Recenzja książki: Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Pedagogika w duchu Marii Montessori od kilku już dziesięcioleci odnosi znakomite efekty, pozwalając i proponując przyjazny i pełen szacunku sposób nauczania dzieci. Montessoriańskie przedszkola, szkoły czy domy, w których stosuje się metody tej wybitnej lekarki, nie są żadną rzadkością. Także mnogość publikacji, które ukazują się na rynku wydawniczym, świadczy o tym, że metoda Montessori to ważny nurt w wychowaniu dziecka do pełnej i świadomej dojrzałości w życiu dorosłym.

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat Małgorzaty Ceremugi to interesująca publikacja, która w ogromnym skrócie przybliża rodzicom zagadnienia pedagogiki Marii Montessori, ale przede wszystkim stanowi zbiór starannie przygotowanych ćwiczeń dla dzieci w duchu Montessori. Kolejne zaprezentowane przez autorkę zadania zamieszczone zostały w rozdziałach poświęconych życiu codziennemu, zmysłom, kształtom i kolorom, językowi, matematyce i kosmosowi. Obok krótkiego wstępu przy każdym rozdziale, wprowadzającego rodzica bądź opiekuna w bardziej szczegółowe zagadnienia metody Montessori i tłumaczącego, jakie ćwiczenia pomogą dziecku rozwijać daną cechę czy umiejętności, znajduje się szereg zadań kierowanych do maluchów w wieku 3-7 lat.

W zaprezentowanych ćwiczeniach zwraca uwagę fakt, że wykonanie zaproponowanych zadań często wymaga posłużenia się wieloma zmysłami. Dziecko nie poprzestaje na oglądaniu ilustracji czy liter. Autorka, idąc za sugestiami Marii Montessori, proponuje, by dziecko dotknęło liter, które wcześniej – w postaci konturów – ma posmarować klejem i posypać piaskiem. Liczne są także ćwiczenia rozwijające zmysł słuchu i uczące słuchania. Małgorzata Ceremuga prosi, by wypełnić puszki grochem, fasolą, piaskiem, a później słuchać wydawanych przez takie instrumenty dźwięków. Dobrym sposobem na szlifowanie umiejętności słuchania jest dopasowanie dwóch puszek wydających te same dźwięki.

Zamieszczone w publikacji ćwiczenia pozwalają rozwijać zmysły kompleksowo. Dziecko poznaje świat sensorycznie, uczy się wyłapywać różnice, nazywać dane stany (mniej, więcej, dużo, mało), przyswaja umiejętność liczenia i czytania. Wszystko odbywa się na zasadzie poznawania. Nauka nie jest przymusem, a malec sam decyduje o tym, czy chce rozwiązywać zadanie przy stoliku, czy na podłodze. Rozwija to umiejętność podejmowania mądrych decyzji w przyszłości.

Książka Montessori dla każdego wydana została w dużym formacie, co ułatwia dziecku wykonywanie zamieszczonych w niej ćwiczeń. Nieco grubszy papier pozwala dziecku, bez obaw o szybkie rozdarcie czy rozmoczenie kartki, ćwiczyć umiejętność wycinania, malowania czy przyklejania. Wyraźne kontury ilustracji, przystępne informacje i jasno wytłumaczone zadania pozwalają dziecku od razu przystąpić do ćwiczenia. Dobrą pomocą dla rodziców będą krótkie wskazówki, umieszczone w sąsiedztwie zadań. Autorka krótko tłumaczy w nich, na co rodzic powinien zwrócić uwagę, jak pomóc dziecku wykonać dane zadanie.

Publikacja Małgorzaty Ceremugi to książka nie tylko dla instytucji – szkół i przedszkoli prowadzonych w duchu Montessori – czy też montessoriańskich domów. Prosto zaprezentowane zasady oraz znakomicie pokazane ćwiczenia mogą być wskazówką także dla rodziców, którzy nie są specjalistami – pedagogami, wychowawcami – w dziedzinie wychowania zgodnie z metodą Montessori. Książka z pewnością może stać się dobrą wskazówką do proponowania mądrych i ciekawych ćwiczeń, które rozbudzą w dziecku ciekawość, kreatywność i niebanalne postrzeganie świata.

Kup książkę Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Pokaż wszystkie recenzje