Pisarze z listami do Premiera. Walka o pomoc dla Australii

Data: 2020-01-06 20:00:58 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Znana pisarka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, na swoim profilu na Facebooku opublikowała list otwarty do Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Swój list opublikowała także Karolina Korwin-Piotrowska. Ludzie kultury wzywają polityków do pomocy Australii, zmagającej się z falą pożarów.

Pożar w Australii

Co roku w Australii dochodzi do pożarów, jest to naturalny cykl przyrodniczy w tamtej części świata. Niestety, tego roku sezon na pożary rozpoczął się już na przełomie sierpnia i września, znacznie wcześniej niż przed laty.

Czytaj także: Nie żyje aktor z „Gry o tron”. Miał 30 lat

Tym samym szybciej powstałe pożary zaczęły rozprzestrzeniać się na południu kraju. Obecnie szacuje się, że spłonęło około 5 milionów hektarów drzew. Chociaż ludzie mają szansę na ucieczkę, to w fali tegorocznych pożarów zginęło już ponad 20 osób. Oprócz tego szacuje się, że spłonęło około 500 milionów zwierząt – ptaków, gadów i ssaków.

Chociaż za częścią pożarów stoi natura – susza i wiatry, a czasem przy udziale burzy i wyładowań atmosferycznych – jednak znaczna część tegorocznych pożarów spowodowana jest nieumyślnym działaniem człowieka. Pożary rozpoczęły się prawdopodobnie na skutek niepodporządkowania się do restrykcyjnych australijskich przepisów, które obowiązują na zalesionych terenach Australii w tym najniebezpieczniejszym okresie.

Czytaj także: Pisarze z listem otwartym do premiera. Mają dość piractwa e-booków

Na całym świecie pojawia się coraz więcej informacji o tragedii, do której codziennie dochodzi w Australii. Społeczeństwa są także coraz bardziej oburzone na nieodpowiednie zaangażowanie polityków w rozwiązanie globalnego problemu.

Z tej przyczyny ludzie kultury zaczęli angażować się w sprawę, pisząc listy otwarte do Prezesa Rady Ministrów, premiera Mateusza Morawieckiego.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk to ceniona polska pisarka, autorka wielu powieści obyczajowych, w tym serii Cukiernia Pod Amorem. Autorka powszechnie znana jest ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne. Na swoim koncie na Facebooku niejednokrotnie piętnowała problemy polityczno-gospodarcze i wyrażała swoje poglądy. Tym razem apeluje w sprawie problemów Australii.

W swoim liście pisze:

Wstrząśnięci niewyobrażalną skalą męczeństwa ludzi i zwierząt w płonącej Australii, domagamy się reakcji polskiego rządu i przyjścia z pomocą temu krajowi. Polskie służby dały się poznać jako kompetentne i pomocne podczas wielu katastrof, trzęsień ziemi oraz pożarów. Jesteśmy zdumieni, że społeczność międzynarodowa nie staje ramię w ramię z Australią, aby ograniczyć pożary. Ich rozmiar nie pozostanie bez wpływu na klimat w żadnej części globu. Wzywamy rządy wszystkich krajów świata do włączenia się w stabilizację sytuacji w Australii, a społeczność międzynarodową do pomocy temu krajowi.

Niech te trudne chwile zjednoczą nas do wspólnego działania nad ocaleniem ludzkości.

W akcję zaangażowała się równie Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka i publicystka, autorka książek, która w ubiegłym roku wydała kolejną publikacje, #wrzenie, współtworzoną z Grzegorzem Kramerem, wydaną nakładem Wydawnictwa WAM.

O sprawie na swoich social mediach napisało także wiele gwiazd, w tym m.in. Maja Ostaszewska, Anja Rubik, Zofia Zborowska, Edyta Górniak czy Roma Gąsiorowska.

Część twórców także w inny sposób pomaga w walce z niebezpiecznym żywiołem – przekazując darowiznę na organizację pozarządową WWF.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy
Małgorzata Gutowska-Adamczyk32
Okładka książki - Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy

Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje