Paweł Huelle nie żyje

Data: 2023-11-27 13:24:07 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Nie żyje Paweł Huelle, felietonista, wykładowca akademicki, pisarz. Autor powieści Weiser Dawidek i Castorp, laureat Nagrody Fundacji im. Kościeliskich. Twórca zmarł w wieku  66 lat.

Paweł Huellefot.  Artur Andrzej / CC BY SA 4.4. / Wikimedia Commons

Nie żyje Paweł Huelle – taką informację po godz. 13:00 podał serwis Wyborcza.pl. Wiadomość o śmierci pisarza przekazać miała „Gazecie Wyborczej” pierwsza żona Pawła Huelle.

Paweł Huelle nie żyje

Paweł Huelle studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. W latach osiemdziesiątych brał udział w wydarzeniach sierpniowych, współpracował z "Solidarnością", pracując w ramach redakcji "Głosu Wolnego". W czasie trwania stanu wojennego współpracował z podziemiem wydawniczym. W latach dziewięćdziesiątych pracował dla Telewizji Polskiej. 

W 1987 została wydana jego powieść Weiser Dawidek, która stanowi jedną z najważniejszych w jego dorobku. To właśnie za nią rok później otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościeliskich. W kolejnych latach wydał m.in. Opowiadania na czas przeprowadzki, Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala (2001) czy Byłem samotny i szczęśliwy (2002). W 2020 roku ukazała się jego ostatnia powieść, Talita.

 – Każda ludzka historia jest jak tajemnicze laboratorium uczuć i pamięci – dwoje ludzi pozornie beznamiętnie obserwujących swoje codzienne czynności; kiełkujące zakazane uczucie, które nie ma szans rozwinąć się w obliczu wojny; porywający koncert zagrany dla jedynego słuchacza; mężczyzna balansujący na linie nad przepaścią czy chłopiec patrzący z obawą i ciekawością w stronę lasu, gdzie zatrzymał się cygański tabor, a w nim król z wnuczką  –  czytamy w opisie wydawniczym.

Paweł Huelle pochodził z Gdańska, gdzie spędził większą część swojego życia. Aktywnie włączał się w działalność kulturalno-społeczną Trójmiasta, m.in. zajmując funkcję kierownika literackiego Teatru Miejskiego w Gdyni w 2011 roku. W 2019 został powołany w skład Rady Kultury Gdańskiej. Jego wizerunek znalazł się na obrazie Macieja Świeszewskiego na lotnisku w Gdańsku.

–  Był świetnym opowiadaczem historii, pisarzem bardzo znanym, ale zarazem - mam wrażenie - niedocenionym, zwłaszcza w ostatnich latach. Sprawiała to po trosze jego skłonność do wariacji i pastiszów, w Polsce niestety nielubianych i nieszanowanych – napisał na Facebooku Jacek Dehnel, pisarz i tłumacz, wspominając Pawła Huelle. –  Był - po śmierci Iwaszkiewicza - jednym z największych mistrzów opowiadania w naszej literaturze. To są teksty-cuda, majstersztyki norymberskiej roboty, gdzie w małym pudełeczku mieści się sensu na trzy powieści. 

O ostatnim spotkaniu z pisarzem wspomina w mediach społecznościowych także reportażysta Sylwester Latkowski:

– Dziś zmarł Paweł Huelle. Rozmawiałem z nim telefonicznie w dniu jego 66 urodzin, 10 września 2023 roku. W rozmowie poprzerzucaliśmy się zdrowotnymi doświadczeniami. Paweł schorowany, w tym roku już trzy razy zaliczył szpital. Ale zakończył to użalanie się nad sobą, mówiąc: „Chłopaki nie płaczą.”

Informację o śmierci autora powieści Weiser Dawidek przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych jako jedna z pierwszych poetka i krytyczka literacka Anna Janko.

O śmierci pisarza poinformowano także w trójmiejskiej „Gazecie Wyborczej”. W krótkiej informacji prasowej przygotowanej przez Dorotę Karaś dowiadujemy się, że pisarza „znaleziono martwego w mieszkaniu”, a okoliczności śmierci autora nie są znane. Sprawą zajmować ma się policja. 

 

źródła: wyborcza.pl
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Weiser Dawidek
Paweł Huelle2
Okładka książki - Weiser Dawidek

Niniejsza powieść jest swego rodzaju balladą o arkadyjskich pejzażach dzieciństwa, baśnią o autonomicznym i irracjonalnym świecie dzieciństwa, a jednocześnie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje