Szokująca obietnica wyborcza polityczki. Mówi, że „spali wszystkie książki”

Data: 2024-02-08 12:18:51 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

„SPALĘ wszystkie książki, które wykorzystują, indoktrynują i seksualizują nasze dzieci” – obiecuje polityczka Valntina Gomez z partii MAGA, która kandyduje na funkcję sekretarza stanu. W sieci umieściła nagranie, w którym pali dwie książki dla nastoletnich odbiorców.

Obrazek w treści Szokująca obietnica wyborcza polityczki. Mówi, że „spali wszystkie książki” [jpg]fot. kadr z filmu na platformie X / @ValentinaForSOS

Kampania wyborcza rozpoczyna się nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2024 roku nowych sekretarzy stanów wybierze aż osiem różnych stanów. Jedna z kandydatek na tę funkcję z Missouri w swoich oficjalnych mediach społecznościowych prezentuje, jak pali książki oraz obiecuje, że będzie robiła to także po zwycięstwie w wyborach. 

Polityczka pali książki „seksualizujące dzieci” 

Valentina Gomez to 24-letnia republikańska polityczka startująca z ramienia własnej partii MAGA, która obiecuje swoim wyborcom m.in. powrót do papierowego głosowania czy zwiększenie roli gospodarki kapitalistycznej. Sama Gomez, przedstawiająca się jako MBA w dziedzinie finansów, na swoje stronie twierdzi, że jej celem jest „ochrona dzieci przed transpłciowością” i „ochrona sportu – są tylko dwie płcie”. Przed kilkoma dniami w mediach społecznościowych zamieściła nagranie, w którym za pomocą miotacza płomieni pali dwie publikacje skierowane do nastoletnich czytelników pochodzące z lokalnej biblioteki.

To właśnie zrobię z książkami do pielęgnacji, kiedy zostanę sekretarzem stanu. Te książki pochodzą z biblioteki publicznej w Missouri. Kiedy obejmę urząd, spłoną

– mówi Gomez na nagraniu.

Na filmie pretendentka do urzędu sekretarza stanu Missouri pali dwie książki: Queer: The Ultimate LGBTQ Guide for Teens oraz Naked: Not Your Average Sex Encyclopedia. To dwie publikacje, które mówią o cielesności, seksualności człowieka oraz tożsamościach seksualnych i płciowych.

Autorka spalonej książki: „Piszę o radzeniu sobie z hejterami takimi jak ta kandydatka”

Sprawą zainteresowały się amerykańskie media, w tym m.in. NBC. W artykule przygotowanym przez dziennikarzy stacji czytamy m.in. oświadczenie Maicolla Gomeza, dyrektora kampanii wyborczej pani Gomez. 

Chcesz być gejem? Dobrze, bądź gejem. Po prostu nie rób tego w obecności dzieci. Przestańcie umieszczać w bibliotekach książki o seksualizacji, indoktrynacji i wychowywaniu dzieci

– oświadczyć miał Maicoll Gomez. 

Film, w którym kandydatka na sekretarza stanu pali książki, zdobył ponad 800 tysięcy wyświetleń. Co ciekawe, spotkał się z krytyką także wyborców o republikańskich poglądach, dla których palenie książek miało być już przekroczeniem granicy. Niektórzy sugerowali, że książki dla młodzieży mówiące o seksualności należy umieścić w działach tylko dla pełnoletnich. 

Czytaj także: Religijny fanatyk spalił książki należące do biblioteki

Innego zdania jest autorka jednej z książek, które Gomez spaliła na swoim nagraniu. W rozmowie z dziennikarzami NBC Kathy Belge wyznała, że jej książka  powstała po to, by „omówić ważne problemy, z którymi borykają się nastolatkowie, takie jak coming out, znęcanie się, randki oraz znajdowanie znajomych i wsparcia. Oraz radzenie sobie z hejterami takimi jak ta kandydatka polityczna”. Belge dodała także, że Amerykanie powinni obawiać się kandydatów, którzy uważają palenie książek za dobry sposób robienia kampanii wyborczej. 

Czytaj także: Bibliotekarki spaliły książki. Tytuły były niezgodne ideologicznie

Od dwóch lat PEN America alarmuje w sprawie coraz powszechniejszego usuwania z publicznego dostępu (tzw. „book ban”) książek w stanach przez frakcje republikańskie. Najbardziej rozpowszechniony w Teksasie, na Florydzie, w Missouri, Utah oraz Karolinie Południowej, bywa regulowany prawnie przez ustawodawstwo stanowe. Wskutek tego książki – nie tylko dotyczące orientacji seksualnej, ale też różnorodności etnicznej czy kulturowej, a nawet historią Ameryki – zostają usuwane z księgozbiorów bibliotek szkolnych czy publicznych. Jak twierdzi PEN America, cenzurze poddane miały być także publikacje mówiące o przemocy, zdrowiu psychicznym czy żałobie. 

 
Źródło: bookriot.com, nbcnews.com
 
Tagi: literatura, LGBT+,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje