Oto najlepsze książki na lato 2017!

Data: 2017-07-05 21:39:50 | Ten artykuł przeczytasz w 30 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na lato 2017!

Kilkadziesiąt nowości wydawniczych - m.in. powieści obyczajowych, kryminałów, poradników czy książek dla młodych czytelników - rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na lato". W głosowaniu oddano ponad 40 tysięcy głosów. Na które premiery książkowe ostatnich miesięcy warto więc zwrócić szczególną uwagę?


- Plebiscyt „Najlepsza książka na lato" to druga w tym roku odsłona cyklu kwartalnych konkursów serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny. - 17 konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych ostatnich miesięcy. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz - równolegle - czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanalato.pl.


Najlepsze książki na lato 2017


Najważniejszą spośród nagród - nagrodę główną jury - otrzymała książka Ałbeny Grabowskiej Tam, gdzie urodził się Orfeusz (Wydawnictwo Zwierciadło). - Rzadko w historii naszego plebiscytu zdarzało się, że „Najlepszą książką na lato" nie zostawała wybrana powieść - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl - W tym roku jest inaczej. Książka Ałbeny Grabowskiej pozostaje bowiem na styku literatury podróżniczej i literatury pięknej. Autorka zabiera swoich czytelników do Bułgarii - kraju, w którym spędzała wakacje jako dziecko, kraju, który w historii jej rodziny zajmuje szczególne miejsce. Opowiada o bułgarskich smakach, opisuje tamtejsze zapachy i pejzaże, ale też tradycję i kulturę. Przytacza anegdoty rodzinne i wskazuje, jakimi właściwie ludźmi są mieszkańcy Bułgarii. Ta lektura to prawdziwa literacka podróż bez granic i pozycja godna szczególnej uwagi.


Najwięcej głosów czytelników spośród wszystkich książek rywalizujących w tegorocznej edycji plebiscytu zdobyła powieść Beaty Majewskiej Konkurs na żonę (Wydawnictwo Książnica). - Wiernie oddane tło obyczajowe sprawia, że książka Beaty Majewskiej na tle innych powieści obyczajowych staje się wyjątkowa. Poczucie humoru i umiejętne wplatanie w narrację anegdot to również zalety książki, która inaczej byłaby po prostu kolejną wariacją na temat baśni o Kopciuszku - biednej dziewczynie, która staje się wybranką bogatego księcia. Konkurs na żonę to więc lektura przyjemna, pisana ku przestrodze dla młodych, naiwnych dziewcząt, marzących o „księciu na białym koniu". Marzenia są piękne, ale czasem lepiej, by nimi pozostały, o czym przekonuje się Łucja na własnej skórze. Powieść Beaty Majewskiej to udane połączenie baśni z prawdziwym życiem.


Najlepsza proza na wakacje


W nagrodzonej przez jurorów w kategorii prozy obcej powieści Pocałunki składane na chlebie (Wydawnictwo Sonia Draga) Almudena Grandes, autorka najczęściej tłumaczonych książek hiszpańskich, przytacza historie zwykłych ludzi, ludzi, którzy mogliby równie dobrze żyć w Polsce, mogliby być naszymi sąsiadami czy przyjaciółmi. W ich tle mamy światowy kryzys z 2008 roku, obserwujemy coraz bardziej powszechny konsumpcjonizm oraz jego konsekwencje. Grandes wskazuje problemy nękające współczesny świat, ale zarazem snuje historię zaskakująco ciepłą. Pocałunki składane na chlebie to lektura przystępna, ciekawa, świetnie napisana i zaskakująco lekka, choć dotyka niełatwych tematów.


W tej kategorii najwięcej głosów czytelników przypadło powieści Agnes Ledig Dwie sekundy przed cudem (Wydawnictwo Andromeda). Historia snuta przez francuską położną, która nigdy nie marzyła, by zostać pisarką, zasługuje na uwagę. Ledig opowiada o przyjaźni, namiętnej, ale powoli dojrzewającej miłości, śmierci i żałobie, smutku i radości, pokonywaniu przeszkód i zdobywaniu szczytów. Jej książka stanowi lekturę, którą chce się podzielić z przyjaciółką, mamą, siostrą (bo to zdecydowanie literatura kobieca). Czy jest literackim fenomenem? Niekoniecznie. Ale zawiera w sobie pochwałę życia – w jego płynności, zmienności, niezwykłym balansie między chwilami codziennego szczęścia oraz momentami nieskończonej rozpaczy. Prezentuje wyrazistych, charakterystycznych, zapadających w pamięć bohaterów. Zaskakuje (gdy wychodzi na jaw, że wcale nie jest o tym, o czym wydawała się być na początku). W dodatku, poza wspomnianymi pokładami nadziei, które niesie, poza przypomnieniem, że dobro – choć niełatwo osiągalne, nie „tanie” i szybkie – zawsze jest możliwe, poszerza perspektywę. Uczy dostrzegania tych, których praca jest tak oczywistym elementem codzienności, że staje się niezauważalna, a oni sami – przezroczyści. A przecież są. Czują. Zasługują na szacunek. I szczęście.


Jeśli chodzi o prozę autorów polskich, jurorzy wyróżnili książkę Dominika W. Rettingera Talizmany (Edipresse Książki) - nieźle napisaną powieść obyczajową z elementami komediowymi i śladami romansu z tajemnicą w tle. Świetnie oglądałoby się jej ekranizację, gdyż postaci są bardzo charakterystyczne, a dobrze zagrane przez (najlepiej) znanych aktorów – z pewnością zapadłyby w pamięć. Nie na darmo autor jest scenarzystą - wyczuwa się to w formie prowadzenia narracji, która jest dosyć skrótowa, ale umiejętnie sygnalizująca miejsca akcji i odwołująca się do popularnych wyobrażeń. Mnożą się tajemnice i kolejne tropy, a wszystko przeplatane zabawnymi epizodami i romantycznymi scenkami. Jest więc wszystko, co bestseller mieć powinien.


Czytelnicy z kolei zwrócili uwagę na Ciszę przed burzą - miłosną historię obyczajową autorstwa Katarzyny Goncerzewicz (Wydawnictwo Goneta.net). To opowieść kierowana do wszystkich kobiet, marzących o poznaniu znanego, przystojnego mężczyzny, celebryty. Autorka ukazuje problemy, z jakimi mierzyć się muszą celebryckie pary - między innymi ostracyzm eksponowany w kolorowych tabloidach, które chętnie cytują nie zawsze prawdziwe historie, przekazywane przez ludzi zazdrosnych o szczęście. Ale też dowodzi, że prawdziwe uczucie, prawdziwa miłość potrafi przezwyciężyć wszelkie przeszkody.


Najlepsze kryminały i thrillery


Wśród kryminałów biorących udział w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza książka na lato" jurorzy szczególnie polecają Pragnienie Jo Nesbo (Wydawnictwo Dolnośląskie). - To krwawa, mroczna i bardzo wyrazista książka, z niezwykle wyrafinowanym morderstwem i jeszcze bardziej niezwykłym zakończeniem - podkreśla użytkowniczka serwisu Granice.pl, Monika Lewandowska. - Jo Nesbo, jak zwykle, trzyma formę, jedenaście tomów opowieści o przygodach jego najbardziej znanego bohatera literackiego nadal nie niesie przesytu. Czytanie tej powieści, mimo drastycznych scen, to niezwykła przyjemność.


Wybór czytelników tymczasem padł na Terapeutkę Bernadety Prandzioch (Dom Wydawniczy Rebis). - Zaskakujące, że debiutancka powieść może być tak dojrzała - podkreśla internauta głosujący na tę książkę.

- Świetnie skonstruowana i napisana, szczegółowa, spójna, trzymająca w napięciu i nie pozostawiająca nic przypadkowi. Oparta na niezłym pomyśle, z pełnowymiarowymi bohaterami i świetną podbudową psychologiczną (nic dziwnego, w końcu i autorka jest z zawodu psychologiem) oraz intrygującym finałem. Świetna lektura na wakacje.


O dreszcz emocji przyprawi z pewnością czytelników nagrodzona przez jurorów w kategorii thrillerów powieść Magdaleny Zimniak Odezwij się (Wydawnictwo Prozami). - Z pewnością jednym z największych atutów tej powieści są przekonujące portrety jej bohaterów - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

- Joanna, matka dwójki dzieci walcząca z depresją poporodową, miałkością codziennej rutyny, poszukująca dawnej siebie i chwil ekscytacji udowadniających, że wciąż jest atrakcyjna, wartościowa i potrzebna. Andrzej oddany karierze naukowej, niedostrzegający potrzeb żony, ale i sam w pewien sposób zawirowany przez rodzinne obowiązki. Trzynastoletnia Ada, walcząca z obsesyjno-kompulsywnymi zaburzeniami, uciekająca od przerażających myśli ogarniających ją każdego dnia, poszukująca ratunku dla bolączek duszy w żarliwej modlitwie. I czteroletni Rafał, beztroski chłopiec, domagający się zwykłego ciepła i uwagi - wymienia blogerka Bookendorfina.


Internautom najbardziej przypadło do gustu Polowanie Ursuli Poznanski (Wydawnictwo Media Rodzina).

- Sporo jest w Polowaniu mocnych, krwawych scen, detali, które nie są przyjemne. Atmosfera jest gęsta i niepokojąca. Policjanci tak naprawdę nie odnoszą sukcesu, nie potrafią zapobiec kolejnym aktom przemocy. Przez większą część książki dają się wodzić za nos, a szczęśliwe zbiegi okoliczności zdają się ich omijać szerokim łukiem. Powieść - jako całość - robi bardzo dobre wrażenie - twierdzi Damian Kopeć.


Wielkie emocje i mnóstwo śmiechu


Prawdziwą burzę emocji gwarantuje także lektura nagrodzonych w tegorocznej edycji plebiscytu powieści obyczajowych. Takich, jak wyróżniona przez jurorów Cena szczęścia (Edipresse Książki) - drugi tom Sagi rodu Cantendorfów Krystyny Mirek - Kontynuacja cyklu okazuje się powieścią jeszcze bardziej udaną, niż tom pierwszy, w którym polska pisarka dopiero wprowadzała nas w świat swoich bohaterów. Krystyna Mirek twórczo rozwija wątki zainaugurowane w pierwszej części cyklu, jeszcze bardziej podsycając zainteresowanie czytelników. Akcja toczy się z każdą stroną coraz szybciej - aż do finału, który znów... pozostawia niedosyt. Całe szczęście, że finał tej sagi przyjdzie nam poznać jeszcze tego lata!


Czytelnicy najczęściej głosowali na powieść obyczajową Ligii Hubert Spotkanie w Rzymie (Goneta.net) Historia niby banalna, ale wciągająca w wir akcji. Która z kobiet nie chciałaby być hołubiona i kochana mimo wszystko? Która nie chciałaby mieć takiego adoratora jak Marco? Wysoki, o wspaniałej sylwetce, ciemnej karnacji, kruczoczarnych włosach i z nienagannymi manierami, a do tego wzięty adwokat pracujący w Paryżu, mieście zakochanych! Jego wybranka to piękna Polka, blondynka o niebieskich oczach. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Co więc stanęło na przeszkodzie ich szczęściu? Dlaczego mała Zosia nie zna mamy? Jak to możliwe, że ich ścieżki mogły się rozejść? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po e-book Ligii Hubert.


Wśród romansów jurorzy nagrodzili Cierpkie winogrona Bożeny Gałczyńskiej-Szurek (Szara Godzina). Tragiczna śmierć, intryga i burzliwy romans w pięknej greckiej scenerii.

- Cierpkie winogrona to idealna książka do zabrania na wakacyjny odpoczynek. Niezbyt skomplikowana fabuła, odrobina tajemnicy, wyraźnie zarysowani bohaterowie i gorąca miłość - to cechy tej wciągającej powieści obyczajowej - mówi Piotr Piekarski.


Najwięcej głosów internautów z kolei przypadło powieści Zaraz wracam Anity Scharmach (Lucky).

- To książka, która dostarczy czytelnikowi niesamowitych wrażeń - od samego początku odciskając na nim swoje piętno. Anita Scharmach ukazuje, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia - nawet, jeśli spotkała go w życiu ogromna tragedia. Lektura ta przyprawia o łzy, ale również niesie otuchę i nadzieję na lepsze jutro. Polecam z całego serca! - podkreśla użytkowniczka serwisu Granice.pl o loginie wrobel.


I - wreszcie - kategoria, w której rywalizowały książki, mogące poprawić humor w nawet najbardziej pochmurny letni dzień - „Z przymrużeniem oka". Tu nagrodę czytelników otrzymała powieść Beaty Majewskiej Konkurs na żonę, która zdobyła również nagrodę główną internautów, jurorzy natomiast wybrali książkę Anny Kleiber Półtora trupa na głowę (Wydawnictwo Bis).

- Anna Kleiber znakomicie poprowadziła rozbudowaną, skomplikowaną i połączoną siecią wzajemnych zależności fabułę. Nic w tej powieści nie dzieje się przypadkiem, nie ma tu zbędnych, niedokończonych czy zgubionych wątków. Każdy ma swój finał – niektóre bardziej, inne mniej zaskakujące. Podobnie jak fabułę, autorka dobrze przemyślała również obecność oraz liczbę bohaterów. Nie ma tu postaci zbędnych, nawet epizodyczny Biały Chodak czy dwaj autobusowi pijacy pojawiają się w powieści z jakiegoś powodu, jeszcze bardziej napędzając rozwój zabawnych sytuacji i wypadków - twierdzi Magdalena Galiczek-Krempa.


Podróże literackie


Ci, których w tym roku z różnych względów wyjazdy wakacyjne ominą, powinni bez wątpienia wybrać się w literacką podróż za sprawą nagrodzonej przez jurorów w tej kategorii książki Joanny Grzymkowskiej-Podolak Zakochani w świecie. Malezja (Edipresse Książki).

To relacja z podróży, jaką autorka odbyła wraz z mężem - fotografem i operatorem. Ale przepiękne zdjęcia to tylko jedna z licznych zalet publikacji. Zakochani w świecie. Malezja to opowieść osoby autentycznie ciekawej świata, starającej się z każdej podróży wynieść jak najwięcej. To opowieść bardzo dowcipna, ale też wnikliwa i zawierająca wiele praktycznych informacji, które z pewnością przydadzą się każdemu, kto postanowi wybrać się na wakacje do Malezji.


Najwięcej głosów internautów trafiło do Menu świata znanego podróżnika, Jacka Pałkiewicza (Świat Książki). - Jacek Palkiewicz słynie z zamiłowania do ekstremalnych przygód, czemu niejednokrotnie dał wyraz w swoich publikacjach. W najnowszej książce zebrał teksty relacjonujące wyprawy do niebezpiecznych miejsc na różnych kontynentach. To szlaki tylko dla odważnych; tak zwani niedzielni turyści i wycieczkowicze nie zapuszczają się tu nigdy. Wszystkie te miejsca autor opisuje barwnie i żywiołowo, skupiając się na ich kolorycie, pięknej, ale dzikiej i niebezpiecznej przyrodzie oraz na mieszkańcach. Bo w każdej podróży wędrowcy trafiają ostatecznie w gościnne progi, niejednokrotnie skromne, a nawet biedne, ale życzliwe. I tu zaczyna się zupełnie inna, tym razem kulinarna, przygoda. Nieraz zdarza się, że uczestnicy wypraw nie wiedzą, co wrzucają na ząb, a autor - jako jedyny wtajemniczony w jadłospis - nie zdradza im tego, by nie popsuć wrażenia. By poznać najbardziej ekstremalne przykłady, warto samemu sięgnąć po nową książkę Jacka Pałkiewicza - zachęca do lektury Beata Igielska.


Nie tylko historia


Świat, który nas otacza, który znamy, chociaż często nie dostrzegamy wszystkich jego stron, opisują także autorzy publikacji rywalizujących w kategorii „Literatura faktu", a więc przede wszystkim Konrad Kruczkowski, bloger, który swoje reportaże o nietuzinkowych ojcach i ojcostwie zebrał w nagrodzonej przez internautów książce Halo Tato (Zielona Sowa).

- Każdy z tekstów prezentuje innego bohatera, a zatem i inny punkt widzenia. Każdy ukazuje nieco inne oblicze ojcostwa. Co je łączy? - zastanawia się Karolina Mucha. - Wszystkie są niezwykłe, nietypowe, można by rzec – niecodzienne. A przecież tak naprawdę ukazują codzienność – tyle że dość odległą od powszechnej, tej uznawanej za „normalną”.


Z kolei wyróżniony przez jurorów Nokaut. Historia bokserki (Edipresse Książki) to książka o dwóch kobietach: jedna rzuca się na swoje rywalki jak krwiożercza bestia i bez skrupułów powala je deski, druga jest wrażliwa, płacze na filmach o miłości i przyznaje, że w życiu sportowca zdarzają się bardzo trudne chwile. Białe i czarne, blaski i cienie - Agnieszka Rylik opowiada o drodze na sportowy szczyt, wielkim boksie i jego kulisach, karierze w mediach i o życiu prywatnym. Wojciech Zawioła, który tę opowieść spisał, dokłada wstęp o historii boksu i kobietach, które wywalczyły sobie prawo do stawania na ringu.


W nagrodzonej przez jurorów w kategorii „Perły z lamusa" publikacji Książki (nie)godne czytania (Oficyna Wydawnicza Impuls) Bogusław Śliwerski bierze na warsztat blisko siedemdziesiąt tytułów - książek fachowych, specjalistycznych i tych zupełnie swobodnych - by wskazać wszystkim zainteresowanym garść tytułów wartych uwagi. Książki (nie)godne czytania? należy zatem potraktować jako drogowskaz, światło latarni i podręczny przewodnik po lekturach, a zarazem wyraz sprzeciwu w obliczu zalewu literatury brukowej, przysłowiowych szmatławców, niejednokrotnie urzekających wyrafinowaną oprawą i sprytną akcją marketingową. Warto!


Internauci pośród „Pereł z lamusa" wybrali Podwieczorki u Lucyfera Jerzego Chociłowskiego (Instytut Wydawniczy Erica), a więc jedyną okazję, by stać się świadkiem jedynej, szczerej do bólu rozmowy Stalina z Hitlerem.

Autor bezbłędnie rozlicza dyktatorów i jednocześnie uchyla rąbka tajemnicy z ich wspólnej rywalizacji. Poprzez groteskę ukazuje fakty historyczne, które układają się w przerażająca całość. Uzmysławia jak mało brakowało, by dwóch największych wrogów ludzkości połączyło siły i wtedy świat wyglądałby zupełnie inaczej. Do rozmowy zaproszeni są również wielcy dygnitarze nazistowscy i stalinowscy.


Historia odgrywa ważną rolę w tle nagrodzonej przez jurorów powieści Elizabeth Camden Tajemnice Bostonu (Wydawnictwo Dreams).

- To doskonały przykład umiejętnego połączenia faktów historycznych z kryminalną zagadką i wątkiem romansowym. Przemyślana fabuła, sprawnie budowane napięcie i wciągająca historia sprawiają, że wręcz nie można oderwać się od tej książki. Zdecydowanie to pozycja warta poznania - twierdzi czytelniczka Patrycja Kuchta.


Internauci w kategorii „Z historią w tle" postawili na opowieść zdecydowanie bliższą polskim czytelnikom - na powieść Adriana Grzegorzewskiego Czas burzy (Wydawnictwo Znak).

- Adrian Grzegorzewski sprawnie łączy fakty historyczne, wspomnienia rodzinne z losami fikcyjnych postaci, dając im tym samym prawdopodobne życiorysy - twierdzi dr Katarzyna Krzan. - Zarazem mocno trzyma się konwencji powieści wojennej. Konwencji, którą doskonale już znamy. W powieści daje się słyszeć głos nadziei, że czas burzy przeminie, nastanie po nim spokój i cisza. Teraz trzeba zacisnąć zęby i przetrwać. Prawdziwa miłość wszystko przecież przetrzyma, przezwycięży nawet śmierć. Autor skupia się przede wszystkim na emocjach bohaterów - na szczęście czyni to bez patosu, dzięki czemu powieść czyta się dobrze, choć ze względu na sceny gwałtów i mordów nie można powiedzieć, by była to przyjemna lektura. Czas burzy to nieźle napisana wojenna historia z ciekawym i wiarygodnym wątkiem miłosnym. Porównanie do Czasu honoru wydaje się tu jak najbardziej na miejscu.


Poradniki


Pośród poradników najwięcej głosów internautów zdobyły Armie aniołów Tima Sheetsa (Koinonia).

Publikacja ta opowiada, w oparciu o fragmenty biblijne i prorocze wizje samego autora, o wsparciu, jakiego udzielają nam zastępy anielskie. To historia o roli aniołów w dziejach świata, skierowana przede wszystkim do osób bardzo silnej wiary, wzbogacona o tak zwane modlitwy ogłaszania, czyli serię zdań twierdzących, które mają nas umacniać w wierze w moc armii anielskiej. Deklaracjami tymi można aktywować działalność aniołów w swoim życiu, dlatego Tim Sheets zachęca do ich wypowiadania - tym bardziej, że nie od dziś wiadomo przecież, że słowa mają moc.


Wywołując w świadomości hasło „dzieciństwo", budzimy z reguły obrazy pogodne, nawet szczęśliwe. Dzieci nie powinny mieć zmartwień - kłopoty przejmują dorośli. Okres dzieciństwa, w którym w naturalnym procesie uspołeczniania poznaje się wymagania otoczenia, w silnym stopniu kształtuje zręby osobowości podstawowej. Wtedy następuje pierwsze tworzenie się obrazów świata społecznego z jego radościami i smutkami. Powstają wyobrażenia o sobie i swoich możliwościach, a nawet marzenia. Wyobrażenia te są odbiciem doświadczeń dziecięcych, ich intelektualno-emocjonalnych interpretacji zdarzeń, obrazów kulturowych oraz ocen wartościujących, które słyszą i poznają. Nagrodzona przez jurorów publikacja Emocje dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu opowiada o emocjach dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu i o smutnym czasem życiu, negatywnych, traumatycznych doświadczeniach, niezaspokojonych potrzebach, utraconych marzeniach i nadziejach, o braku rozumienia przez bliskich.


Najlepsza fantastyka


Kiedy wśród położonych z dala od cywilizacji wzgórz płonie wieś, a jej mieszkańcy giną w niepokojących okolicznościach tajemniczy wędrowiec Barnim i jego spotkani na szlaku towarzysze postanawiają zaangażować się w wyjaśnienie zagadki. Pasmo wydarzeń niesie ich przez górskie uroczyska, opuszczone ruiny, miejsca zapomnianych i nadal żywych kultów, by znaleźć swój zaskakujący finał w największej osadzie w okolicy. Nagrodzona przez jurorów w kategorii fantastyki powieść Barnim. Ogień Bernarda Berga to po prostu solidna lektura nie tylko dla wszystkich miłośników gatunku.


Internauci z kolei najczęściej głosowali na fantastyczną powieść Roberta Jacksona Bennetta Miasto schodów (Papierowy Księżyc).

Miasto Bułykow dysponowało niegdyś siłami bogów, by podbijać świat, zniewalać i brutalnie rozprawiać się z milionami ludzi – aż jego boscy opiekunowie zostali zabici. Bułykow to obecnie po prostu kolejna kolonialna placówka nowej geopolitycznej potęgi, niemniej jego surrealistyczny krajobraz trwa jako niepokojące świadectwo swojej dawnej świetności. Miasto schodów to klimatyczna, pełna intryg powieść – o martwych bogach, ukrytej historii i tajemniczym mieście o wielu obliczach – autorstwa jednego z najbardziej uznanych młodych pisarzy science fiction.


Książki do słuchania


Serca miłośników audiobooków swą nową publikacją Blondynka w Japonii (Edipresse Książki) skradła znana podróżniczka, Beata Pawlikowska.

- Kto nie słyszał o cudownie zdrowym japońskim jedzeniu, o samurajach, gejszach, japońskiej precyzji, uprzejmości, japońskich komiksach, grach i gigantycznie wielkich, nowoczesnych miastach? O japońskiej tradycji, kulturze i niezwykłej religii shinto?... O medytacji zen, japońskich drzeworytach i sztuce japońskiego minimalizmu?... O zapasach sumo, sushi i słynnej japońskiej zielonej herbacie? Ja słyszałam. Pojechałam do Japonii. I okazało się, że wszystko jest inaczej! - wyznaje autorka.


Jurorzy z kolei okazali się niepoprawnymi miłośnikami kryminałów, pośród audiobooków wybierając Sen śmiertelników Maxime'a Chattama (Wydawnictwo Sonia Draga)

Pierre to pewien cyniczny młodzieniec, który pracuje w zoo w Vincennes. W pracy robi, co mu się żywnie podoba, podobnie jak i w swoim nieuporządkowanym życiu. Czas wypełniają mu miłostki na jedną noc, których nie potrafi, a być może i nie chce przekształcać w trwałe relacje. Jest jednak obok niego niezwykła kobieta, Ophélie - zwariowana blondynka, która określa się sama ,,kolekcjonerką samobójstw". Pewnego wieczoru zaciąga Pierre'a na cmentarz Pere-Lachaise... Wkrótce po tym wydarzeniu zaczynają ginąć ludzie z kręgu zawodowego i prywatnego mężczyzny. - To opowieść o naszych najpodlejszych instynktach, o tym, co w człowieku najgorsze – chodzi jedynie o sposób, w jaki o tym opowiadamy. Zło i forma wypowiedzi - wyjaśnia sam autor.


Dla najmłodszych


Najmłodszym miłośnikom książek na trwające już lato jurorzy polecają przygodę z Piratami z naszej ulicy Jonny'ego Duddle'a (Wydawnictwo Mamania).

To przede wszystkim bajka - bajka z morałem. Bajka zabawnie napisana i świetnie zilustrowana przez rdzennego Walijczyka, Jonny’ego Duddle`a. Tekstu jest w książce proporcjonalnie niewiele. Hasa w strofach po rysunkach lub ściska się w komiksowych dymkach. Uwagę przykuwają przede wszystkim duże, całostronicowe barwne ilustracje. Użyte kolory są mocno nasycone, detale - dopracowane, na ilustracjach grają światło i cienie. Można mówić o przerysowaniu sytuacji i postaci, okraszonym jednakże łagodnym, trochę ironicznym humorem. Lekturę urozmaicają nie tylko ilustracje, ale też kilka sprytnych pomysłów na układ książki. Autor chętnie korzysta z pomysłów stosowanych w komiksach, które nadają całości dynamikę. Opowieść jest zgrabnie zrymowana, w czym duża zasługa polskiej tłumaczki. Książka wydana została z dużą dbałością o jakość, o szczegóły. To propozycja w sam raz dla małych - ahoj! - piratów.Internauci z kolei najlepszą pozycją na lato dla najmłodszych czytelników wybrali Pod okiem księżyca Małgorzaty Kierenko (Wydawnictwo Alegoria).

Czy ośmioletnia dziewczynka jest za duża na czytanie bajek? Malwinka jest o tym przekonana do czasu aż... zacznie się przygoda. Pełna magii, dziwnych stworzeń, humoru, ale i niebezpieczeństw. - Wspaniała lektura dla naszych pociech - bajka,która przenosi młodego czytelnika w ponadczasowy świat baśni, magii, wielu ciekawych przygód, które rozwijają dziecięcą wyobrażnię. Pięknie wydana książka, ciekawe ilustracje - powinna znależć się na półce każdego dziecka - docenia atuty książki użytkowniczka serwisu Granice.pl


Dla starszych dzieci


- Już od pierwszych stron książki David Walliams wprost nakreśla podejmowany w nagrodzonej przez jurorów powieści Mały miliarder (Dom Wydawniczy Mała Kurka) problem - uzasadnia wybór Magdalena Galiczek-Krempa. - Chodzi oczywiście o to, że nie wszystko można kupić. Owszem, dobra materialne, wystawne życie ponad stan, szastanie i wyrzucanie pieniędzy w błoto – nawet dosłownie – to wszystko domena współczesnych dorobkiewiczów. Jednak nawet i ci ze szczytu listy najbogatszych ludzi na ziemi nie mogą kupić za pieniądze szczerych i bezinteresownych uczuć drugiego człowieka – miłości, przyjaźni, szczerości czy gotowości do poświęcenia. Mały miliarder to kolejna mądra książka Davida Walliamsa, która uświadomi i udowodni młodym odbiorcom, że, jak mówi stare porzekadło, pieniądze szczęścia – przynajmniej tego prawdziwego – nie dają - wyjaśnia Magalena Galiczek-Krempa.


Czytelnicy w tej kategorii najczęściej głosowali na książkę Ariol. Jak ostatnie prosię (Wydawnictwo Adamada).

- To publikacja dla tych młodych czytelników, którzy zamiast klasycznej literatury wolą komiks, w którym aż wre od barwnych postaci oraz absorbujących uwagę wydarzeń - mówi Anna Szczurek. - Wartkie dialogi i humorystyczne sceny z pewnością zostaną w pamięci na długo, a sięgnięcie po kolejne tomy pozostanie jedynie kwestią czasu.


Dla młodzieży


Jeśli chodzi o propozycje dla nastolatków, wybór internautów był jednoznaczny - Pan. Sekretne dziedzictwo króla elfów Sandry Regnier (Wydawnictwo Adamada). - To książka, którą pokochają miłośnicy gatunku. Nawet ci, którzy nieczęsto sięgają po powieści, w których motywy fantastyczne pełnią zasadniczą rolę, stwierdzą, że książka Sandry Regnier plasuje się wśród najlepszych lektur tego typu. Sekretne dziedzictwo króla elfów to znakomita zapowiedź kolejnych tomów, na które czytelnik czekać będzie z wytęsknieniem. To także jedna z tych książek, których nie chcemy kończyć, bo żal nam rozstawać się z tak sympatycznymi bohaterami - mówi Magalena Galiczek-Krempa.


- Nagrodzony przez jurorów Pax Sary Pennypacker (Wydawnictwo iuvi) to literatura dziecięca najwyższej próby, to książka wygrywająca konfrontację z Małym Księciem, do którego jest porównywana - wyjaśnia Anna Szczurek. - Książka Sary Pennypacker jest bowiem głębiej osadzona w rzeczywistości, nie tak odrealniona (czy nawet naiwna) jak dzieło Antoine de Saint-Exupery’ego. Prostota języka, porażająca szczerość i bezpośredniość sprawiają, że od książki tej nie sposób się oderwać. Ewokuje ona emocje trudne do opisania – ból miesza się tutaj z radością, a całość stanowi prawdziwe arcydzieło literatury dziecięcej, nad którym niejedną łzę uroni także poruszony dorosły.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje