Oto najlepsze książki psychologiczne i poradniki

Data: 2018-11-05 12:54:40 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki psychologiczne i poradniki

Kilkadziesiąt publikacji psychologicznych i poradników rywalizowało w sześciu kategoriach w kolejnym konkursie i plebiscycie serwisu Granice.pl Poznajmy najlepsze spośród nich. 

- Plebiscyt "Najlepsza książka psychologiczna" od wielu już lat staje się okazją do wyłonienia najciekawszych publikacji specjalistycznych dostępnych na polskim rynku wydawniczym - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl - Wyboru dokonują równolegle członkowie jury oraz czytelnicy, głosujący za sprawą strony internetowej www.ksiazkapsychologiczna.pl.

Tegoroczni zwycięzcy

Zdaniem jurorów na miano najlepszej publikacji psychologicznej 2018 roku zasługuje publikacja Julie Lythcott-Haims Pułapka nadopiekuńczości (Wydawnictwo Dobra Literatura). 

– To oczywiste, że każdy rodzic pragnie zapewnić dziecku bezpieczeństwo i chce ofiarować mu to, co najlepsze. Chce je wspierać – zawsze, na każdym etapie życia, niezależnie od okoliczności i, niestety, konsekwencji. Bo starając się zbyt mocno, wyrządzamy krzywdę własnym dzieciom. W skrajnych przypadkach wychowujemy ludzi kalekich, którzy bez wsparcia rodziców po prostu nie poradzą sobie w życiu. To wszystko uświadamia autorka publikacji, przy okazji proponując podejście, które daje o wiele lepsze efekty.

Z kolei najwięcej głosów czytelników w całym plebiscycie otrzymała książka Agnieszki Nitsu Zdrowe słodkości. Motywacja i porady na zdrowe życie (Wydawnictwo Bis). 

– Życiowe doświadczenia, które niemal nie doprowadziły do śmierci, zmobilizowały autorkę do pracy nad sobą, nad swoim zdrowiem i dietą. Pomogły jej w tym z pewnością studia na kierunku dietetyka, a obecnie Agnieszka Nitsu dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu „Aktywne żywienie”. Zdrowe słodkości to jej pierwsza książka kucharska, w której nie tylko namawia czytelników do zmiany złych nawyków, do rezygnacji ze szkodliwych elementów naszego żywienia, ale też przekonuje, że słodycze mogą być zdrowe. Pod warunkiem, że składają się z nieprzetworzonych surowców i nie zawierają szkodliwego cukru.

Dieta

Publikacja Agnieszki Nitsu otrzymała również nagrodę czytelników w kategorii „Dieta". Natomiast jury doceniło w niej publikację Karen Graham Zdrowo bez słodzenia (Wydawnictwo Jedność). 

- Pięknie wydana, w dużym formacie, publikacja Karen Graham zawiera wszystkie informacje niezbędne osobom, które na co dzień zmagają się z wysokim poziomem cukru. Przede wszystkim autorka przedstawia zasady, którymi należy się kierować, dbając o zdrowe odżywianie. Następnie w książce znajdziemy przepisy na smakowite i wartościowe śniadania, drugie śniadania, obiady oraz kolacje i przekąski. Wreszcie – Karen Graham pokazuje, jak niezbyt zdrowe produkty zamienić na ich zdecydowanie zdrowsze odpowiedniki. Czytelna, przystępna publikacja z pewnością stale wykorzystywana będzie w niejednej kuchni. 

Zdrowie

W kategorii „Zdrowie" jurorzy i czytelnicy byli wyjątkowo zgodni, nagradzając pracę dr Avivy Romm Plan ratunkowy dla tarczycy i nadnerczy (Wydawnictwo Czarna Owca). 

– Autorka pokazuje, że takie dolegliwości, jak ciągłe zmęczenie, problemy ze snem, otępienie, nadmierna drażliwość czy  nadwaga nie muszą być nieodłącznymi elementami naszego życia. Mogą być efektem syndromu przeciążenia organizmu, który ma miejsce, gdy jesteśmy pobudzeni i pozostajemy w stanie ciągłego wysiłku. Czterotygodniowy plan ratunkowy stworzony przez autorkę jest prosty do wdrożenia, a może przynieść wymierną poprawę jakości życia. 

Zrozumieć ciało

W kategorii „zrozumieć ciało" wybory jurorów i czytelników były już zróżnicowane. Ci pierwsi postawili na publikację Francesco Patriniego Poznać i dogadnąć mowę ciała i twarzy (Wydawnictwo Jedność). 

– Co prawda wiemy, że źle interpretowane wyniki badań Mehrabiana doprowadziły do powstania mitu 7% - 38% - 55% o kolosalnym znaczeniu mowy ciała, ale z kolei nie znaczy to, że możemy jej znaczenie bagatelizować. Jak bardzo ważna jest, uświadamia nam reakcja pacjentów z afazją oglądających mowę prezydenta, opisana przez Olivera Sacksa. Biorąc pod uwagę jak łatwo są oszukiwani ludzie zdrowi, bez afazji, sądzę, że wciąż za mało wiemy o tym, jakie informacje przekazują nam gesty i mimika. Dlatego zagłosowałam na książkę Poznać i odgadnąć mowę ciała i twarzy – uzasadnia czytelniczka, Ewa Stępień.

Czytelnicy jako najbardziej interesującą ich publikację wskazali Ciałoterapię Katarzyny Jasiewicz (Edipresse Książki). To książka, która znakomicie pokazuje, jak dbać o własne ciało – w końcu będzie musiało nam służyć przez całe życie. 

Dr Katarzyna Jasiewicz pokazuje, że warto akceptować własne ciało, nawet jeżeli jest ono niedoskonałe, a nawet chore. Autorka porusza tematy, które dla nas, wielu kobiet są bardzo wstydliwe i o których najczęściej nie rozmawiamy. Publikacja ta jest pierwszym krokiem dla tych kobiet, które chcą zacząć lubić siebie i akceptować to jak ich ciało nieustannie się zmienia, nie tylko na lepsze. Serdecznie zachęcam do przeczytania. Fantastyczna i ciekawa lektura – chwali czytelniczka, Joanna Skałka. 

Wychowanie

W kategorii „wychowanie" czytelnicy i jurorzy zgodnie docenili publikację Małgorzaty Ceremugi Montessori dla każdego (Wydawnictwo Znak). 

– Wcale nie trzeba być entuzjastą metody dr Marii Montessori, aby sięgnąć po nową książkę Małgorzaty Ceremugi. Montessori dla każdego. Samodzielnie odkrywaj świat to dobra lektura dla tych, którzy dostrzegają braki w powszechnych formach edukacji i szukają interesujących alternatyw. Zainspiruje rodziców i opiekunów, którzy już zetknęli się z tą metodą nauczania i zachęci wszystkich, którzy nie do końca wierzą, że małe dzieci mogą polubić naukę tak, jak zabawę. Zawsze można potraktować ją jako miły i rozwijający sposób do pracy w domu „po montessoriańsku” – twierdzi czytelniczka, Joanna Hajduga.

 

Samorealizacja

Wszystkim, dla których ważna jest samorealizacja i spełnianie własnych marzeń, jurorzy polecają publikację Moniki Goli Komu potrzebni są naukowcy? (Oficyna Wydawnicza Impuls). 

Uprawianie nauki kojarzy się na ogół z pasją poznawania rzeczywistości i dzielenia się odkryciami, niezależnym myśleniem, bezinteresownością, wolnością. Tym też zachęcani są uzdolnieni ludzie do wyboru kariery naukowej. Szybko jednak okazuje się, że rzeczywistość znacznie odbiega od ideałów. Czytelnik znajdzie tutaj odpowiedzi na pytania m.in. o to, dla kogo i po co pracują naukowcy, jak w praktyce wygląda ich działalność oraz jak przekłada się ona na rzeczywistość społeczno-gospodarczą. A także dowie się, co właściwie uważane jest za ,,naukowe" i dlaczego.

Najwięcej głosów internautów przypadło w tej kategorii Notesowi młodej pisarki Ewy Nowak (Wydawnictwo Egmont). 

– To wyjątkowy poradnik sztuki powieściopisarstwa, przeznaczony dla nastoletnich dziewczyn, które chcą na poważnie zająć się pisaniem, doskonalić swój warsztat i skończyć pierwszą w życiu TFP (Twoją Fantastyczną Powieść). Książka zawiera naprawdę dużo przydatnych informacji, wskazówek i ćwiczeń, które pozwolą młodej pisarce rozwinąć skrzydła i dadzą motywację do pracy nad sobą. To prawdziwe kompendium wiedzy o sztuce pisania, przygotowane w lekki, humorystyczny i niebanalny sposób – podkreśla Monika Witczak. 

Motywacja

Jeżeli na myśl o poniedziałku robi Ci się niedobrze, jeśli czujesz, że masz już dość swojej pracy, choć jeszcze do niedawna sprawiała Ci ona satysfakcję, jeśli czujesz że żyjesz tylko podczas urlopu, być może dopadło Cię właśnie wypalenie zawodowe. 

Poradzić sobie z tym problemem pomaga nagrodzona przez czytelników publikacja Joanny Karpety Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne). 

– Zagłosowałam na tę książkę, bowiem wypalenie zawodowe jest konkretnym, istniejącym problemem, któremu można konkretnie przeciwdziałać. W przeciwieństwie do poradników "o wszystkim i o niczym" porusza jedno zagadnienie, dogłębnie je analizując, dzięki czemu zdobyta wiedza ma szansę dłużej utrzymać się w pamięci i mieć realny wpływ na poprawę jakości życia czytelnika – mówi czytelniczka, Ewa Stępień.

Jurorzy w tej kategorii nagrodzili Awake Marty Gierlińskiej (Wydawnictwo Kos). 

– Publikacja Marty Gierlińskiej zachęca nas do jednej z najważniejszych rzeczy – rozwoju osobistego. Może nas nakierować, pomóc się rozwijać, zadbać o samych siebie. Dodatkowym aspektem, który zachęca do zapoznania się z tą książką – przewodnikiem, jest na pewno fakt że autorką jest doświadczona coach trenerka – uzasadnia swój wybór Daria Wojciechowska, która zagłosowała właśnie na Awake.   

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą publikację psychologiczną. Ze zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkapsychologiczna.pl Natomiast więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje