Talita

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-6082-5
Liczba stron: 320

Ocena: 5.75 (4 głosów)

Powrót mistrza.

Każda ludzka historia jest jak tajemnicze laboratorium uczuć i pamięci – dwoje ludzi pozornie beznamiętnie obserwujących swoje codzienne czynności; kiełkujące zakazane uczucie, które nie ma szans rozwinąć się w obliczu wojny; porywający koncert zagrany dla jedynego słuchacza; mężczyzna balansujący na linie nad przepaścią czy chłopiec patrzący z obawą i ciekawością w stronę lasu, gdzie zatrzymał się cygański tabor, a w nim król z wnuczką.

Talitha kum („Dziewczynko, mówię ci, wstań”) - biblijna opowieść o wskrzeszeniu z martwych córki Jaira to punkt wyjścia do hipnotyzujących opowieści o miłości i niespełnieniu, tęsknocie i pragnieniach, grzechu i próbach jego odkupienia. Ożywa tutaj świat na pozór odległy, ale ponadczasowy, nasycony buzującymi emocjami i konfliktami.

Kryształowo czysty ton, niepodrabialny język i misterność konstrukcji stawiają Pawła Huellego wśród najoryginalniejszych współczesnych pisarzy. „Talita” pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury.
„Opowieści Huellego są głębiej zanurzone w tradycji od chyba niemal całej naszej współczesnej prozy”. Jan Kott

Paweł Huelle – pisarz, scenarzysta i dramaturg. Autor m.in. bestsellerowego „Weisera Dawidka” i „Śpiewaj ogrody”. Jego utwory tłumaczone były na ponad dwadzieścia języków. Mieszka w Gdańsku.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Talita

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Talita

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

Pierwsza powieść Jacka Huelle ; Talita ; ( wydawnictwo Znak ), przeniosło mnie w dwanaście opowiadań, które porwały mnie od pierwszej strony. Jakże inne od reszty tych które przeczytałam w swoim życiu, jakże bliskie w uczuciach a odległe, pozwalały na nowo poczuć magię języka, stylu, odniesień do życia, wspomnień, rzeczy prostych a nie wytłumaczalnych, takich które odkrywają doktryny losów bohaterów na nowo, ukazując ich tok myślenia, działania, podejmowania nowych wyzwań. Wojna która pojawia się w wielu opowieściach kiereszuje plany, niszczy budowaną przyszłość, bo co by stało gdyby takowa nie wybuchła a Ewa nadal by całowała się pod dębami z Tollego? czy nadal gra na pianinie? Czy ojciec nie zwariowałby gdyby zostawili go na politechnice, nie szukałby odpowiedzi których nie mógł znaleźć? czy syn byłby bardziej szczęśliwy mogąc patrzeć na swoją ; dziwną ; rodzinę inaczej? Czy cyganka poznała by smak kina? czy nadal przyjaźń trwałaby z Jakubem gdyby nie przegonili tabor?  Wiele opisanych zdarzeń, językiem prostym acz zawijanym pod filozofię życia można uznać za prawe, normalne, uczciwe wobec czytelnika, a pokrętnymi drogami znajdujemy luki, zaśpiew muzyki która oddaje cześć wszystkim uczuciom, przyrody, rzeczy codziennego użytku, w tym wszystkim znajdujemy sens lub jego brak, bo po co to wszystko? Po co wschód słońca i zawsze zachód, pory roku, rutyna, i niezmienność nasza, która pozwala być, trwać, przemijać. Jeśli wszystkie powieści tego autora są tak wybitne, takie ze smakiem, klasyczne, pragnę czytać taką literaturę piękną. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - mucka
mucka
Przeczytane:2020-10-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

Paweł Huelle dzięki swoim przepięknie utkanym ze słów opowieściom przeniósł mnie do przeszłości, do wspomnień z dzieciństwa, na wieś do dziadków gdzie bawiliśmy sie z kuzynostwem w sadzie. Historie w tomie ,,Talita" mają moc przywracania wiary w życie, w literaturę, choć nie są pozbawione melancholii i poczucia smutku względem tego, co minęło już bezpowrotnie. Wiele ulotnych momentów opisanych w Talicie zapadło mi w pamięć i w jakiś magiczny sposób, nie mogę przestać myśleć o jej bohaterach. Paweł Huelle potrafi pięknie pokazać jak kruche są ludzkie losy, jak się mijamy na co dzień nie nadając większego znaczenia temu, co nas spotyka i co nas otacza. Przywołuje ludzi, o których nikt już nie pamięta, a którzy nadal w jakiś sposób tworzą ten świat. To przykre że my też tak znikniemy, bezszelestnie, sami, z książkami które przeczytaliśmy w młodości i które zrobiły na nas ogromne wrażenie, jak ta.

Styl autora jest niepowtarzalny i niewątpliwie godny uwagi wszystkich kochających książki. Bardzo polecam 

Link do opinii
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2020-10-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Piękne opowieści pełne magii i zadumy. Już kolejny raz Paweł Huelle zdołał kompletnie oderwać mnie od rzeczywistości, przyziemnych problemów i pozwolił spojrzeć na siebie samą oraz wszystko wokół z innej perspektywy. Autor jest absolutnym mistrzem łagodnej, wartościowej, a co najważniejsze niezwykle przyjemnej w odbiorze narracji. Każde z 12 opowiadań zrobiło na mnie wielkie wrażenie i pozostało ze mną na dłuższą chwilę. Warto się przy tej książce zatrzymać, wyłączyć i ją przeżyć. Na pewno będę do niej wracać. Polecam

Link do opinii
Inne książki autora
Pierwsza Miłość i inne opowiadania
Paweł Huelle 0
Okładka ksiązki - Pierwsza Miłość i inne opowiadania

Tym, co zjednuje prozie Pawła Huelle licznych czytelnikw, jest nie tylko zajmująco opowiadana fabułą. Jego utwory - zmysłowo przywiązane do materialnego...

Opowiadania na czas przeprowadzki
Paweł Huelle 0
Okładka ksiązki - Opowiadania na czas przeprowadzki

Wznowienie jednej z najpiękniejszych książek Pawła Huellego, o której Jan Kott pisał: „W Czasie przeprowadzki Huellego są zawsze dwa dna i dlatego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy