wreszcie - sporo interesujących przepisów na potrawy najczęściej nietrudne w przygotowaniu i nie wymagające krzątania się w kuchni przez wiele godzin, co w przypadku przyszłych matek byłoby raczej niewskazane.

 

pokonajNajwięcej głosów czytelników przypadło w kategorii poradników publikacji Piotra Modzelewskiego Pokonaj odwlekanie - rozwiń wytrwałość (e-bookowo.pl). 

 

To pozycja tym ważniejsza, że pomagająca poradzić sobie z najpowszechniejszym problemem, dotykającym nawet osób z pozoru dobrze zorganizowanych - z prokrastynacją, a więc nieustającym odkładaniem wielu spraw na później.   

 

- Autor w przystępny sposób przedstawia wybrane wnioski pochodzące z publikacji naukowych poruszających problematykę prokrastynacji. Walorem publikacji jest przystępny sposób prezentacji, często obcojęzycznych, wniosków oraz zaprezentowanie praktycznych wskazówek, mających na celu ułatwienie poradzenia sobie z ciągłym odkładaniem rzeczy na później. Pozycja ta może stać się wartościową lekturą, która ułatwi codzienne życie prokrastynatyków - recenzuje książkę Wojciech Oronowicz, zastępca redaktora naczelnego „Psychoseksuologii".

 

 

rzymKomedie kryminalne 

 

Książki rywalizujące w tej kategorii gwarantują wiele godzin znakomitej rozrywki i dobrego humoru. Tak jest w przypadku nagrodzonej przez jurorów powieści Isabelle Lafleche Kocham Rzym (Wydawnictwo Literackie).   

 

- Haute couture, najdroższe i najbardziej pożądane przez kobiety kreacje, młoda, energiczna prawniczka oraz ponure kulisy świata wielkiej mody – wszystko to składa się na kolejne spotkanie z Catherine Lambert, bohaterką cyklu powieści Isabelle Lafleche. Tym razem czytelnik wraz z Catherine i jej sympatycznym asystentem, Rikashem, trafią do Rzymu, gdzie bohaterowie zmierzą się z najprawdziwszą włoską mafią. Co jednak w powieściach Lafleche ważne - choć Kocham Rzym to już trzecia część cyklu, książki można czytać niezależnie od siebie, niekoniecznie sięgając po wcześniejsze tomy - zaznacza Magdalena Galiczek-Krempa.

 

przepisCzytelnicy spośród komedii kryminalnych wybrali Przepis na zbrodnię Iwony Mejzy (Wydawnictwo Szara Godzina).

 

- Przepisów na zbrodnię jest co najmniej tyle, ilu odsiadujących w więzieniach karę morderców oraz... autorów kryminałów, które co rusz ukazują się na rynku wydawniczym. Iwona Mejza w swoim Przepisie na zbrodnię postawiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko, ale też poradziła sobie z zadaniem całkiem dobrze. Chociaż kwestia zbrodni i poszukiwania mordercy wychodzą w powieści na pierwszy plan, to całość utrzymana jest w konwencji humorystycznej. Krew nie leje się strumieniami, nikt nikogo nie okłada pięściami, a trup nie ściele się przesadnie gęsto. Są zwłoki, jest problem i tajemnica do odkrycia. Na tym przede wszystkim skupia uwagę czytelników Iwona Mejza. Rozwiązanie sprawy zabójstw w Miasteczku okazuje się autentycznie zaskakujące i trudno domyślić się finału tej opowieści. Chociaż sama fabuła książki nie jest przesadnie zawiła, a bohaterów pojawiających się na jej kartach również nie ma zbyt wielu, to pomysł autorki wydaje się jak najbardziej trafny i wypada wiarygodnie w kontekście konwencji, jaką przyjęła.

 

 

jezykNajlepsza fantastyka

 

Nagrodę czytelników zdobyła Przeklęta Igi Wiśniewskiej, która otrzymała również najwięcej głosów podczas całego plebiscytu. Natomiast jurorzy docenili powieść Skald. Wężowy język. Tom 1 Łukasza Malinowskiego (Instytut Wydawniczy Erica). 

 

- Podobnie jak w pozostałych częściach cyklu walki jest tu wiele, po czubek głowy - twierdzi Damian Kopeć. - Krew leje się jak strugi wody w czasie letniej nawałnicy. Ludzie miłujący spokój zadają sobie nawzajem śmierć na tysiące różnych sposobów. Barwne, dosadne opisy walk, umierania, patroszenia stanowią integralną część powieści, podobnie jak informacje o taktyce wojennej, która działa zawsze w myśl zasady: najpierw szlachetny cel, a potem zawsze zastępowalny i brzmiący dumnie człowiek. Akcji towarzyszy ironiczny, przewrotny, wisielczy humor i dosadność, a fakty z historii mieszane są z „faktami” magicznymi, z którejś rzeczywistości równoległej. Bieg zdarzeń jest dynamiczny, zmienny i nieraz zaskakujący - zwłaszcza jeśli chodzi o zakończenie tomu. 

 

 

glowaDla młodych czytelników

 

Młodzieży jurorzy polecają powieść Anny Stryjewskiej Głowa do góry, Matyldo! (Wydawnictwo Jedność). 

 

- Anna Stryjewska dotyka w swej powieści problemów bardzo różnych. Pisze więc - to sprawa najbardziej oczywista - o kalectwie czy niepełnosprawności, które wcale nie muszą oznaczać, że osoba nimi dotknięta zostanie wykluczona poza ramy społeczności. Pisze o tolerancji wobec odmienności, ale też o dojrzewaniu, o odkrywaniu własnej wyjątkowości i szczególnych talentów. Pisze o codzienności szkolnej, która nie odbiega zbyt mocno od tej, którą jej czytelnicy doskonale znają - wyjaśnia Sławomir Krempa. - Z jednej strony więc Głowa do góry, Matyldo! to książka, która może pełnić funkcję terapeutyczną w przypadku czytelników dotkniętych problemami podobnymi do tych, które dotyczą Matyldy, z drugiej zaś - może uwrażliwić na drugiego człowieka młodych czytelników, którym kłopoty dziewczynki wydać się mogą zupełnie obce. Z pewnością pomoże młodemu człowiekowi wczuć się w sytuację jednego z rówieśników.

 

boskieNajwięcej głosów czytelników w tej kategorii otrzymała powieść Denise Hunter Boskie lato (Wydawnictwo Dreams)

 

- To powieść o miłości, stracie najbliższej osoby, tajemnicach z przeszłości, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, niedowiedzeniach i nieporozumieniach, a także sile wiary i religii, która dla wielu jest nie tylko ostoją i oparciem. Dotykająca delikatnej materii w bardzo subtelny sposób i pokazująca, że droga do szczęścia wcale nie musi być kręta i wyboista - twierdzi autorka bloga nieczytam.blogspot.com - W moim odczuciu Boskie lato to powieść lekka, przyjemna i można przy niej miło spędzić czas. Pozwalająca na przeżycie ciekawej literackiej przygody - dodaje blogerka.

 

kukaNajmłodszym rodzice z pewnością sprezentować powinni nagrodzoną przez jurorów książkę Liny Žutautė Kuka Muka i uciekające uszy (Wydawnictwo Adamada). 

 

- To pozycja napisana przystępnym językiem, łatwa w odbiorze, więc świetnie nadaje się zarówno dla maluchów, jak i trochę starszych czytelników - podkreśla Monika Witczak. - Ogromnym atutem książki litewskiej pisarki i ilustratorki Liny Žutautė jest szata graficzna. Ilustracje są bardzo kolorowe i można na nich znaleźć wiele zabawnych szczegółów. Grafika stanowi tu drugą warstwę książki, którą można „czytać” obok tekstu. Mali czytelnicy, którzy dobrze przyjrzą się rysunkom, odkryją miejsca, gdzie przed Kuką Muką chowają się uszy, a dorośli znajdą dobrze znane sceny z własnego życia. A na końcu książki dowiedzą się, kto jeszcze w domu Kuki Muki lubi gubić uszy. Książka Liny Žutautė to więc świetna propozycja dla wszystkich dzieci, które czasem mają problem ze słyszeniem i słuchaniem. Ilustracje, tekst i treść książki tworzą nierozerwalną całość, która bawi, intryguje, a na dodatek - uczy.

 

dziewczynkiNajwięcej głosów czytelników przypadło książce Asi Olejarczyk O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek (Wydawnictwo Dreams). 

 

Ta bogato ilustrowana książeczka ma za zadanie pomóc rodzicom, wychowawcom i nauczycielom przedszkolnym w wyjaśnieniu wielu istotnych zagadnień, uwzględniając przy tym wrażliwość i możliwości percepcyjne maluchów. Książka Asi Olejarczyk może pomóc dzieciom odkryć w sobie niezmierzone pokłady miłości i czułości. Może pomóc nauczmyć je chronienia własnej intymność. Autorka o trudnych i ważnych sprawach pisze językiem prostym i przystępnym. Warto po nią sięgnąć. 

 

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą książkę na jesień. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkanajesien.pl Natomiast więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje