Powstała biblioteka wyrzuconych książek 

Data: 2020-11-26 09:19:16 Autor: pobarski

Książki dla wielu czytelników mają niezwykłą wartość – przekonani byli o tym pewni śmieciarze, którzy postanowili uratować w czasie swojej pracy masę książek i stworzyć bibliotekę z prawdziwego zdarzenia! 

Od kilku lat w Ankarze – stolicy Turcji – istnieje biblioteka, która założona i ufundowana została przez pracowników… firmy komunalnej. Śmieciarze, który na co dzień byli świadkami pozbywania się książek i skazywania ich na wysypisko, zauważyli, że wiele z publikacji często wciąż może nadawać się do czytania i stanowić może frajdę dla czytelników. W czasie pracy zaczęli dokonywać selekcji i odkładać książki, by później wraz ze swoimi rodzinami czytać i przekazywać je sobie wzajemnie.

Czytaj także: Śmieciarz stworzył własną bibliotekę. Wszystkie książki uratował z kubłów

Kolekcja stworzona przez śmieciarzy szybko się rozrosła, a informacje o nietypowej bibliotece prowadzonej przez pracowników komunalnych dotarła do wielu mieszkańców miasta, którzy zgłosili im chęć przekazywania części własnych książek. W końcu – sprawą zajęły się nawet władze miasta, które uznały stworzenie „biblioteki porzuconych książek” za naprawdę dobry pomysł. 

Ostatecznie wyremontowano budynek, który wcześniej należał do kompleksu fabryki cegieł, a następnie zaczęto dostosowywać go do potrzeb biblioteki. Po remoncie zamontowano nowe oświetlenie, regały, biurka i fotele, by społeczna książnica była biblioteką z prawdziwego zdarzenia. Zaraz później na półkach poukładano porzucone książki. 

Czytaj także: Wysadzona biblioteka nie ma gdzie się podziać. Dyrekcja apeluje

Obecnie w bibliotece znajdować ma się ponad 6 tysięcy publikacji – w tym książki dla dzieci,  proza dla dorosłych czy literatura faktu. W bibliotece zatrudniono także bibliotekarza na pełen etat, by mógł on w pełni zająć się opieką nad książkami i chętnymi do wypożyczania czytelnikami! 

 

Źródło: cnn.com, truththeory.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.