Krajobraz po klęsce. Fragment książki „Piekiełko nad Wisłą"

Data: 2019-04-08 13:17:34 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Krajobraz po klęsce. Fragment książki „Piekiełko nad Wisłą

Wszyscy w naszym kraju wiedzą, kim był generał Stefan Rowecki „Grot”, ale niekoniecznie znają postać założyciela Służby Zwycięstwu Polski, generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. Niemal nikt nie słyszał o założonej przez Stefana Witkowskiego organizacji „Muszkieterowie” i o jej krwawym końcu, ani o problemach lwowskiego Związku Walki Zbrojnej pod okupacją sowiecką. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszej konspiracji w Generalnym Gubernatorstwie, ale nie mówimy głośno o tym, co działo się we Lwowie zajętym przez ZSRS. Wprawdzie rzeczywiście nie było się czym chwalić, ale czy należy o tym milczeć? Tym bardziej nie wolno skazywać na zapomnienie prawdziwego lwowskiego bohatera, profesora Rudolfa Weigla, który ocalił więcej istnień ludzkich niż cała polska konspiracja razem wzięta – pisze Sławomir Koper we wstępie do swej nowej publikacji – Piekiełko nad Wisłą. Sceny z życia polskich elit pod okupacją. Tworząc tę książkę, autor skupił się na sprawach, które do dziś są przedmiotem sporów i dyskusji. Dlaczego doszło do likwidacji Służby Zwycięstwu Polski? Czy wszyscy kurierzy wysyłani do okupowanej Polski byli uczciwi? Dlaczego Józef Mackiewicz został skazany na śmierć? I co właściwie wiemy o Brygadzie Świętokrzyskiej? Historyk, unikając jednoznacznych ocen, prezentuje mało znane, niewygodne dla polskiej historiografii fakty dotyczące niemieckiej, sowieckiej i litewskiej okupacji po klęsce wrześniowej. Jedno jest pewne: ta książka wzbudzi wielkie emocje. Do lektury zaprasza Wydawnictwo Bellona, a w naszym serwisie prezentujemy jej premierowe fragmenty: 

W naszym serwisie możecie już przeczytać kolejny fragment Piekiełka nad Wisłą! A jeśli już teraz chcecie przeczytać całą książkę Sławomira Kopra, możecie ją kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Piekiełko nad Wisłą
Sławomir Koper0
Okładka książki - Piekiełko nad Wisłą

Czy wszyscy kurierzy wysyłani do okupowanego kraju byli kryształowo uczciwi? Dlaczego gen. Sikorski zlikwidował pierwszą masową organizację konspiracyjną...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje