reklama

Pisarka aresztowana. Grozi jej do 20 lat więzienia

Data: 2020-10-20 08:54:09 Autor: pobarski

Wietnamska pisarka, aktywistka i blogerka, Pham Doan Trang, została aresztowana w nocy 6 października 2020 r. w związku z zarzutami tworzenia materiałów sprzeciwiających się Socjalistycznej Republice Wietnamu. 

Obrazek w treścifotografia ilustracyjna / Matthew Ansley / Unsplash

Pham Doan Trang to 42-letnia pisarka i aktywistka społeczna pochodząca z Wietnamu, która w swoich publikacjach porusza tematykę związaną z ochroną praw człowieka, korupcją oraz reżimem partii komunistycznej. Pisarka od wielu lat pozostawała pod okiem władz, a w przeszłości była aresztowana i więziona. 

Czytaj także: Za wydawanie książek na dziesięć lat do więzienia

Na początku października doszło do ponownego aresztowania pisarki. Kobietę wyprowadzono z miejsca, w którym się ukrywała, w nocy 6 października. Do aresztowania doszło w ramach operacji zrealizowanej przez tamtejsze Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego oraz policję w Hanoi. Pisarka zatrzymana została pod zarzutem „tworzenia, przechowywania, rozpowszechniania informacji, materiałów, przedmiotów w celu sprzeciwienia się Socjalistycznej Republice Wietnamu”. Za tworzenie i propagowanie treści uderzających w państwo Pham Doan Trang grozi kara do 20 lat więzienia.

Natychmiastowego uwolnienia pisarki i aktywistki żądają międzynarodowe organizacje chroniące praw człowieka – w tym Human Rights Watch oraz Amnesty International. Do sprzeciwu wobec zatrzymania Pham Doan Trang włączyły się także organizacje zrzeszające pisarzy, w tym jedna z największych w USA – PEN America – której celem jest obrona i propagowanie wolności słowa. 

Znając moc swojej pracy, Trang stanowczo podtrzymywała swoją wiarę w prawa człowieka, nawet pomimo ciągłych spraw sądowych oraz fizycznych konsekwencji ze strony wietnamskiego rządu. Solidaryzujemy się z Trang, wspierając jej wolność pisania i zachęcając świat do czytania jej prac

– mówiła Karin Deutsch Karlekar z PEN America. 

Po aresztowaniu pisarki, opublikowany został jej list spisany rok wcześniej i przekazany przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych. Zaufani znajomi mieli udostępnić go jedynie na wypadek aresztowania Pham Doan Trang przez wietnamski rząd. W liście pisarka apelowała, by nie poddawać się w walce o prawa człowieka i dążyć do wolności w Wietnamie. 

Czytaj także: Wydał książkę i trafił za to… do więzienia. Skandal podczas targów książki 

Od początku roku w Wietnamie miało zostać aresztowanych ponad 50 osób, które wyraziły publiczny sprzeciw wobec działań partii. Zdaniem ekspertów, represje powodowane są planowanym w Wietnamie na styczeń 2021 r. kongresem partii komunistycznej. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Pokaż wszystkie recenzje