Piękna tajemnica Ewangelii. Fragment książki

Data: 2018-04-18 22:52:34 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Piękna tajemnica Ewangelii. Fragment książki

Piękna tajemnica Ewangelii to pełna wrażeń i wzruszeń podróż do czasów odległych, do miejsc, w których przebywał Jezus, gdzie się urodził, nauczał, gdzie odkupił nasze grzechy. Osnuta na Ewangelii św. Łukasza opowieść o życiu Zbawiciela, wzbogacona cytatami z Pisma Świętego, informacjami historycznymi, ujętymi w czytelne tabelki i ramki ułatwiające zrozumienie i zapamiętanie treści. Znakomita książka dla dzieci, które chcą lepiej poznać i zrozumieć historię zbawienia. Do lektury zaprasza Wydawnictwo Promic. Dziś w naszym serwisie prezentujemy premierowy fragment książki:

Dom zbudowany na skale

Na podstawie: Łk 6, 46-49

Jezus przestrzegał ludzi, którzy Go słuchali, ale nie postępowali według Jego słowa. O tym mówiła Jego przypowieść o domu.

– Każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je, podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki.

„fundament”

Aby dom był mocny, musi mieć mocne fundamenty, osadzone głęboko w ziemi. Fundament sprawia, że dom jest stabilny, bardziej odporny na ataki żywiołów (np. wichru czy powodzi).

Wnętrze domu

W czasach Jezusa większość ludzi mieszkała w prostych domach. Były to proste budowle bez okien, zbudowane z gliny, czasami z cegieł. Światło wpadało do wnętrza domu prze otwory drzwiowe. Całe życie toczyło się w jednej izbie, w której spano, gotowano, spożywano posiłki, pracowano. Pomieszczenia te były małe, a kiedy było gorąco ludzie wychodzili spać... na dach! tylko najbogatsi budowali domy z kamienia, z wewnętrznym podwórzem, niekiedy wielopiętrowe.

Wiara rzymskiego setnika

Na podstawie: Łk 7, 1-10

Rzymski setnik nie wiedział, co robić. Jego sługa bardzo ciężko zachorował. Nikt nie potrafił mu pomóc. Jedyna nadzieja była w Jezusie, który właśnie przybył do Kafarnaum. Setnik wysłał do Niego swoich przyjaciół, aby poprosili Go o uzdrowienie sługi. Jezus wyraził zgodę, ale kiedy był już blisko domu setnika, ten wyprawił do Niego kolejnego posłańca, który powiedział:

– Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony! 

Słysząc te słowa, Jezus zdumiał się wielką wiarą setnika. Zwrócił się do tłumu:

– Powiadam wam: tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu!

Kiedy posłańcy wrócili do domu setnika, okazało się, że jego sługa jest zdrowy!

Służba w armii rzymskiej

Rzymski okupant utrzymywał porządek w podbitych krajach przy pomocy wojska. Armia dzieliła się na "kohorty", którymi dowodzili trybuni. Podwładnymi trybunów byli setnicy - każdemu z nich podlegało stu żołnierzy.

Mali przed Bogiem

Bezpośrednio przed przyjęciem Komunii Świętej bijemy się w piersi, powtarzając słowa rzymskiego setnika Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja. Setnik czuje się mały w obliczu Jezusa, nie ma śmiałości przyjąć Go pod swój dach. Przygotowując się na przyjęcie Jezusa, bierzmy przykład z setnika. My także zostaniemy "uzdrowieni", to znaczy wypełnieni miłością Bożą, która nas przemienia.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Piękna tajemnica Ewangelii. Życie Jezusa według św. Łukasza
Sophie de Mullenheim, Fabienne Py-Renaudie, Christophe Raimbault, François Campagnac, Adeline Avril0
Okładka książki - Piękna tajemnica Ewangelii. Życie Jezusa według św. Łukasza

Pełna wrażeń i wzruszeń podróż do czasów odległych, do miejsc, w których przebywał Jezus, gdzie się urodził, nauczał, gdzie odkupił...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje