Państwo zapewni wsparcie małym księgarniom i bibliotekom

Data: 2021-11-22 09:00:01 Autor: jhantulik
udostępnij Tweet

W ostatni czwartek w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa, podczas której toczyły się dyskusje nad programami wsparcia, które mają objąć biblioteki i małe księgarnie. 


Fot. Danuta Matloch / gov.pl

W warszawskiej Księgarni Tarabuk spotkali się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, właściciel Księgarni Tarabuk Jakub Bułat, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski oraz Tadeusz Prześlakiewicz, właściciel księgarni Atlas, która została objęta wsparciem programu certyfikacji.

Czym jest "Certyfikat dla małych księgarni"?

Czwartkowe rozmowy dotyczyły rozwoju programu certyfikującego małe księgarnie, który ma na celu wsparcie niewielkich przedsiębiorstw. Można powiedzieć, że to ratunek przed upadkiem wielu miejsc sprzedaży książek. “Certyfikat dla małych księgarni” ma zapewnić wsparcie finansowe i pokrycie wydatków podstawowych takich jak: opłacenie czynszu, zakupu potrzebnego sprzętu oraz sfinansowanie promocji

Czytaj także: Pisarze sprzeciwiają się darmowym spotkaniom autorskim

W tym roku wystartowała pilotażowa wersja programu, dzięki której 106 księgarni w Polsce otrzymało do 30 tysięcy złotych. Jednym z właścicieli, który otrzymał wsparcie był obecny na spotkaniu Tadeusz Prześlakiewicz, który program skomentował w ten sposób:

Sam odczuwam efekty tego programu, bo będę mógł zapłacić czynsz w terminie, a to w ostatnim czasie było niemożliwe, trwaliśmy jedynie dzięki ogromnej empatii naszej publiczności czytelniczej, która w tych trudnych momentach bardzo mocno nas wspomagała, często wizytując miejsca naszej działalności. Jest to wspaniały program i liczymy na jego kontynuację

Czy wszystkie księgarnie otrzymają wsparcie?

Księgarnie, wnioskujące o wsparcie, powinny spełniać kilka warunków. Przynajmniej 50% dochodów musi pochodzić ze sprzedaży książek. A w samym miejscu powinno być co najmniej 1000 tytułów, z których poniżej 50% należy do wydawcy-właściciela księgarni. 

Czytaj także: Stała cena książki tylko przez pół roku? Zmiany w projekcie

Księgarnia, której zostanie przyznana pomoc, będzie objęta wsparciem na czas dwóch lat. Nad samym tworzeniem programu czuwało wielu speców branży księgarskiej, a także wydawcy, członkowie Stowarzyszenia Księgarzy Polskich oraz członkowie Polskiej Izby Książki. 

Ważne wydarzenie w środowisku księgarzy 

W czasie pandemii zamknięto wiele małych księgarni, dlatego wsparcie finansowe, które oferuje program, jest niezwykle ważne dla tego typu przedsiębiorstw. W ciągu minionego roku sprzedaż książki przeniosła się do Internetu, dlatego ważne jest, aby ratować księgarnie, które nie są jedynie miejscem sprzedaży książek. To także miejsca spotkań z kulturą. 

Wsparcie dla bibliotek

Minister  kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w czasie spotkania powiedział również o wsparciu, którym zostaną objęte biblioteki. Jeden z najważniejszych programów, który będzie realizowany w najbliższym czasie, jest Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa na lata 2021-25.

Czytaj także: Coraz więcej Polaków czyta książki. Wyniki badań czytelnictwa w Polsce 2020

Właśnie z tego programu do bibliotek trafią ponad 43 miliony złotych. Środki te mogą być wykorzystane na modernizację, przebudowę, rekonstrukcję lub adaptację biblioteki i jej wyposażenia. 

Czytaj także: 2022 będzie Rokiem Romantyzmu. Co to oznacza?

Ma to poprawić infrastrukturę bibliotek, a w kolejnych krokach poprawić ich ofertę. Wszystko to powinno uatrakcyjnić przestrzeń biblioteczną, a co za tym idzie, ma to promować w Polsce czytelnictwo.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje