Krajobraz po klęsce. Fragment książki „Piekiełko nad Wisłą"

Data: 2019-04-08 13:17:34 Autor: Sławomir Krempa
News - Krajobraz po klęsce. Fragment książki „Piekiełko nad Wisłą

Wszyscy w naszym kraju wiedzą, kim był generał Stefan Rowecki „Grot”, ale niekoniecznie znają postać założyciela Służby Zwycięstwu Polski, generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. Niemal nikt nie słyszał o założonej przez Stefana Witkowskiego organizacji „Muszkieterowie” i o jej krwawym końcu, ani o problemach lwowskiego Związku Walki Zbrojnej pod okupacją sowiecką. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszej konspiracji w Generalnym Gubernatorstwie, ale nie mówimy głośno o tym, co działo się we Lwowie zajętym przez ZSRS. Wprawdzie rzeczywiście nie było się czym chwalić, ale czy należy o tym milczeć? Tym bardziej nie wolno skazywać na zapomnienie prawdziwego lwowskiego bohatera, profesora Rudolfa Weigla, który ocalił więcej istnień ludzkich niż cała polska konspiracja razem wzięta – pisze Sławomir Koper we wstępie do swej nowej publikacji – Piekiełko nad Wisłą. Sceny z życia polskich elit pod okupacją. Tworząc tę książkę, autor skupił się na sprawach, które do dziś są przedmiotem sporów i dyskusji. Dlaczego doszło do likwidacji Służby Zwycięstwu Polski? Czy wszyscy kurierzy wysyłani do okupowanej Polski byli uczciwi? Dlaczego Józef Mackiewicz został skazany na śmierć? I co właściwie wiemy o Brygadzie Świętokrzyskiej? Historyk, unikając jednoznacznych ocen, prezentuje mało znane, niewygodne dla polskiej historiografii fakty dotyczące niemieckiej, sowieckiej i litewskiej okupacji po klęsce wrześniowej. Jedno jest pewne: ta książka wzbudzi wielkie emocje. Do lektury zaprasza Wydawnictwo Bellona, a w naszym serwisie prezentujemy jej premierowe fragmenty: 

W naszym serwisie możecie już przeczytać kolejny fragment Piekiełka nad Wisłą! A jeśli już teraz chcecie przeczytać całą książkę Sławomira Kopra, możecie ją kupić w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Piekiełko nad Wisłą
Sławomir Koper0
Okładka książki - Piekiełko nad Wisłą

Czy wszyscy kurierzy wysyłani do okupowanego kraju byli kryształowo uczciwi? Dlaczego gen. Sikorski zlikwidował pierwszą masową organizację konspiracyjną...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo